Tradcionlis thai masszzs
A tradicionlis Thai masszzs egy õsi s termszetes kzrzetjavt mdszer. Mai felgyorsult modern vilgunkban jra nagyon npszerû s hasznos kikapcsolds, mert igen hatkony rekrecit nyjt kellemes krnyezetben, lazt s akupresszrs technikkat alkalmazva.
Az egsz testen alkalmazott eljrsnak sajtos koreogrfija van, az egy -msfl rs masszzs sorn minden testrszen vgigmegy a masszr, aki a tenyern kvl trdt, talpt is hasznlja. A test meghatrozott pontjaira irnyul masszzs elsegti a teljes relaxcit. A Thai masszzs n. szrazmasszzs, azaz ms technikkkal ellenttben nem hasznlnak hozz olajt, krmeket.
A tradicionlis thai masszzs 6 alapeleme:
• Jga: Õsi s kzismert indiai egszsg-megõrzsi s gygyt mdszer, ami vezredes mlttal rendelkezik. A jga gyakorlatok olyan testhelyzetek, pozitrk, melyek nyjtjk az izmokat, megnyugtatjk a testet s a lelket, cskkentik a feszltsget. A jga gyakorlatokat specilis lgzsi technikkkal egytt, meditcival ksrve gyakoroljk. A Thai masszzst kiegsztõ nyjt s a jga pozcik kzl is csak a biztonsgosan alkalmazhatak lettek kivlasztva. A Thai masszzs tulajdonkppen teht olyan jgaknt is felfoghat, amit masszzs tjn, passzvan vgznk.
• Testmozgs: A Thai masszzst vgzõ masszõr folyamatos, lazt ritmus mozgst vgez, amit a masszzst fogad szemly is tvesz, passzvan tmozgatva s megdolgozatva az sszes rintett testrszt.
• Meditci: A Thai masszzs a krnyezet s a mozgs jellegbol addan ellazult llapotot teremt, melyet a kezels specilis koreogrfija segt folyamatosan fenntartani a masszzs idõtartama alatt.
• Reflexolgia: A Thai masszzs termszetesen nem csak „passzv jgaknt” funkcionl. Tulajdonkppen egyfajta reflexolgiai kezels, mely a lbfejekre, a kezekre, a flekre s az arcra sszpontosul.
• Akupresszra: A Thai masszzs sorn a masszõz az energiavonalakon, az gynevezett Zen vonalakon dolgozik a feszltsg s az „energia elzrdsok” megszntetse rdekben. Ezek a vonalakat meridinoknak is nevezik, melyekben zavartalanul ramlik az letenergia, ha a test egszsges. Az akupresszrs pontokon a masszoz a hvelykujjait, az kleit, a knykeit, s a sarkait hasznlva dolgozik.
• Gygyt mûvszet: A jga, a reflexolgia s az akupresszra kombinlsa teszi a Thai masszzst egy olyan egyedlll s hatkony kezelss, ami megnyugtatva egyesti a testet a llekkel, ezltal javtva az ltalnos kzrzetet s az egszsgi llapotot.
Svd frisst masszzs
Ha volt mr rsze a masszzs lmnyben, akkor tudja milyen csodlatos kzrzetet teremt.
Aki mg nem tapasztalta jtkony hatsait, itt az ideje, hogy kiprblja!
A masszzs defincija s jtkony hatsai:
A masszzs a test felletn, meghatrozott fogsokkal, kezelsi cllal alkalmazott mechanikus s bioelektromos inger, melyre kialakul vlaszreakci a fizikai gygyuls. Az ember testt r manulis mechanikai behatsok rszben kzvetlenl, rszben kzvetve befolysoljk a sejtek s szvetek mkdst, elssorban loklisan (nedvkerings, izomtnus), de tvoli a szervekben is (zsigerek, kzponti idegrendszer).
