A lakberendezsrl sokaknak az jut az eszbe, hogy ez egy szakma, ami csak a szakemberek, lakberendezk tevkenysghez kthet. Pedig mai vilgunkban a televzikban, jsgokban s az interneten fellelhet lakberendezsi informciknak ksznheten a lakskultra egyre elterjedtebb vlik, gy magunk is fel lehetnk vrtezve arra, hogy sajt otthonunkat minl praktikusabban, hangulatosabban rendezzk be.
Ha van idnk, energink s affinitsunk a lakberendezssel, a lakberendezsi stlus kivlasztsval s a lakterek berendezsvel foglalkozni, akkor ez az idelis megolds, hiszen a sajt lakberendezsi ignyeinket, knyelmi elvrsainkat s eszttikai zlsnket mi ismerjk a legjobban, gy j esllyel mi tudjuk a laksunkat, az letnket leginkbb meghatroz krnyezetet optimlisan kialaktani. Persze addhat gy, hogy valban lakberendezre vagy belsptszre van szksgnk a megfelel lakberendezsi tancsokhoz s megvalstsokhoz, de termszetesen ekkor is fontos a szemlyes rszvtelnk, hogy sajt paraktikus s eszttikai elkpzelseinket, elvrsainkat a lakberendez figyelembe vehesse, akitl gy szn- s formavilgban, designban neknk tetsz lakberendezsi megoldsokat kaphassunk.
Az albbiakban tmakrnknt felsoroljuk, hogy ruhzunkban mely lakberendezsi feladatra mely zletek knlnak megoldsokat, abban a remnyben, hogy mindenki, aki lakberendezsi ruhzunkba elltogat, megtallja a szmtst. Ha rdekli, hogy laksa, irodja klnbz tereit milyen megoldsokkal lehet eszttikusan, ugyanakkor komfortosan berendezni, a kivlasztott lakberendezsi stlusokhoz milyen btorok vlaszthatk, a klnbz burkolatok szles vlasztkbl melyik illik leginkbb az enterirk hangulathoz, vagy ha szeretn a kertjt is otthonosan berendezni, ajnljuk szves figyelmbe az albbi lakberendezsi menpontokat.
Ahol bngszve arrl is informcikat szerezhet, hogy milyen lakstextilekkel lehet a lakst mg stlusosabb, hangulatosabb varzsolni, milyen lmpkkal, fnyforrsokkal lehet a vilgtst stlszeren s praktikusan megoldani, s hogy hnyfle lakskiegszt, dekorci ll rendelkezsre, aminek a segtsgvel az otthona mg sznesebb, stlusosabb vlhat. Ugyanitt azt is megtudhatja tovbb, hogy egyedi lakberendezsi ignyeivel, tleteivel hova fordulhat, hogy szakember segtsgvel tervezhesse s valsthassa meg testreszabott btorait, lakberendezsi trgyait.
Oldaltrkp – WebMa keresmarketing – Design: Horizon Webstdi
Az elszoba lakberendezse a legtbb laksban komoly kihvst jelent, hiszen ez inkbb egy kzleked tr, amelybl szmos ajt nylik, s ahova minl tbb hasznlati trgyat szeretnnk elhelyezni, hogy a laks bels tereiben ne kelljen azokat kerlgetni, amihez viszont sok pakol trre lenne szksg. Specilis lakberendezsi figyelmet ignyel az is, hogy az elszobk jellemzen elgg sttek, amin pldul gy segthetnk, hogy az elszoba ajtkat minl nagyobb felleten vegezzk, a falakat pedig vilgos pasztellsznekkkel festjk. Sokat javul az elszoba lakberendezsi hangulata, ha zlsesen megvlogatjuk a fogast, akasztkat, cipszekrnyt, elszoba tkrt s az elszoba kiegsztket, s persze ha a bejrati ajt s a bels elszoba ajtk s szerelvnyeik formai megjelensre kln gondot fordtunk.
Az elszobban mindig gyesen kell kialaktani az elszobafalat, mivel az elszobban jellemzen nincs sok hely, radsul a sok ajt miatt az effektv falfellet is minimlis. Lehetnek nyitott, zrt vagy tkrs elszobafalak, mindenfle anyag- s sznvlasztkban, fontos, hogy az elszoba adottsgainak s persze a praktikus elvrsainknak, eszttikai ignyeinknek megfelelen, s annak szem eltt tartsval vlasszunk, hogy az elszoba fkppen egy kzleked tr. Az is elkpzelhet, hogy gyes lakberendezi tancsra lesz szksg, hogy az elszobafalat optimlisan ki lehessen alaktani.
Praktikus lakberendezsi krds, hogy az elszobba lpve a kabtot, kalapot, sapkt, tskt, esernyt hova tudjuk lepakolni vagy felakasztani. Az elszoba lakberendezsi adottsgai klnbz lehetsget teremtenek: fali vagy ll fogast, esetleg kalaptartval vagy esernytartval felszerelt fogast tudunk elhelyezni. Ha van elg tr az elszobban, akkor legalbb egy szket helyezznk el a ciphzshoz, egy jl megvlasztott asztalka vagy akr egy szp lda pedig alkalmas lehet arra, hogy kisebb trgyainkat, amikor hazarnk, rrakhassuk. Hangslyozni kell azonban, hogy az elszoba alapvet funkcijhoz, az tjrs biztostshoz meg kell hagyni a szksges teret.
Az elszoba egyik legnagyobb lakberendezsi kihvsa a trolszekrnyek elhelyezse vagy kialaktsa. Ha van az elszobban elegend tr, akkor a megolds lehet egy nll szekrny, de helyszke esetn beptett szekrny javasolt. Helytl fggen az elszoba szekrnyeknek lehetnek nyl- vagy tolajtajai, lehetnek akasztsak, fikosak vagy polcosak, a lnyeg, hogy brmilyen alapanyag s sznvilg szekrnyt vlasztunk is, az illeszkedjen az elszoba lakberendezsi arculathoz s ne telepedjen r az elszobra, az tjrs biztostva maradjon.
Az elszoba nlklzhetetlen lakberendezsi trgya a tkr. Nemcsak azrt fontos, hogy rkezskor, tvozskor mg egy pillantst vethessnk ruhzatunkra, frizurnkra, hanem mert tgtja a – jellemzen szks – elszoba teret. Akr az elszobafalba ptett tkrrel, akr tkrs szekrnyajtkkkal vagy nll fali tkrrel oldjuk meg ezt a lakberendezsi krdst, minl nagyobb tkr kerl az elszobba, annl jobb. Legyen az elszoba tkr egy mediterrn hangulat kovcsoltvas tkr vagy egy antik feny tkr, stlusban, formjban s anyagban a tkrnek is harmonizlnia kell az elszoba lakberendezsvel.
A praktikusan s stlusosan berendezett elszoba tartozkai mg a hasznos s eszttikus lakberendezsi kiegsztk. Az ltalnos vilgts mell rdemes egy irnytott fnyforrst az elszobai tkrhz felszerelni, egy gyesen elhelyezett vagy ppen a villany-, gzrt eltakar kulcstart szekrnyke sok flsleges keresglstl v meg minket, praktikus lehet egy szp falira is az elszobban, de egy stlusos esernytart vagy a fali dekorci is sokat javthat az elszoba lakberendezsi hangulatn.
A nappali otthonnak kzponti helyisge, a laks hangulatnak, lakberendezsi stlusnak meghatroz helye. A szekrnyek kzl melyik illik leginkbb a nappali elrendezshez? Milyen lgarnitrt vlasszunk, milyen dohnyzasztal illik hozz, foteleket vagy karosszkeket vegynk, esetleg egy rekamival, komddal vagy kandallval tegyk egyediv nappalinkat? Hagyomnyosabb fabtor vagy inkbb rattan vagy kovcsoltvas btor lenne a megfelelbb lakberendezsi megolds?
A nappali meghatroz btora az lgarnitra, legyen az br vagy szvet krpitozs, hagyomnyos vagy sarokgarnitra. A kanapk nagy tbbsge ggy alakthatk, a garnitrkhoz tartoz prnk szles vlasztka a legmerszebb lakberendezsi tleteket is kielgti.
Klasszikus lakberendezsi stlus otthonokba ill btrodarab a rekami. De egy stlusos rekami akkor is j lakberendezsi megoldst jelent, ha csak egyszeren egy meghittebb sarkot szertnnk kialaktani a nappaliban. Ugyanakkor egy modernebb, jl kivlasztott pihenszk is nagyban hozzjrulhat a knyelmnkhz, a hangulatosabb egyttltekhez.
A fotel a nappali (vagy ppen a dolgoz vagy ms helyisg) legknyelmesebb lalkalmatossga. Legyen a fotel br vagy krpitozott, fejtmaszos vagy karfa nlkli, lnyeges, hogy knyelmes legyen, ugyanakkor designban illeszkedjen a nappali lakberendezsi stlushoz.
Br a dohnyzasztalok tbbnyire az lgarnitrk ksrje, a dohnyzasztalnak a nappali sszes btornak a stlushoz, hangulathoz, elrendezshez kell idomulnia. Mind az asztallapok, mind az asztallbak szles anyagvlasztka segt abban, hogy a megfelel dohnyzasztalt tudjuk kivlasztani.
