A Bann Fkrl:
Egy tel a Bannbl:Amerikai vagdalt hs
Hozzvalk: 50 dkg darlt sertshs, s, bors, 2 tojs, fenymag, 4 hagyma, olaj, 3 alma, 3 bann, curry, fahj, kardammi, bor.
A hst sszekeverjk sval, borssal, tojssal, s a fenymaggal. Kosrformra alaktjuk, s stben megstjk. Az olajban megpirtjuk a hagymt, hozzkeverjk a szeletekre vgott almt, bannt, curryval s kardammival zestjk. Egy pohr fahjas bort ntnk r s megproljuk, azutn a kis hskosarakba tltjk.
A bannfk nagyon dekoratv nvnyek s trpusi hangulatot varzsolhatnak laksunkba vagy kertnkbe. Ha a nvnyeket rangsorolni kellene szpsgk s trpusi hangulatok alapjn, akkor nagy valsznsggel a plmk s a bannok kztt holtverseny alakulna ki.
A bannt ma minden nyirkos s nedves trpusi terleten termesztik, ezrt a Vilgon negyedik a legnagyobb terletet elfoglal termesztett gymlcsk kztt.
Nvekeds: A bannok nagyon gyorsan nv vel lgyszr nvnyek, melyek a fldalatti rizmbl fejldnek ki. A hsos, egyenes formj (l)trzs a levlhvely krkrs rtegzdsvel alakul ki. Mindegyik trzs egyetlen nagy virg frtt fejleszt s a vgn (betakarts utn) elpusztul a nvny. Ezutn egy j, letkpes sarj n ki az anyanvny melll, gy reproduklja magt. Az sszes bannfaj 26 Celsius fok alatt elkezd lelassulni a nvekedsben s 12 fok alatt teljesen lellnak a fejldsben. A tlsgosan nagy melegben (krlbell 38 foktl) is teljesen lell a nvekedsk. Magas hmrskleten s tz napon knnyen megghetnek a leveleik s a termsk, habr teljes napon fejldnek a legszebben. Ha a hmrsklet 0 fok al cskken a lombozatuk elpusztul. A bannok tbbsge a szlvdett helyet szereti s ilyen helyen a leveleik s a gymlcseik sem srlnek meg. Ersebb, viharosabb szlben a szruk is eltrhet. A bannok (klnsen a trpe fajok) j kontneres nvnny vlhatnak, ha megadjuk szmukra a megfelel gondoskodst. A bann egyik f jellemzje, hogy ha biztostjuk szmra a megfelel krnyezeti feltteleket, rengeteg sarjat fejleszt. Ezeket kln lehet ltetni, amikor egy picit megersdnek, de ilyenkor vatosan kell bnni a gykerkkel. Ha azt szeretnnk, hogy nvnyeink bannligetet alkossanak, hagyjuk meg a sarjakat.
Lombozat: A hosszks tglalap vagy ellipszis alak levelek a hsos, mlyen barzdlt rvid levlnyllel kapcsoldnak a trzshz (ami nem ms, mint a levlhvelyek rtegzdse). A bannfa mindig egyre nagyobb leveleket hajt. Megfelel krnyezeti felttelek mellett a bann egy levelet hoz hetente, gy nvekszik felfel s a levlhvelyeknek ksznheten vastagodik is. A levelei lehetnek teljesen zldek, zldek gesztenyebarna foltokkal vagy fell zldek s alul (fonki rszen) pirosas-rzsaszn rnyalatak. A levl kzps erezetbl a mellk erek kzvetlenl a levl peremig futnak. Ha a szl szttpi a leveleket az erek mg akkor is letkpesek maradnak. Virgzsuk eltt krlbell 44 levelet nvesztenek.