* Enyhti a stressz hatsait
Sokak szmra az ellazuls, relaxci nehz feladat, mgis nagyon fontos, hiszen napjainkban a stressz egyre tbb panaszt s betegsget vlt ki. Az ltalnos orvosokat 90%-ban olyan stresszhez kapcsold panaszok miatt keresik fel, mint a fej-, ht- s nyakfjs, szem tlterhels, gyenge koncentrlkpessg, szorongs, depresszi, ingerlkenysg, harag, magas vrnyoms, kimerltsg stb.
A masszzsterpia nem csak az izmokat, brt s a vrkeringst frissti fel, hanem csodlatos hatst fejt ki az idegrendszerre is. A masszzs aktivlja a paraszimpatikus idegrendszert, ezzel ellenslyozza a test stresszre adott negatv vlaszreakciit, feloldja az izmok akaratlan feszlst, lehetv teszi a normlis szvritmus, vrnyoms s kerings helyrellst.
A masszzsterpia segt tudatostani a testben nkntelenl fenntartott feszltsgeket. Minl inkbb tudatosodnak a test reakcii, annl gyakrabban fogja idben felismerni a feszltsgek kialakulst, s gy tudatosan megszabadulhat azoktl, mg mieltt kifejthetnk kros hatsukat a szervezetre.
* Jobb alvst biztost
A napi stresszbl szrmaz feszltsgek gyakran megzavarjk az alvst, fradtsgot, ingerlkenysget s rzelmi kimerltsget eredmnyezve. gy cskken a tr- s llkpessg, ami az j nap kihvsaival val szembeslshez szksges.
A relaxcis masszzs ellaztja a feszlt izmokat s megnyugtatja az idegrendszert, ami a test ritmusnak lelassulst idzi el. Ennek kvetkeztben cskken a vrnyoms, lelassul a szvritmus, mlyebb s szablyosabb lesz a lgzs s gy megteremtdnek a pihentet alvshoz szksges felttelek.
* Fokozza az izmok teljestkpessgt
A masszzs kzvetlen hatsaknt cskken az izomtnus, fokozdik az anyagcsere s gy nvekszik az izmok rugalmassga s teljestkpessge. A fradt izmok gyorsabban regenerldnak, llkpessgk javul. Ezt a hatst hasznljk ki a sportmasszrk az aktv sportolk felfrisstsre, s teljestmnynek fokozsra.
* Javtja a br llapott
A nap, szmog, hinyos trend s a termszetes regeds mind hozzjrulnak a br kiszradshoz, rncosodshoz s fiatalos jellemzinek ltalnos elvesztshez. A masszzs kitgtja a br kapillris ereit, ezzel nvelve a ltfontossg, sejteket tpll anyagok felvtelt, s felgyorstja az rtalmas mreganyagok eltvoltst. A fokozott vrkerings elsegti a br megfelel nedvessgtartalmnak biztostst, megakadlyozva annak kiszradst s viszketst.
* Enyhti a krnikus fjdalmat
Nagyon sokunknak srlsekbl vagy betegsgekbl szrmaz krnikus fjdalmakkal kell lnnk mindennapjainkat. A masszzsterpia segti a fjdalmat elidz llapot megszntetst, azon kvl nmagban is fjdalomcskkent hats. A szakkpzett masszr-terapeuta kezvel olyan ingerleteket gerjeszt a szvetek rzkel idegvgzdseiben, amelyek ideiglenesen gtoljk a krnikus fjdalmi ingerletek eljutst az agyba. Ezenkvl az agyat endorfin (a test termszetes rzstelentjnek) kivlasztsra kszteti, ami mestersges gygyszerek hasznlata nlkl enyhti a fjdalmat, s a kellemetlen kzrzetet.
* A masszzs hatsa magzati s ids korban
Mr az anyamhben fejld magzat is rszesl termszetes s automatikus masszzsban az anya testnek mozgsa ltal.
Ids korban a rendszeres masszzs nem csupn frissessget ad, de a megerltets s a srlsek kockzatt is minimalizlja. Segti a betegek s gyenglkedk felplst, valamint oldja a feszltsget. Enyhti az regedssel egytt jr magnyrzetet. Az regek sokat szenvednek a simogat kz hinytl.