A nappali szekrnyek meghatrozzk a nappali hangulatt. Attl fggen, hogy mennyi hely ll rendelkezsre a nappaliban, a szekrnyek llhatnak egy vagy tbb elembl, vagy lehetnek akr sarokszekrnyek is, illetve tol-, nyl- vagy csukls ajts megoldsok kzl lehet vlasztani. zls szerint lehetnek zrt vagy nyitott, vagy ppen vitrines, zrt ajts vagy fikos szekrnyek. Kszlhetnek egysgesen azonos anyagbl vagy a egyedi frontfelletek szles vlasztkban. Vagyis mindenki megtallja az ignyeknek megfelel nappali szekrnyt. A szekrny kivlasztsnl szempont az is, hogy a szekrny a nappali lakberendezsi stlushoz illeszkedjen.
A komd klasszikusnak mondhat btordarab, a laks tbb helyisgben is elhelyezhet, gy a nappalinak is stlusos tartozka. Lehetnek fikos, alacsony s magas komdok, klasszikus lakberendezsi stlust kvetek vagy teljesen modernek, de akr kszlhetnek egzotikus anyagbl is.
A nappalik kialaktsakor komoly kihvs az elektronikus berendezsek (gy a TV, a DVD-lejtsz, a HiFi-berendezs stb.) elhelyezse, elrejtse. Rengeteg, klnbz alapanyagbl gyrtott TV/HiFi szekrny, llvny, polc vagy komd kzl kell kivlasztani azt a btort, amely egyfell praktikus a szrakoztat elektronikai trgyak elhelyezsre, msfell illeszkedik a nappali egyb btoraihoz lakberendezsi stlusban, sznben s formban.
A nappali meleg hangulathoz nagymrtkben hozzjrulhat egy jl kivlasztott kandall. Mivel a kandall a nappali meghatroz rsze, a kandall terveztetsnl gyelni kell arra is, hogy a kandall mrete, anyaga, szne harmonizljon a nappali ptszeti kialaktsval, lakberendezsi stlusval. Lehetnek klasszikus, rusztikus vagy modern kandallk, illetve egyszeren, padkval vagy prknyzattal kialaktottak. A cl, hogy a kandall ne csak kiegszt ftsknt, hanem mint lakberendezsi megolds is melegsget adjon nappalijnak.
Kovcsoltvasbl szinte brmelyik lakberendezsi trgy elkszthet, legyen az gy, asztal, polc, lmpa vagy megannyi dsztrgy, lakskiegszt. A kovcsoltvas btorok kerti s szobabtorknt is funkcionlhatnak, egy-egy kovcsoltvas btor a nappaliban kivl hangulatot teremt. A kovcsoltvas btorknt vagy kiegsztknt val alkalmazsa ma inkbb exkluzv lakberendezsi megoldsnak szmt, leginkbb a mediterrn hangulat bels terekhez ajnlott, de ms lakberendezsi stlusok esetben is ignyes megoldst jelent.
Rattan btorok, kiegsztk s ajndktrgyak alkalmazsval a termszet szpsge s harmnija a nappaliba is bekltzhet. Vltozatossguk rvn a rattan btorok a legklnbzbb lakberendezsi stlus nappalikba is jl illeszkednek. A rattan lakberendezsi trgyak mindenfle textillel, br- vagy krpitozott btor elemekkel harmonikusan trsthatk.
Sokfle kiegsztvel tehetjk a nappalit hangulatosabb, vagy annak lakberendezsi stlust mg egysgesebb. Egy szp falikp egy megfelelen kivlasztott kpkerettel, zlses gyertyatartk, vzk vagy nvnytart llvnyok vagy egy antik falira, mind-mind sokat tehet a nappalink mg otthonosabb ttelben, ugyanakkor egyedi dizjneleme is lehet a nappalinknak – termszetesen a szmtalan lakberendezsi megolds kzl.
A hlszoba a laks legmeghittebb rsze. A hl nemcsak a knyelmes alvs, hanem a nyugodt pihens, olvass szntere is. Ezrt a megfelel gy s gybett, matrac kivlasztsn tl elengedhetetlen, hogy a hlszoba btorai s lakberendezsi trgyai harmonikus viszonyban legyenek egymssal. A hlszoba szekrnybe minl tbb ruht akarunk tartani, ugyanakkor a ruhsszekrny nem "nehezedhet" r az egsz hlra.
A hlszoba nyilvnvalan legfontosabb eleme az gy. Mg az gykereteknek inkbb a lakberendezsi ignyeknek, addig az gybetteknek, matracoknak, gyrcsoknak a knyelmi szempontoknak kell megfelelnik.
Ha a hlszobban nincs elg hely, akkor az gyazhat kanap praktikus lakberendezsi megoldst jelent. A kanap lehet gynemtarts, magas fekhelyes, klnbz krpitozs s fekv fellet, fontos, hogy ne csak mretben passzoljon a hlba, hanem l- s fekvalkalmatossgnak egyarnt knyelmes legyen, s harmonizljon a hlszoba egyb lakberendezsi trgyaival.
A hlszoba a jl kivlasztott kisbtorok rvn lesz mg meghittebb, engedje ht szabadjra lakberendezsi fantzijt. Egy stlszer jjeli szekrny, egy egyedi komd a hlban kivl lakberendezsi megoldst jelent.
A hlszoba meghatroz btora a ruhsszekrny. Ajts hlszoba szekrnyek szles forma-, anyag-, sznvlasztka segt a hlszobnk lakberendezsnek kialaktsban. Ha nincs elegend helynk a hlban, akkor a tolajts ruhsszekrnyre vagy beptett szekrnyre van szksgnk. Az egyedi tervezs szekrnyekkel brmilyen lakberendezsi stlus hlszobt tervezhetnk, hiszen maguk a tolajtk is mindenfle anyagban, sznben vlaszthatk, s gyes design elemekkel szinte brmilyen lakberendezsi tletnk megvalsthat.
Napjainkban a matracok hihetetlenl risi knlata biztostja, hogy gyunkban knyelmesen pihenhessnk s alhassunk. Lehetnek hagyomnyos fmrugs alapra pl, vagy kkusz, latex, vkuum vagy ppen tskarugs matracok. A rugs matracok minsgt elssorban a rugzat srsge, minsge hatrozza meg. A jl megvlasztott prnk hozzjrulnak ahhoz, hogy minl knyelmesebben, pihentetbben kapcsoldhassunk ki.
Sok mindenre szksgnk lehet, hogy hlszobnkat mg meghittebb, a hl lakberendezsi stlust mg egysgesebb varzsolhassuk. Egy meleg hangulat fggny, a fal sznvel harmonizl gyhuzat, egyedi stlus olvaslmpa vagy egy zlses tkr sokat lendthet hlszobnk hangulatosabb ttelben.
A ruhatrolshoz elengedhetetlenl szksges a gardrb. Ami lehet egy nll szekrny, egy beptett elem tolajtval vagy szerencss esetben a laks klnll helyisge, a gardrbszoba. A gardrbszoba megtervezst rdemes lakberendez szakemberre bzni, hogy a laks adottsgainak s az egyni ignyeknek maradktalanul megfeleljen. A gardrbrendszerek kialaktshoz szmos technolgiai megolds ll rendelkezsre. Egy jl tervezett gardrbbal megsznik a rendetlensg a laksban, a ruhatrban.
A konyha berendezse a lakberendezs kiemelt terlete. A konyha alapvet problmja a rendezetlensg s a helyhiny, amit mg az is tetz, hogy a kor ignyeinek megfelelen egyre tbb hztartsi gppel szereljk fel konyhinkat: szinte nlklzhetetlenek tekintjk a korszer konyhban a htt, a tzhelyet, az elszvberendezst s a mosogatgpet.
A konyhabtor szne s formavilga meghatrozza a konyha lakberendezsi stlust, hangulatt. Az idelis konyhabtornak tbb szempontnak is meg kell felelnie. Mreteiben a konyha adottsgaihoz kell illeszkednie, szerencss, ha sznben, anyagban s stlusban a lakberendezsi elvrsainknak megfelel, ha a zrszerkezetek idtllak, s – nem utols sorban – minden ednynek, konyhafelszerelsi eszkznek el kell benne frnie. A konyhabtorok frontjainak, fogantyinak s munkalapjainak nagyon szles vlasztka lehetsget teremt arra, hogy sajt elkpzelseinket valsthassuk meg, mg ha nem is egyedileg, lakberendezvel terveztetnk konyhabtort.
Ha sikerlt a konyht kialaktani, mg mindig egy sor teend van htra, hogy a konyha praktikus szempontbl is be legyen rendezve. A konyhafelszerelsi eszkzk szles vlasztka kzl kell kivlasztanunk azokat, amelyekre valban szksgnk van. Legyenek hztartsi gpek, tkszletek, serpenyk, tepsik, lbasok vagy bortartk, ezeknek a lakberendezsi trgyaknak a praktikus ignyeinkhez kell elssorban illeszkednik – termszetesen az az idelis megolds, ha a konyhafelszerelsi trgyak zlsvilgunknak is megfelelnek.