Virgzs: A nvnynek 10-15 fagymentes hnapra van szksge, hogy virgot nvesszen. Virgzatnak a szra a trzs cscsbl n ki s egy hossz ovlis, hegyes rzsaszn bimbt visel. Ahogy kinylik a bimb, a vkony, csves, fogazott nektrban gazdag virgok megjelennek. A bannnak csak a f trzse hozhat termst, br haznkban nincs elg ideje, hogy berjen (legalbbis kltren, szabadfldben tartva). A termesztsnl a fiatal hajtsokat ltalban kitpik, amikor megjelennek, gy a nvny az sszes energijt a gymlcsk fejlesztsre fordthatja.
Elhelyezs: A bannok szeretik a meleget s a sok vizet. ltessk kzel hzfalhoz, jrdhoz vagy kocsifelhajthoz, mert a beton vagy az aszfalt nyron magba szvja a meleget s tlen is vdelmet nyjt a fagytl. Lehetleg szlvdett helyet talljunk nvnyeinknek, hogy a levelek minl kevsb srlhessenek meg a nagyobb viharokban. A bannok a legtbb termtalajon jl fejldnek, de ahhoz, hogy a legjobb fejldst elrjk, tpanyagban gazdag s j vztereszt kpessggel rendelkez savany fldbe ltessk. A fld pH rtke 5.5 s 6.5 kztt legyen. Nem tolerljk a ss fldet.
ntzs: A bannok nagy levelei nagyon sok vizet elhasznlnak. Nyron (klnsen a nagy hsgben) rendszeres, bsges ntzst kvn a nvny. Ne hagyjuk, hogy kiszradjon a fldje, de vigyzni kell a tlntzssel is. Az llvz (klns hvsebb idben) kifejezetten veszlyes lehet a szmukra, mert gykrrothadst okozhat. Szrjunk feny krget a nvny tvre, hogy a talaj nehezebben szradjon ki s ezzel megakadlyozhatjuk a talajfelsznhez kzelebben lv gykerek meggst, kiszradst is. A kontnerben tartott bannnl jobban oda kell figyelni, mert knnyebben kiszradhat!
Trgyzs: A gyors nvekedshez nagyon sok tpanyagot ignyelnek. Tavasztl szig alkalmazzunk rendszeres trgyzst, tpanyag utnptlst. A mtrgya sszettele a kvetkez legyen: 8:10:8 NPK. Egy fejlett nvny minden hnapban krlbell 500 gramm trgyt ignyel a fent emltett keverkbl. Egy fiatal nvny krlbell negyed ennyi tpanyag-utnptlst ignyel. A megadott mennyisg tpanyagot hetente adagoljuk a nvnynek krlbell 5 liter vzben elkeverve. Krlbell egy-kt mterre a trzstl mindenhova locsoljunk belle. Figyeljnk arra, hogy a trzzsel ne rintkezzen a tpoldat, mert knnyen krosodhat tle. Mint minden ms nvnynl, a bannoknl is ajnlatos nem teljesen szraz talajra nteni a tpoldatot. Kontneres nvnyeknl ugyanebbl a tpoldatbl csak fele annyit alkalmazzunk, mint a szabadfldben nevelt nvnynl.
Teleltets: A tlll bannok (Ensete glaucum, Musa basjoo, Musa itinerans, Musa sikkimensis, Musa velutina, Musella lasiocarpa) levelei az els fagy utn elpusztulnak. Ilyenkor pr napig vrjunk, hogy valamennyire kiszradjanak. Ha levgtuk a leveleket, a trzset a felszn felett kb. 60 cm-rel vgjuk vissza. Mieltt elksztennk a takarst fontos, hogy gombal szerrel kezeljk le a nvnyt. Kb. fl mteres krzetben lltsunk fel egy drthlt egy mteres magassgban, majd ezt tltsk fl szalmval. Miutn befejeztk, hzzunk r egy manyag flit/zskot, hogy ne rje csapadk a nvnyt. Amikor elmlnak az jszakai talaj menti fagyok s tartsan beksznt a tavasz, a takarst szedjk le. A nvny tavasszal jra ki fog hajtani s bokrosabb lesz, mint az elz vben.
|