Svdmasszzs
(frisst, kondicionl, relaxl, stresszold)
A legelterjedtebb nyugati masszzsfajta. Eredeti formja tvzi a masszzst s a testgyakorlatokat. A masszr simt, drzsl, rezegtet s gyr mozdulatokkal frissti fel a szervezetet. Fizikai s neurohormonlis hatsa elsegti az esetleges betegsgek gygyulst. A vrkerings s az emszts javtsa rdekben – a hagyomnyos mdszer szerint – a pciensnek is el kell vgeznie nhny testgyakorlatot, de e nlkl is kivl hatst lehet elrni vele. Cskkenti a fjdalmat (pl. stresszes fejfjst), felgyorstja a srlsek utni felplst, megakadlyozza a nem hasznlt izmok sorvadst, enyhti az lmatlansgot, fokozza az bersget, de mindenek eltt elsegti a relaxcit s cskkenti a stressz hatst.
Shiatsu masszzs
Japn masszzstechnika, mely rszben a knai akupresszurra pl. A nyugati stlus maszzsfogsok helyett nyomst alkalmaz, s mivel olajra vagy ms „vivanyagra” ekzben nincs szksg, nemigen kell hozz levetkzni. Holisztikus terpia, mint maga az akupresszra is – egyes tnetek helyett az egsz szervezetre koncentrl -, s clja a „csi”-nek nevezett energia termszetes egyenslynak helyrelltsa azltal, hogy nyomst gyakool az energiacsatornk, ms nven meridinok bizonyos pontjaira. A shiatsu azt jelenti „ujjnyoms”, br a hivatsos gygyszok a testszerte megtallhat specilis pontok, a cubk nyomshoz kezk ms rszeit, knykket, trdket, lbukat is hasznljk.
A Shiatsu masszzs egyenslyba hozza az egszszervezetet, s ezzel nagyon jl oldja a feszltsgeket, a stresszt. Ezrt ma a stresszes letnkben mg nagyobb a jelentsge. Nagyon hatsos htfjs, fejfjs, migrn, lmatlansg, menstrucis problmk, cskkent nemi vgy, levertsg, depresszi, szorongs, bnat s mg sok krnikus betegsg esetn. Termszetesen a Shiatsu kezels nem helyettesti az orvosi elltst, de azt hatkonyan kiegsztheti! A Shiatsu ersti a szervezet ngygyt mechanizmusait s tmogatja a bels megersds folyamatt. Ez azt is jelenti hogy a gygyuls lehetsge mindekiben ott van, s ez a mdszer segt ennek felbresztsben. A Shiatsu nem csodaszer, nem szntet meg minden bajt, panaszt, ami letnk sorn felmerlhet, nem egyetemes orvossg, hanem holisztikus gygymd.
Chi – A vitlis letenergia
A Chi – vagy ahogy ms kultrkban nevezik „Prana” vagy „Manna” – az alapvet leter, ami az letet lehetv teszi s jelen van a nvnyekben, az llatokban, a vzben, az lelmiszerekben s a levegben is. Nlkle nem lenne let a bolygnkon. Ez az letenergia, amelyet csakrinkon s az aurnkon keresztl, tpllkozssal s lgzssel juttatunk szervezetnkbe, a meridinok, az energiavezetkek ltal hlzza be a testnket. Elltja s tpllja szerveinket, biztostja, hogy jl rezzk magunkat fizikai testnkben. Mivel az letenergia tramlik a csakrkon is, befolyst gyakorol lelki s szellemi llapotunkra is. Az egszsges testben egyenletesen ramlik az letenergia s a kt er, a Yin s a Yang egyenslyban van.