Sok gyes konyhaberendezsi kiegszt trgyra lehet szksgnk ahhoz, hogy a konyhai tevkenysgeket mg praktikusabb s knyelmessebb tehessk. A mindennapos konyhai munklatokhoz nyilvnvalan szksgnk van akasztkra, szrtkra, tertkre, konyharuhkra, ktnyekre, ednyfogkra, klnbz tartkra. De a klnbz, lelemnyes konyhai trolk, kihuzhat polcok, saroktrolk is nagyon hasznosak lehetnek, hiszen a segtsgkkel gyesen megoldhatk a pakolsi gondok, hogy a tiszttszerek s takartszerek ne legyenek szem eltt, hogy az ednyek, fszerek, ksek, eveszkzk, palackok knnyedn hozzfrhetv vljanak.
Fontos, hogy az tkez lakberendezsi kialaktsra is hangslyt fektessnk, hiszen az egyfell a csaldi tkezseknek, msfell a barti trsas letnek is szntere. Akkor is, ha a laks nll, zrt helyisgrl, vagy ha a konyhval vagy a nappalival egylgter tkezrl van sz.
Az tkez kzponti eleme az tkez asztal. Termszetesen attl fggen, hogy a laks mely helyisgben lett az tkez kialaktva, az tkez btorokat annak az enterirnek a mreteihez, stlushoz, hangulathoz kell megvlasztani. Eldntend krds, hogy milyen alak tkez asztalt vlasszunk: ovlis legyen vagy kerek, esetleg szgletes? Fix vagy vendglappal nvelhet mrett vegynk? Milyen anyaga, stlus- s sznvilga legyen az tkez asztalnak? Megintcsak, mint minden funkcionlis helyisg esetben, mrlegelnnk kell a praktikus ignyek s a lakberendezsi megfontolsok kztt.
Az tkez szkeket, huzatukat, sznvilgt – ha nem egy tkezgarnitra rszeknt vsroljuk – vlaszthatjuk az tkezasztal lakberendezsi stlushoz, az adott stlusban vagy ppen attl marknsan eltren, vagy igazthatjuk annak a helyisgnek a hangulathoz, ahol az tkez tallhat. Azrt ne feledjk, az tkez szkeknek elssorban az tkezsekhez kell alkalmasnak lennik, vagyis pldul az asztalhoz ne legyenek knyelmetlenl magasak vagy tl alacsonyak.
jra egyre npszerbb a nagy hagyomnyokkal rendelkez tlalszekrny. A tlalszekrny nemcsak pusztn trol hely, hanem dekoratv lakberendezsi trgya az otthonoknak. Ezrt gyakran mr nem a konyhban, hanem a laksok kzpontibb helyein, a nappaliban vagy az tkezben tallkozunk a tlalszekrnyekkel. Legyenek veges, faragott vagy ppen guruls tlalszekrnyek, megfelel vlasztssal ezen lakhelyisgek dszeiv vlnak.
A vitrin, vitrines szekrny mg szebb varzsolhatja az tkezt. Jl mutat egy szp porceln tkszlet vagy tlalkszlet a vitrinben, vagy szpen metszett poharakat is tehetnk az vegajtk mg. Nagyon sokat lendthet az tkez hangulatn, ha a vitrinnek vagy a vitrines szekrnynek bels megvilgtsa van, ami leginkbb vegpolcokkal rvnyesl.
Az tkezt – jellemzen kis laksok esetn – brasztal s brszkek is helyettesthetik. Ezek a tipikusan magasabb btorok jl mutatnak szkebb lakberendezsi terekben. rdemes lakberendez szakember vlemnyt kikrni, hogy a brasztal, brszkek hova kerljenek, hogy praktikus, egyttal hangulatos lakberendezsi megoldshoz jussunk.
A megfelelen kivlasztott tkezasztal s a nem csak tkezsre alkalmas tkezszkek mellett tovbbi hasznos, illetve eszttikai lakberendezsi kiegsztkkel rendezhetjk be az tkeznket. Egy grgkn gurul, esetleg vitrines rsszel elltott, levehet tlcj mobil brszekrny sokat segthet tlalskor nagyobb vendgsereg esetn, ami radsul ha egy stlusos darab, akkor az tkez dszv is vlik. Ha az tkez egy msik helyisgen, pl. a nappalin bell lett kialaktva, fontos, hogy az tkez asztal fltt a vilgts meg legyen oldva, ami gyes megoldssal akr trelvlasztknt is funkcionlhat.
A lakberendezs egyik legkedvesebb ugyanakkor egyik legnehezebb feladata, a gyerekszoba kialaktsa. Kreativits szksges ahhoz, hogy a gyorsan nvekv s vltoz igny gyerekek laktert tletesen s otthonosan berendezzk. Nem vletlen, hogy gyakran lakberendezhz kell fordulni a gyermekszoba tletes berendezsrt.
Legyen a gyerekgy egy talakthat kisgy, helytakarkos galriagy (alatta vltozatos beptsi lehetsgekkel), emeletes gy, tatami-gy, llthat mret s gynemtarts gyerekgy vagy esetleg egy baldachinos babagy, fontos, hogy a gyermek kornak s knyelmnek megfeleljen, s a gyerekszoba tbbi lakberendezshez igazodjon.
A gyerekszoba kialaktsakor lnyeges szempont, hogy a szoba berendezse feleljen meg a gyerek kornak, s ha tbb gyerek van a csaldban, az sszes gyereknek legyen meg a sajt terlete, szemlyes trolhelye, polca vagy a gyerekszekrnyben egy sajt rsze, szke, asztala vagy a nagyobbaknak rasztaluk, hogy a gyermekek privt lete is biztostva legyen. A gyerekszoba lakberendezsi stlushoz, hangulathoz, mrethez illeszkeden vlasszunk lehetleg strapabr gyerekbtort megfelel sznben s mintval.
A gyerekszobt mg hangulatosabb, mg jtkosabb tehetjk tovbbi lakberendezsi tletekkel. Egy stlusos komddal, jtkpolccal, rugalmasan alakthat trolrendszerrel, hangulatos vilgtssal, jtkos mintzat textilekkel, fggnnyel, s egyb dekorcikkal a gyerekszobban sokat javthatunk gyermekeink lakkrnyezetn.
Egy frdszoba berendezsnl nem knny megtallni a helyes lakberendezsi arnyokat. Radsul azon is rdemes elgondolkodni, hogy a frdszobai burkolatokra, a gpszetre vagy inkbb a szakipari munkkra fordtsunk tbbletpnzt.
A frdszoba szaniterjeinek kivlasztsa alapos megfontolst ignyel. A frdszoba mretnek s lakberendezsi ignyeinknek megfelelen kell eldntennk, hogy hagyomnyos vagy bepthet mosd kerljn a frdbe, kdat vagy zuhanykabint szeretnnk, s ha van elegend hely, hol legyen a WC s esetleg a bid. A hagyomnyos mosdk beszerelse egyszer, mg a bepthet mosdk esetn a pult rvn sokkal tbb pakolfelletet nyerhetnk a frdszobban. A kdak risi formavlasztkban kaphatk, tetszs szerint frdhetnk, vagy zuhanyozhatunk bennk, mg a zuhanykabinoknak kicsi a helyignye, s nagyon dekoratvak a szp vegfelleteknek ksznheten.
A frdszoba legtbbet hasznlt lakberendezsi elemei a csaptelepek. Ezrt nemcsak az a fontos szempont, hogy megfelelen szpek legyenek s dizjnban harmonikusan illeszkedjenek a frd tbbi lakberendezsi trgyhoz, hanem nyilvnval elvrsunk, hogy hibtlanul s knyelmesen funkcionljanak. Tbbfle kialakts, szn- s formavilg kzl vlaszthatunk, s termszetesen a klnbz lakberendezsi stlusok a frdszobai csaptelepek krben is kpviselve vannak. Klnbz szaniterjeinkhez vlaszthatunk azonos vagy akr klnbz stlus csaptelepeket, legyenek azok hagyomnyos, egykaros, sllyeszthet vagy akr falba pthet kialakts csaptelepek.
Miutn kialaktottuk a frdszobt, a szaniterek a helykre kerltek, a frdszoba adottsgaihoz mrten nhny, a praktikus ignyeinkhez nlklzhetetlen frdszobabtort kell elhelyeznnk. Legyen a btor egy mosd al tervezett beptett szekrny, polcrendszer, beptett mosdkagyl, mosdpult, egy frdszoba-szekrny vagy egy tkr polccal, fontos, hogy tudjuk, valjban mire is van szksgnk, mivel ltalban kevs hely ll a frdszobabtorok rendelkezsre. Szerencss esetben egy teljes garnitrt el tudunk helyezni a frdben, de darabonknt is megvehetjk a frdszobabtorokat, feltve hogy a berendezsi trgyak stlusukban, anyagukban s sznvilgukban harmonizlnak egymssal.
A frdszoba kivlan alkalmas lehet arra, hogy relaxljunk, kellemesen ellazuljunk. Ehhez nem kell ms, mint egy aromaterpis frd vagy egy hidroterpis zuhanyozs, a frdkd krl pislkol mcsesek vagy gyertyk, nhny, meleg, prs krnyzetet tr nvny, esetleg egy j kis iszappakols. s mr csak egy risi frdleped hinyzik, s szinte egy spa-frdben rezhetjk magunkat.
Akr egy jl felszerelt hidromasszszs zuhanykabinnal, akr egy masszzs kddal szinte wellness-kzpontt varzsolhatja frdszobjt. Ezekkel a rendszerekkel a frds lmnye mg gazdagabb, mg felfrisstbb vlik. A mindenfle funkcikkal elltott wellness-eszkzk nemcsak a knyeztetsnket szolgljk, de ignyes, stlusos vonalvezetsk rvn eszttikus lakberendezsi kiegszti lehetnek a frdszobnak.
A btorokon s szanitereken kvl a frdszoba kiegsztknek is illeszkednik kell a frdszoba lakberendezsi stlushoz. A frdszobakiegszt legyen egy trlkztart, zuhanyfggny, WC-kefe tart, kapaszkod, borotvlkozlmpa vagy egy szemetesvdr, a praktikus szempontok mellett fontos, hogy sznvilgukban, hangulatukban harmonizljanak a kialaktott frdszoba stlusval.
Egy iroda berendezsekor mind az eszttikus s mind a praktikus lakberendezsi szempontokat figyelembe kell vennnk, hogy megfelel munkahelyi krnyezetet alaktsunk ki. Az iroda kialaktsakor nemcsak a clszersget, hanem az irodaberendezs elegancijt is szem eltt kell tartani, s nyilvnval lakberendezsi feladat a munkavgzshez megfelel vilgtstechnika megtervezse is.
Nyilvnvalan az irodk berendezsekor adottsgnak kell tekinteni az iroda fizikai elrendezst. Ugyanakkor szem eltt kell tartani az irodk kialaktsnl az ergonmiai szempontokat is, hiszen a megfelel munkavgzshez a lehet legoptimlisabb irodai krnyezetet kell biztostani.
Brmilyen irodai szkkel akarjuk irodnkat berendezni, legfontosabb szempont, hogy ergonomikusan legyen kialaktva, egszsges testartst tegyen lehetv. Az irodai szk lehet irodai munkaszk, vezeti szk, trgyalszk, forgszk, a lnyeg, hogy a szk tmlja lehetleg a dolgoz gerincnek az als rszt megtmassza. Kivitelezskben, krpitozsukban, designban, ergonmiai kialaktsukban az irodai szkeknek risi knlata van, legyenek azok gzliftes vagy szinkronmechanikval elltott irodai munkaszkek, karfs trgyalszkek vagy hintamechaniks fnki szkek.
Az irodk fontos kellkei a polcok, polcrendszerek. Nyilvnvalan fontos, hogy minl tbb irodaszert el tudjunk rajtuk helyezni, de gyes megoldsokkal, pldul felfggesztett, rdekes elrendezs polcokkal akr az egsz irodnak egyedi lakberendezsi hangulatot klcsnzhetnk. A vitrines, vegajtval elltott polcok mr nmagukban ltztetik a teret, de a nagyon sokfle anyagbl, faanyagbl vagy laminlt btorlapbl kszlt s nagyon sok stlusban kialaktott polcok kztt is megtallhat az, amelyik praktikus s eszttikai elvrsainknak megfelel, s az iroda egyb btoraival harmonizl.
Az irodai szekrnyek, irattartk, amelyeket gyakran trelvlaszt btorokknt is alkalmaznak, alapveten meghatrozzk az iroda lakberendezsi kpt, legyenek azok nyitottak, vegesek, nylajtsak vagy ppen tolajtsak. Az egysges enterir kialaktshoz a tbbi irodabtort sznvilgban, designban az irodai szekrnyekhez clszer igaztani.
Megannyi irodai kiegsztre van szksg ahhoz, hogy irodnkban a megfelel munkahelyi krnyzetet maradktalanul kialakthassuk. Ehhez termszetesen meg kell oldani az irodban a megfelel vilgtst, az ltalnos indirekt vilgtson tl az irasztalokhoz biztostani kell megfelel helyi megvilgtst is. Egyter irodk esetn paravnokkal, trelvlasztrendszerekkel elklnthetjk az egyes egysgeket egymstl. A lbtartk, lbtmaszok segtsgvel a knyelmesebbe tehetjk a testhelyzetet munkavgzs kzben. Billentyzettartk, monitorllvnyok, telefontartk segtenek a a munkafelletek minl helytakarkosabb kihasznlsban.
A kert berendezsekor a funkcionalitson s a knyelmi szempontokon kvl tekintetbe kell vennnk, hogy a kerti btorok ellenlljanak az idjrs viszontagsgainak, s olyan anyagbl kszlt kltri btort vlasszunk, amely egyltaln nem vagy csak minimlis mrtkben ignyel gondozst, polst. gy is nagyon sokfle kerti btor alapanyag kzl vlaszthatunk: a teakfa, rattan, fonott, trpusifa, kvarc, kovcsoltvas, rozsdamentes acl, nttt alumnium, s mg sorolhatnnk, mind kivlan megfelel kertberendezsi cljainknak. A kerti btoroknak nemcsak az anyagvlasztkuk nagy, hanem mr sokfle stlus kzl is vlaszthatunk lakberendezsi ignynk szerint.
Kerti lgarnitrk
Kerti tkez
Pihenbtorok
Kisbtorok
Kerti grill
Medence part btorai
Kerti zuhany
Kiegsztk
A laks tdeje: a terasz
Ha mg nincs hova kimenni reggelizni, akkor se bslakodjon az Olvas, mert az lmok valra vlnak! Amennyiben azonban rendelkezik ezzel a komfortrzetet maximlisan nagyra nvel pluszhelyisggel, alaktson ki hangulatos teraszt ebbl a szabad trbl.
A kerti btorok szles vlasztka vrja nt – elcspelt szlogen, de igaz. A meglmodott stlustl fgg, milyen anyagbl vlasszuk ki a teraszra az asztalt s a szkeket. A kovcsolt vas kerti lalkalmatossgok s asztalok mediterrn hatst keltenek, hidegek s rusztikusak – azaz fontos, hogy a kiegsztk oldjk ezt az sszhatst. Tegynk a szkekre lprnkat, az asztalra kisebb tertt, hogy azrt a kovcsoltvas szpsge se vljon lthatatlann. A gyertyk, a gyertyatartk hangulatoss teszik a dlies hats btorokat, fklykkal is fokozhatjuk az lmnyt.
Vlaszthatunk alumniumbl kszlt kerti btorokat is – ezek szintn elgg ridegek s kemnyek, gy fontos, hogy tertvel s sznes kiegsztkkel bartsgoss tegyk hatsukat. Egy naperny, nhny sznes, mints textilszalvta az asztalra, prnk, szalagok rgtn oldjk a fm lettelensgt. Elnye, hogy elg strapabr, illetve nagyon knny anyag.
Ha a termszetes matrikat rszestjk elnyben, maradjunk a faanyagnl, illetve a bambusznl. A fbl kszlt btorok ltalban robusztusabbak; stabilabbnak tnnek, azonban a bambusz s a rattan is nagyon j alapanyagok – ma mr ezek is tartsak lehetnek. Knyelmesek, ltalban ergonmiailag jobbak, mint fmverziik, mert kevsb kemnyek. Mr ha rjuk nznk, knnyebbnek rezzk magunkat, elfelejtjk a stresszt, a rohanst. Egy rattanfotelba nem lehet pillanatokra levgdni, abban minimum fl rt sziesztzni vagy mlzni illik.
Minden terasz ke a zld nvnyzet s a virg. Kzel rezzk magunkat a termszethez, gynyrkdteti a szemet a sok zld, a sznpomps virgok s illataik. Szerezznk be nagyobb, sznes vagy patins kaspkat – kihez milyen ltvnyvilg ll kzelebb, nyuggyat vagy fgggyat, kapcsoljuk be a hifit vagy egyszeren csak hallgassuk a madarak nekt.
A lakberendezs egyik utols, de nagyon fontos mozzanata a lakstextilek kivlasztsa. A laksban mr meglv szneket s stlusokat figyelembe vve vlasszuk ki a klnbz lakstextlikat: sznyeget, fggnyt vagy btorkrpitot.
A lakstextlik egyik nagy csoportjt alkotjk a lakstextil darabruk. Ide tartoznak a sznyegek, melyek otthonunk melegsgnek, illetve eszttikus megjelentsnek elengedhetetlen kellkei. A sznyegek megtrik laksunk padlinak ridegsgt, tomptjk a hangokat, s meghatrozzk az enterir lakberendezsi hangulatt. A sznyegeknek kt nagy csoportjt, a kzi technikval gyrtott s a gpi sznyegeket klnbztetjk meg. Hogy milyen anyagfajtj, stlus sznyeget vlasztunk, fgg a berendezni kvnt helyisg s az ott tallhat btorok mrettl s stlustl. Nyilvnvalan egy klasszikusabb lakberendezsi stlushoz inkbb a kzi csomzs sznyegek, mg a modernebb hangulathoz inkbb gyapjsznyegek illenek jobban.
Fggny
Fggnyvarzs
Frdessk meg lelknket a habos anyagok kavalkdjban, hogy a termszet megjulsval otthonunkat mi is szebb varzsoljuk. A tetszetsen berendezett otthonok titkt a jl sszevlogatott s megfelelen alkalmazott textlikban kell keresnnk. A lakteret a lgy ess anyagok hangulatoss teszik, megtltik melegsggel. Kevs dolog van, ami olyan pazarul feldszten laksunkat, mint nhny gynyr fggny.
Belpve egy szobba, tekintetnket elszr a vilgos felletek vonzzk, els pillantsunk az ablakra s annak kntsre, a fggnyre esik. Ezrt is rdemes figyelnnk arra, hogy stlusban, sznben harmonizl fggnyket s stttket vlasszunk.
Az eszttikai lmny mellett legalbb olyan fontos a fggnyk gyakorlati haszna is. Fggnyvlasztskor alaposan vgig kell gondolnunk, hogy mit szeretnnk, mi az, amire megoldst keresnk. Sttteni akarunk, vagy a fny szrsre treksznk? A lakst kvnjuk dszteni vagy a hideg ellen vdekeznk? A klvilg kizrsa a clunk, vagy taln a szobbl szeretnnk gynyrkdni a hzat krllel kert ltvnyban?
Hangulatos sszhats: lgies muszlin vagy dszes selyembrokt?
A textlik vilgban a divathatsok ugyangy hdtanak, akrcsak az ltzkdsben. A vlasztsunk olykor nhny pillanat mve: megltjuk s megszeretjk. Dntsnk ne legyen vletlenszer! rdemes mrlegelni vlasztsunkat, mivel a textilek alapveten meghatrozzk laksunk hangulatt.
Vsrlskor tbbnyire mr berendezett trhez keressk a megfelel anyagot, fontos szempont, hogy antik vagy stlbtorokhoz ne vlasszunk modern mintj fggnyt. ppgy rombolja az sszhatst, ha modern berendezs trben hasznlunk tldsztett selyembrokt vagy brsonystttket.
Tapasztalt eladk ajnljk, hogy a kivlasztott textlit szemlljk meg alaposabban termszetes fnynl is, mert elfordulhat, hogy gy mr nem is tnik olyan szpnek, mint amilyennek els pillanatban lttuk. Amennyiben vizsgldsunk utn is a kiszemelt fggny mellett dntnk, ne felejtsk el tgondolni, hogy knny vagy nehz kelmt szndkozunk vsrolni. Az tltsz fggnynek is alkalmazkodnia kell a tbbi textlihoz, a sttthz, a tapthoz, illetve a fal sznhez, a sznyeghez s a btorszvethez. A knny, vkony, lgies hats anyagok, mint a muszlin, a selyem, a csipke, a pamut a fny szrsre alkalmasak, s levegss is teszik a helyisget.
A sttt fggnyk s draprik a fnyteresztket egsztik ki. A nehz, sr szvs anyagok a helyisg stttsre alkalmasak. Ezek anyaga ltalban gyapj, selyemdamaszt, velr, plss s brsony. Kivlasztsuknl mindig az anyag hosszirnyban kell krni a fggny magassgi mrett. A sttt fggnyknl legalbb 50-100 szzalkos redzssel szmoljunk.
A textil mintja is sokat nyomhat a latba. Minl nagyobb, annl vatosabban kell bnni vele, hiszen a nagy formk kicsinytik a teret, ezrt csak tgas szobkban ajnlott a nagy mintj textilek hasznlata. A kis helyisgekbe inkbb semleges vagy apr mints fggnyt tegynk. Nem szabad megfeledkezni a kivlasztott anyag sznrl sem. Olyan szobba, ahol kevs a napfny, jl mutat a vilgos, meleg rnyalat textil. rdemes odafigyelni arra, hogy a sznek ne legyenek ersek, mert kisebbnek mutatjk a teret.
A legtbb textilruhzban s –zletben a vsrlst mintaknyvek segtik. Igaz, nem knny egy kzhez kapott kismret textildarab alapjn megtlni, hogyan hat majd ugyanaz az anyag nagyobb felleten. Mindig a fggny mintja legyen a dominns, a laksban tallhat tbbi textil pedig ehhez alkalmazkodjon, ennek rendeldjn al. Ha ez mr nem megy, gy vlasszunk egyszn fggnyt.
Amennyiben ksn jvnk r, hogy rosszul dntttnk, mert tl mints vagy lnk szn anyagot vlasztottunk, akkor tertsnk egy megnyugtat hats textilt lgarnitrnkra, az ellenslyozza fggnynk tolakod sznvilgt.
Szemgyre kell vennnk az ablakot s a szoba ptszeti adottsgait, ahov a fggnyt tesszk. Egy jl vlasztott textlival korriglni lehet egy esetleges rossz adottsg szoba elnytelen tulajdonsgait. Nem mindegy, hogy rgi pts, nagy belmagassg vagy esetleg alacsony, netaln laktelepi a laks. A nagy belmagassg rgi hzak osztott ablakain jl megfrnek a tbbi lakstextillel harmonizl nehezebb fggnyanyagok, stttk is. Alacsony szobba ajnlott a hosszt hats, karcs fggny. Egy laktelepi szoba plafonjra legclszerbb a sn, amelyen keskeny fggny fut.
El kell gondolkodnunk azon is, hogy merre nylik az ablak, tallhat-e fttest alatta. Amennyiben igen, ha lehet, ne takarjuk fggnnyel, hogy a felszll meleg szabadon ramolhasson. Clszer az ablakprknyt meghalad mennyezeti karnissal a fttest skja el, annak magassgig vezetett fggnyt vagy textilrolt hasznlni – tancsoljk ebben az esetben a szakemberek.
Tipp: kismret ablakon nem mutat jl a nagymints fggny, illetve nagymret ablakra nem illik az apr mints anyag. Mg ha odaillnek tnik is, akkor se hasznljunk kis trben nagymints anyagot, mivel az tovbb cskkenti a szkssg rzett.
Krpit
A btorok krpitozsa
A btorhuzatokkal stlusosan s clszeren ltztethetjk a btorokat. Arra valk, hogy elrejtsk a kopott krpitot, s lczzk az egymshoz nem ill darabokat, j arcot adjanak a szobnak. A huzatokkal magabiztosan s fesztelenl j anyagokat vihetnk a szobba anlkl, hogy az egsz btorzat megvltoztatsval nagy kltsgbe vernnk magunkat. A fldig r huzattal s az apr beraksokkal javthatunk a formtlan dvnyok alakjn is.
Az anyag kivlasztsnl krpitozs esetn kemny matrira lesz szksgnk. A „krpitslyos” kifejezs ennek tartssgra vonatkozik. A gyrtknak ezeket a krpitslyos anyagokat koptatsi prbnak kell alvetnik. Br csaknem minden anyag hasznlhat, blcsebb, ha tarts, kzmbs anyagokkal dolgozunk, melyeket knnyen klnbz dsztelemek kz illeszthetnk, vagy talakthatunk, ha lakst cserlnk.
A cskok (pl.: szrke vakondszn vagy bzs, krmszn) szinte mindenhov illenek. A szoba deskssgnek elkerlse rdekben a mersz cskok krlbell 75 mm szlesek legyenek. A cskok radiklisan megvltoztatjk a krpitozott btorok formjt. A fggleges cskok magastjk a terpeszked btorokat, a vzszintes cskok szlestik s hosszabbtjk ket. Ha egy fotelt vagy egy dvnyt minta nlkli anyaggal krpitozunk, szeglynek hasznljunk cskos anyagot, mert gy hatrozott, kontros vonalat kapunk. A szeglyt arra is hasznlhatjuk, hogy hangslyozzuk vele a btorlbakat.
A prnkkal – hla rengeteg formjuknak, mretknek s mintjuknak – a legegyszerbben adhatunk egyni jelleget, vagy ltztethetnk fel egy fotelt vagy egy dvnyt. A klnbz szn s mintj prnkkal az egsz szobt hangslyosabb s vltozatosabb tehetjk anlkl, hogy tlzottan uralnk a helyisget. A prnk mretnek s formjnak sszhangban kell llniuk zlsnkkel s a szoba meg a btorok arnyval. A puffok a zsmoly mrettl az egszen nagy mretig terjedhetnek. A hengerprnk knyelmess teszik az gyat, a dvnynak pedig enyhn fnyz jelleget adnak.
Az tkezasztal krl ll szkek prnjnak huzatt kzvetlenl a keretre vagy a rugk fl szegezik, vagy rhzzk egy kivehet lsprnra, mely pontosan illeszkedik a szk keretbe. A szkek olyan dsztelemek, melyeknek kivlasztsnl az emberek egyre modernebb s eklektikusabb zlst tanstanak, gy ha j szkeket akarunk venni a laksba, hatalmas a knlat. Az asztal krl ll szkek nyugodt, oldott hangulatot teremtenek az tkezshez.
Prnk, takark,gytertk
A lmpkat ugyan a lakberendezs utols fzisaknt szoktuk jellemzen megvsrolni, mgis fontos, idejben, pldul laksfeljtskor megtervezni, hogy a vilgtst a laks klnbz helyisgeiben, a klnbz tevkenysgekhez hogyan kpzeljk el, hogy villanyszerelsi munkk ennek megfelelen trtnjenek meg. A csillr elhelyezkedsnl fogva inkbb dekorcinak, mintsem praktikus fnyforrsnak tekinthet, ezrt tbb helyi vilgtsra, fali lmpra, ll mpra s asztali lmpra is szksgnk van.
A lakberendezs egyik fontos terlete, hogy a nappali, a gyerekszoba, a hlszoba, a dolgoz vagy esetleg az elszoba melegburkolatait hogyan valstsuk meg.
A j minsg parketta igazn eszttikus burkolat, a laksnak meleg hangulatot klcsnz. Lehetnek egy- vagy tbbrteg parkettk, csaphornyos, lamells, ksz- (msnven: szalag-), intarzis parkettk, vagy akr svd- illetve hajpadlk, kszlhetnek klnbz kemnysg tmrfbl, a parkettt lakberendezsi zlsnk s az ignybevtel alapjn kell kivlasztanunk. A parkettk lerakst, ami szegezs, ragaszts vagy sztatott fektets tjn trtnhet, bzzuk burkol szakemberre. A parketta hasznlata sorn termszetes mrtkben kopik, ezrt rendszeresen tiszttani s polni kell.
Praktikus s komfortos lakberendezsi megoldst jelent, ha pldul a gyerekszobba, a hlszobba vagy akr a nappaliba egy j minsg, stlusos padlsznyeget tesznk. Fontos, hogy ne csak a laks adott helyisgnek btoraihoz, lakberendezsi stlushoz s sajt zlsnkhz igazodva, hanem az ignybevtel mrtkt is figyelembe vve vlasszuk ki a megfelel padlsznyeget. Legyen hurkolt vagy velr a padlsznyeg, minden padlsznyegrl elmondhat, hogy j h- s hangszigetel, kellemes a jrfellete, viszont mindegyik megkti a port, gy gyelni kell a tisztntartsra.
Br a parafaburkolat igen szles krben alkalmazhat, a parafa mint burkolanyag kevss ismert, pedig nagyszer lakberendezsi megoldst nyjt. Kivl hang- s hszigetel tulajdonsgnak, rugalmassgnak s tartssgnak ksznheten a parafa szinte brmilyen beltri fellet burkolsra alkalmas: a parafa hasznlhat a padl s a falak burkolsra is egyarnt. A parafa burkollapok elnys tulajdonsgai az als s fels rteg kzt elhelyezked parafamagnak tulajdonthat. A parafamag feletti dsztrteg, ami garantlja a burkolat eszttikussgt, lehet valamilyen szp tmrfa vagy natr, illetve sznezett parafa egyarnt. A fa s a parafa erezet burkollapok egymssal is kombinlhatk, gy a lakberendezsi zlsnknek megfelel, testreszabott padlburkolatokhoz juthatunk.
Lakberendezsi zlsnknek megfelelen laksunkat burkolhatjuk laminlt parkettval. A laminlt padlburkolat nagynyoms technolgival gyrtott, rtegzett faforgcs- vagy farostlemez lapokbl ll. A nagy kopsllsg fellet alatt a faerezet utnzat dekorrteg helyezkedik el: ezek hatrozzk meg a laminlt padl kemnysgt s mintzatt. A laminlt parkettk kivlan alkalmasak az ersebb ignybevtelnek kitett helyisgek burkolsra is, risi szn- s mintzatvlasztkuk miatt szinte tetszleges lakberendezsi stlushoz harmonikusan illeszkednek. Tovbbi praktikus lakberendezsi szempont lehet az, hogy a laminlt padl knnyen lerakhat.
A hidegburkolatok elssorban vizes helyisgek burkolsra hasznlhatk, de belsptszeti elrendezstl fggen gyakran az elszobkat is ezzel a burkolfajtval bortjk. Elterjedben van az a lakberendezsi trend, hogy a laks egyb, hagyomnyosan melegburkolattal burkolt rszeit is hidegburkolattal ltjk el. Brhova is kerljn a hidegburkolat, a laks meglev btoraihoz, lakberendezsi kiegsztihez, a falak szneihez illeszkeden kell a csempket s a padllapokat kivlasztani.
A csempk krltekint megvlasztsval nagy mrtkben meghatrozzuk laksunk hangulatt, lakberendezsi stlust. A csempk hihetetlen vlasztka megengedi, hogy szinte brmilyen lakberendezsi stlusban berendezhessk konyhnkat, frdszobnkat vagy a WC-nket. Akr a legjabb csempe trendeket, akr hagyomnyosabb irnyokat akarunk kvetni, a fantasztikus mret-, mintzat- s szngazdagsg a csempeburkolatok tern komoly lakberendezsi kihvst jelent. s ha mr kivlasztottuk a megfelel csempket, megfelel fugzanyagokat kell tallnunk, s mg azon is elgondolkodhatunk, hogy dszcskkal, bordrkkel vagy svosan, esetleg foltszeren dsztsk dekorcsempkkel a burkolatot, mg egyedibb lakberendezsi hangulatot adva a konyhnak, frdszobnak.
Leggyakrabban a laks vizes helyisgeiben tesznk le padllapokat, de a legjabb lakberendezsi trendeknek megfelelen egyre gyakrabban burkoljk a nappalit is ezzel a burkolanyaggal. A lakberendezs terletn kiemelt eszttikai rtkkel brnak a beltri padllapok, hiszen a padl burkolata egyben btoraink s lakberendezsi trgyaink kerete is. Mivel a laks helyisgeiben viszonylag nagy felletet bort, a padllap szne s textrja fontos eleme a lakberendezsi sszhatsnak, radsul a padllapokat a csempkkel sszhangban – azokkal egy stlusban vagy ppen lesen elten – kell kivlasztanunk.
Elnys tulajdonsgainak s vltozatos megjelensi forminak ksznheten egyre npszerbbek a trk burkolatok. A trk nagyon eszttikus, hossz lettartam s krnyezetbart, s a trkvek nagy forma-, mret- s sznvlasztka az egyni zlsnek s tleteknek szabad teret enged. Ezek a kltri burkolatok legyenek kocka alakak, lekerektett lek, hullm trkvek vagy gyeprcs-kvek, kertnkbe gondosan lerakva praktikus, eszttikus s tarts kertberendezsi megoldst biztostanak.
A lakberendezs sorn sok helyzetben elfordulhat, hogy a lakberendezsi szakzletek szles vlasztka nem nyjt megoldst lakternk megfelel kialaktsra. Leggyakrabban amiatt, mert a laks nagyon specilis beoszts, s gy pldul a konyhabtort vagy a gardrbot gyes tlettel kell megvalstani. Vagy mert lakberendezsi ignyeinket, tleteinket csak testreszabott kivitelben, szakember vagy lakberendez segtsgvel tudjuk ltrehozni: teljes falfelleten szeretnnk knyvespolcot vagy ruhsszekrnyt kialaktani, specilis gyerekbtorokkal rendeznnk be a gyerekszobt, vagy a nappali kialaktshoz egyedi btorokra lenne szksgnk. Ezek egyedi megtervezse komoly kihvs, ugyanakkor kellemes teher, hiszen sajt lakberendezsi elkpzelseinknek s a laks stlusval harmonizl megoldsoknak szinte semmi nem szab korltot.
Stlusokrl ltalban
Napjainkban egyre terjed a lakskultra Magyarorszgon, ennek megfelelen mr nemcsak btordivatok, hanem lakberendezsi stlusok, trendek is hdtanak. A lakberendezsi zletek risi knlatt bngszve, a televzik design msorait megtekintve, a szaklapok rovatait olvasva vagy az interneten kutakodva egyre inkbb formldik zlsvilgunk, s ez odig rleldhet, hogy vgl letesszk egy lakberendezsi stlus mellett a garast, mely szerint a meglev vagy j otthonunkat – teljes egszben vagy annak csak egy-egy laktert – berendezni szeretnnk. A lakberendezsi stlusokat elssorban a laks adottsgai, az enterir sznvilga s hangulata, a felhasznlt alapanyagok, a btorok szerkezete s formavilga, a funkcionalits vagy az eszttikum eltrbe helyezse, illetve a lakstextlik hatrozzk meg.
Els kzeltsben rdemes csak egy stlusban gondolkozni, de klnbz stlusok sszer keverse nagyon harmonikus lakberendezsi megoldst jelenthet. Ez utbbi esetben, vagy ha a laks adottsgai egy sor lakberendezsi ktttsget jelentenek, szksgnk lehet egy belsptszre vagy egy lakberendezre, hogy az elkpzelseink megvalsthatk legyenek. Ekkor van szksg nagyon hatrozott, kifinomult lakberendezsi zlsre, illetve kellenek a profi tletek ahhoz, hogy mely enterir milyen megoldsokat enged meg.
Rszletesen a lakberendezsi stlusok jellemzirl az albbiakban olvashatnak lakberendezk tolmcsolsban, illetve arrl is informcikat tallnak, hogy a legelterjedtebb stlusokban milyen btorok, milyen lakberendezsi trgyak s megoldsok valsthatk meg lakberendezsi szakzleteink knlatnak a segtsgvel.
Modern stlus
A modern stlus a legtgabb rtelemben vett gyjtfogalom, amit ma a kortrs lakberendezssel kapcsolatban hasznlunk, s nagyon sok kategria sorolhat al. Egy mai modern kanap, ami a prnzottsgval, nagy ves formival ersen rgi korok stlust prblja idzni, ppgy ide tartozhat, mint egy ultramodern, fels kategris design kanap. Sok olyan lakberendezsi stlus is ide sorolhat, ami mshov is tartozik. Egy mediterrn lettr is tekinthet modernnek, de ide sorolhat egy retro krnyezet is. A milni btorvsrokon ugyanakkor a modern alatt a kevsb extravagns (s mregdrga), kortrs btorokat rtik szemben a fels kategris, klnleges design btorokkal, amik csak egy szk rteg szmra kszlnek.
A modernsg taln legfontosabb jellemzje, hogy a korbbi korok normitl eltren hoz ltre trgyakat, alkotsokat. Az eltrs lehet jszer eszttikai megjelens, de lehet szerkezeti, vagy egyb gyrtstechnolgiai eltrs is.
A modern lakberendezsi stlus anyaghasznlatban minden szba jhet. Manyag, fm, fa, veg egyarnt hasznlatos s persze a berendezsi trgyak szinte kivtel nlkl gyri technolgival kszlnek. A trol btorok jellemzen termszetes fasznek vagy vilgos pasztellsznre festettek (trt fehr, bzs, stb), de jabban a harsny sznek, mint pl. a Ferrari-piros vagy ers sttkk is megjelennek egyes btorokon, fleg a konyhban. Az olcsbb btorok inkbb laminlt btorlapbl (fa utnzat manyaglemez borts) kszlnek, a magasabb rfekvs btorok fabortsak. Jellemz a matt lakkozs, de a 60-as vekbl ismert magas fny felletek is fel-felbukkannak. A krpitos btoroknl legjabban inkbb a sttebb sznek kedveltek, s megjelentek a rikt vilgos sznek (pl. zldes-srga).
A terek berendezsnl a falak inkbb vilgos sznek, ahol egy karakteres mintj laminlt padl nagyon szp hangslyt kaphat. A sznyegekre inkbb a pasztellsznek jellemzek, mintsem a perzsasznyegek hagyomnyos vrses kkes rnyalata. A terek berendezsnl kerljk a zsfoltsgot.
Minimalista stlus
Korunk ktsgkvl vezet kortrs lakberendezsi ramlata, immr b vtizede. F jellemzje a btorok nagyon letisztult formavilga, dominlan hossz, egyenes vonalvezetssel, ers vzszintes hangslyokkal, gyakran teljesen sk felletekkel, derkszg, lekerektetlen lekkel egyfajta geometrikusan hvs elegancit sugallva. A berendezsi trgyak eszttikai lmnyt nem dsztsk, hanem azok arnyrendszere, anyaga, esetleg fellet kidolgozsa adja.
A modern vasalatok eddig elkpzelhetetlen j szerkezeti megoldsokat nyjtanak, s ez – ha kevsb szreveheten is, de – rsze a dizjnnak. A lbaknl, fogantyknl jellemz a kis mret vagy a kis keresztmetszet, s az alumnium vagy a rozsdamentes acl hasznlata. A horizontalits mellett a dizjn ramlat f jellemzje, hogy kerli az velt formkat, ersen nonfiguratv s klnfle ngyszg felleteknek vagy hasboknak az egymsba metszsvel vagy vltogatsval ad mozgalmassgot akr a btornak, akr a tereknek.
A btorokon tlmenen a lakberendezsi stlus msik vetlete maga a rendelkezsre ll tr berendezse. Kedveltek a tgas terek sok fnnyel, nagy ablakokkal s lehetleg minl kevesebb, de lendletes, elegns vonal, viszonylag nagymret de alacsony btorral. A kezdetekben a nagyon halvny pasztell sznek, a szrke klnbz rnyalatai dominltak, ma viszont hangslyosan eltrbe kerlt a nemes anyagok, elssorban a fa hasznlata. A fa erezete az, ami egyfajta termszet nyjtotta dsztmintt adhat a btoroknak. Az ersen mints fa s homogn, jabban a magas fny s matt felletek ritmikus vltogatsa ad hihetetlenl dinamikus plaszticitst a teljesen sk felleteknek is.
Sok ember a miniml dizjnt szmra idegennek rzi. Azt gondolja, hogy tl rideg s a minimlis mennyisgre cskkentett btorzatban nem fr el a holmija. Ezzel n vitznk. A minimalizmusban nem elrs a hvs krnyezet. A fafelletek, klnsen a ma divatos, ersen mints dival burkoltak, hihetetlen melegsget rasztanak. Az lgarnitrk krpitjnak szne s anyaga szintn kelthet lgysgot, a sznyeg s egy-egy jl megvlogatott festmny tovbb fokozhatjk az otthonossgot. A trolkapacits sem tnik el a miniml krnyezetben, csak a nappali szekrnyfala helyett a hlszobk, elszobk, esetleg kifejezetten gardrb helyisgek nagy tolajts szekrnyeibe kerl t.
Aki pedig kitart amellett, hogy a minimalista stlus rideg, az a klasszikusabb lakberendezsi stlusok mellett vlaszthatja a legjabb, legmodernebb divatirnyzatot, berendezheti lettert XV. Lajos rokok komdjainak mai, kiss trtelmezett, pirosra festett, esetleg teljesen bearanyozott, vagy ezstztt utdaival, s tehet hozz risi mret, rikt piros vagy sttkk, esetleg lils kristlycsillrt, egyfajta retro- vagy plasztik-barokk, krnyezetet kialaktva. Ami ebbl az j divat ramaltbl gy tnik mris elfogadott vlt a miniml dizjn szmra, az a sznes nagymints tapta, szellemisgben kicsit a barokkra vagy a 70-es, 80-as vekre emlkeztet mintval, de csupn egy-egy falon egy hangslyos btor, vagy franciagy mgtt.
Meg kel jegyezni azt is, hogy a minimalista krnyezet nem mai tallmny, csak korbban nem gy hvtk. Ha valaki megnz ez 1920/30-as vekbl szrmaz Bauhaus stlus bels teret, akkor sokszor mg a mainl is csupaszabb krnyezetet tallhat, ugyanolyan szgletes btorokkal. Lehet, hogy a mi retro-barokk irnyzatunk ugyanolyan vlasz a dsztettlensgre, mint az art deco mozgalom volt akkoriban?
Design stlus
Az idegen szavak s kifejezsek sztra szerint, a design, ipari formatervezst, trgyalaktst jelent.
A formatervezs, ipari formatervezs vagy design (ejtsd: dizjn) az iparmvszeten bell mindazon tevkenysg, amely az iparilag ellltott trgyi vilg formai-eszttikai kialaktsval foglalkozik. Maga a kifejezs a II. vilghbor utni idszakban alakult ki. A formatervezs tvzi az eszttikt, a formt, a funkcionalitst, s innovatv mdon kiemeli a trgya egyedi tulajdonsgait. A formatervezs fogalma kapcsoldik az ptszethez, az iparmvszet ms gaihoz (btorok, kszerek, dsztrgyak, csomagolsok stb.), ipari alkotsok (autk, jrmvek, technikai eszkzk, gpi berendezsek) tervezshez.
Mita szles krben elterjedt a design sz hasznlata, megjelent nhny sajtos jelents rnyalata is: a kzbeszdben a „dizjn” s „dizjnos” egyrszt a clszer, puritn, elegns, formlis, msrszt gyakran az extravagancia, a trendi s luxus szinonimjaknt jelenik meg.
A lakberendezsben leggyakrabban a modern, miniml stlussal kapcsolatban emltjk. Hasznlhatjuk a „dizjn” szt, amikor egyedi neves formatervezk termkeit, munkit helyezzk el modern enterirben, de hasznljuk akkor is, amikor egy teret tterveznk, egyediv „stlusoss” varzsolunk.
Sokan gy gondoljk, hogy a design csak egy szk, gynevezett felsbb rteg gye. Valjban a design igazi kzgy, mindannyiunk, hiszen mlyen rinti, megannyi ponton s mdon befolysolja letnk alakulst, minsgt.
"A design sem nem hibaval, sem nem vletlenszer. Gykere a tervez szemlyisgben, illetve annak a helynek a szoksaiban, kulturlis rksgben rejlik, ahonnan maga szrmazik." (Francisco Asenseo Cerver)
Ha egy „dizjnos” enterirt szeretnnk kialaktani, vlasszunk ki egy-kt formatervezett berendezsi trgyat (ez lehet akr egy kanap, akr egyetlen szk, nhny hasznlati trgy stb.), s ehhez rendezzk a tr tovbbi elemeit, szneit. Igyekezznk minl kevesebb btorral s minl hatsosabb sznsszelltssal dolgozni. Ezek a trkkk mindig bevlnak.
Retro stlus
A retro az 50-es, 60-as 70-es vek Amerikjt idz, az let szmos terletn, gy a lakberendezsben is hdt divatirnyzat, amely az emltett korszak hangulatt eleventi fel a korra jellemz design elemek felhasznlsval. Ez a nosztalgikus mlt idzs szneket, vltozatossgot, jtkossgot, vidmsgot, humort csempszett napjaink modern otthonaiba, oldva a minimalizmus szigor, hvs nyugalmt.
De mitl is olyan vonz a ma embere szmra az a korszak?
A II. vilghbort kvet vekben megersdtt az amerikai trsadalom, melyet thatott az optimizmus, egy fnyes jv kpe, feltmadt az emberek fogyasztsi kedve. Sok laks plt s a tmegek szmra is elrhet, j minsg kis mret btorok irnti igny megntt. A kor tervezi ezeket az ignyeket igyekeztek kielgteni. Az olyan j anyagok megjelense mint a formica, a manyagok, az vegszlas manyag, a plywood (rtegelt lemez) stb. j tvlatokat nyitott a formatervezsben, lakberendezsben. Szrnyalhatott a fantzia, a formaalaktsnak csak a kpzelet szabott hatrt. Az alkalmazott sznek is – a trkz, a jade, a menta zld, a rzsaszn, a meggypiros, a napsrga, a kk, a fekete s a fehr – a hbor utni hurrhangulatot, a fnyes jvbe vetett hitet tkrztk. Ez a jv fel forduls nyilvnult meg az rtechnolgibl tvett anyagok hasznlatban s az elkpzelt bolygkzi let ihlette futurisztikus vonalvezetsben is. A korszak gmblyded, jtkos, ramvonalas formi (kagyl alak fotelek, vesealak dohnyzasztalok stb.) szaktottak a funkcionalizmus puritn hagyomnyaival. Feket-fehr kocks linleum padln ll fekete vinylhuzat krmozott lbtor, nedves hats, virgmints tapta, fekete-vrs kontraszt, geometrikus mintk s formk, ezek mind jellemeztk a kor trgyi vilgt. Az rkorszak ihlette trgyak nem hinyozhattak egy korabeli divatos otthonbl. Kpek, lmpk, dsztrgyak (raktk, bolygk, mholdak, rhajk), egyltaln brmilyen, rre utal trgy helyet kaphatott a laksban.
Szval, sokszn s vltozatos a forrs, amibl merthet, aki retrra szeretn hangolni otthont. Feldobhatja a teret egy-egy eredeti darabbal, de vlogathat napjaink retrra szakosodott gyrtinak lakberendezsi termkeibl is. A „retrstsnak” nincsenek szablyai. Mindenki sajt zlse szerint, btran, kreatv mdon keverheti, illesztheti ssze a szmra kedves elemeket, gy ltrehozva a korszakhoz val viszonyulsa ltal meghatrozott, sajt retro stlust.
Rusztikus stlus
A rusztikus sz durvn megmunklt felletet jelent. Napjainkban a kznyelv a "rusztikus", "mediterrn" s "npies" stlust szinte szinonmaknt hasznlja. Legfbb jellemvonsa a tmrfbl kszlt idtll btorok, a natr szn textlik s a termszetes anyagok hasznlata. A rusztikusan berendezett otthonokban gyakran tallunk zsalugteres nylszrkat, ptett konyht, nyitott tzter kandallt, kovcsoltvasbl kszlt lakberendezsi kiegsztket. Az enterirben megjelen trgyakra az egyszersg, a funkcionalizmus, a knyelem s a harmnia jellemz.
A rusztikus btorok gyakran egyedi darabok, amelyek a nagyszlk padlsnak, a bolhapiacok vagy npi vsrok gyngyszemei.
E lakberendezsi stlus burkolatai kizrlag termszetes anyagok: tgla, mszk, cotto stb. A textlikra a fld sznek, esetleg npi motvumok, natr vagy pasztell szn vszon jellemz.
A modern spot helyett kedvelt a fggesztett vilgttestek hasznlata, amelyek kovcsoltvasbl, veg vagy porceln brval kszlnek.
A rusztikus stlus enterirk jellemz kedves kiegszti a porceln fszertart, rzbl kszlt stk a nyitott konyhai polcokon, kovcsoltvas virgtartk, horgolt tertk, rgi hasznlati trgyak stb.
Keleti stlus
Napjaink egyik kedvelt lakberendezsi stlusa, mely a hagyomnyos tvol-keleti kultrkbl mertett eszkzkkel, anyag-, szn- s szimblumhasznlattal trekszik arra, hogy egyfajta egzotikus hangulatot teremtsen. Hasonlan az "eurpai stlushoz", nem beszlhetnk egy egysges keleti lakberendezsi stlusrl sem, hiszen a vilg tvol-keleti szegletben is rendkvl vltozatos stlusjegyek jellemzik a klnbz kultrk trkialaktsi hagyomnyait.
A keleti stlusban berendezett enterir egyik legjellemzbb vonsa, hogy modern vonal btorokkal, szellsen rendezik be, s ahol elssorban a fehr vagy trtfehr falak eltt fekete lakk fellet vagy stt szn fbl ksztett btorok llnak. A hagyomnyos tvol-keleti lakberendezs jellemzje az alacsony lalkalmatossgok (pl. lprnk, futongy), a bambusztapta illetve -sznyeg, valamint a rzspapr felhasznlsval ksztett trelvlaszt falak, ajtk, paravnok alkalmazsa. Sznsszelltsban a fekete, vrs mellett a barna, sttzld ill. harsnyabb sznek, mint a lila, srga is szerepelhet attl fggen, hogy japn, knai vagy ms tvol-keleti kultra jegyeit hasznlja-e.
A kiegsztk tern ma mr egyre tbb zlet knl olyan lakberendezsi trgyakat, amelyekkel teljess tehet egy keleti stlusban berendezett enterir. A selyem, a porceln, a bambusz, a kavicsok, valamint a klnbz nemesfk (pl. cseresznye) alkalmazsa biztos tipp a keleti stlus kedvelinek.
Klasszikus stlus
A kzpkori nemessg szobit mves btorok, drga kelmk s kifinomult sznek tltttk be. E korok, nyugalmnak, elkelsgnek s elegancijnak, hangulatt idzik fel a mai kor klasszikus enterirei. Ma e lakberendezsi stlus kialaktshoz els sorban trre, nagy belmagassgra, teremmret helyisgekre, szimmetrikus terekre van szksg.
Az antik btor maradand, tmr, minsgi. A szoba stlust a nagyobb btordarabok hatrozzk meg. A kisbtorok gy vannak jelen a klasszikus trben, mint a finomsgot, bjt erst eszkzk, amelyek egyben zlsnket, egynisgnket s a szoba jellegt is kifejezik. gyeljnk arra, hogy azonos korok btorait trstsuk egy enterirn bell. Biztos kz, nagy gyakorlat kell, ahhoz, hogy klnbz stlus btorokat trstsunk.
Ha van, akkor kandall lehet az otthon kzppontja, amely meghittsget ad a klasszikus nappalinak, s segt feloldani a tlsgosan etikett-kvet hangulatot.
A klasszikus otthon sznyegeit brmilyen padlburkolatra rterthetjk. Ha van lehetsgnk igazi, antik sznyeget beszerezni, akkor megnyugodhatunk a fell, hogy a szoba igazn meleg, meghitt alaphangulatot kap.
A textlik nemes anyagbl kszlnek (selyem, brsony, csipke). A btorok mellett a kelmk adjk meg a klasszikus otthon karaktert. A fggny, s a drapria legyen sszhangban a sznyeg, valamint a tbbi hangslyos kelme sznvel, mintjval.
A kpek az otthont, lettel teltik meg, s elevenn teszik. Kpeinket a httr fogja kiemelni, teht gyeljnk arra, nehogy agyonssk a sokig keresett kpeinket egy-egy tl mints falfellettel.
A klasszikus otthon kialaktsakor legfontosabb motvum az egyensly megtallsa. Mindegyik darab fontos, de egyik se lehet tlsgosan dominns.
Antik stlus
Az antik enterirket berendezsi trgyaik rgisge, eszttikai s anyagi rtke vitathatatlanul a lakberendezs fels kategriiba emeli. Ez az irnyzat nem egyszeren a bkebeli, polgri, esetleg nemesi letterek jmdot, kifinomult zlst s elegancit sugrz atmoszfrjt hozza vissza a mai terekbe, hanem eredeti darabokat hasznlva egyfajta befektetsi lehetsget is knl.
Az "antik" nmagban nem stlus, sokkal inkbb azt a lehetsget kell rteni alatta, hogy egy-egy helyi |