Meridinok – az energiavezetkek
A meridinok lthatatlan energiavezetkek, amelyeknek feladata a chi, a vitlis letenergia szlltsa s sztosztsa testnkben. Olyanok, mint a testnket behlz erek. A chi a „szellemi vr”, mely gy ramlik a meridinokban, mint vr az erekben. Mivel a 12 meridin s a kt f vezetk befogad- s kormnyz, egymssal sszekapcsoldnak, a meridinrendszert szertegaz hlzatknt vagy csatornarendszerknt is elkpzelhetjk, melyben az letenergia zrt plykon ramlik. Minden meridin egyszerre van kapcsolatban egy vagy tbb szervvel s a csakrkkal, sszekttetst hozva gy ltre a lthatatlan leter ( chi ) s a fizikai test s szervei kztt. A meridinokon, amik rszben kzvetlenl a brfelszn mentn futnak, specilis akupunktra pontok tallhatk, melyek akupresszrval kezelhetk.
Csakrk – a finomtestek energiakzpontjai
A meridinokhoz hasonlan a csakrk is a fizikai s finomtestek kztt ltestenek kapcsolatot. A ht csakra s a test fggleges kzptengelye mentn az aurban helyezkedik el, s bizonyos testrszekkel, mirigyekkel ll kapcsolatban. A csakrk a meridinokkal klcsns sszefggsben llnak. Egyrszt a felvett chi-t tovbbtjk a meridinokhoz, bejuttatva ezltal a chi-t a szervezetbe, msrszt felveszik a meridinok fell rkez chi-t. A csakrk s a meridinok energetikai egymsra hatst Dr. Motoyayma llaptotta meg; rjtt ugyanis, hogy a csakra cskkent mkdse a meridinban is energiacskkenshez vezet, s ennek megfelelen a fokozottabb csakramkds pozitvan hat a meridin energiaelltsra.
Mi az akupresszura?
Ahogy az akupunktra, az akupreszra is meridinokra pl. Az akupunktrarnl az energia ramlst tk segtsgvel szablyozzk, akupresszra esetn pedig a specilis pontokat klnbz nyomstechnikkkal kezelik. Gyakran a kezels sorn kellemes energiaramls rzkelhet. A pontok nyomsa, ha az akupresszra fogalmt sz szerint fordtjuk ( acus=cscs, t, pont s premere=nyomni ), az egyes ujjbegyek, vagy viszonylag egyszer fogsok segtsgvel vgezhet. Az akupresszra clja, hogy az energiaramls zavarait megszntesse, azltal, hogy a Yin s Yang energik kztti egyenslyzavarokat kiegyenlti. Mivel a legtbb akupunktra pont a meridinokon helyezkedik el, az kupresszrval a meridinokba is energit juttatunk, vagy ha energiatltengs van egy meridinban, akkor egy msikba vezetjk t az energit. Csak gy tud az leter akadlytalanul ramolni.
Elssorban azok a pontok kezelendk, melyek a legrzkenyebbek, mivel energiaramlsi zavarra utalnak. Ha ezeken a pontokon akupresszrt alkalmazunk, energiablokkokat oldunk fel. Gyakran az energiablokkok elssorban lelki-szellemi szinten alakulnak ki, ami bizonytja, hogy a csakrk s meridinok a testi s szellemi szint kztt sszekttetst kpeznek. Ha kiegyenslyozatlan az rzelmi lete, vagy negatv letfelfogssal rendelkezik, ez blokkokat kpezhet az energia ramlsban. Tudatostsa magban, hogy mi az ami korltozza s lefoglalja nt, hogy az energik ismt ramolni tudjanak, mieltt mg az energetiaki egyenslyzavar betegsg formjban jeleneik meg a fizikai szinten.
Arcmasszzs
Brmegjt arcmasszzsok
Az arcmasszzsokat legjobban a kozmetikusok vgzik, mivel vatos, gyakorlott ujjaik nem roncsoljk a szveteket. Mi is megtanulhatjuk, hogyan kell helyesen arcot masszrozni, ha elg gyesek vagyunk. A legfontosabb, hogy tudjuk, mi a clja az arcmasszzsnak. Ez lehet a rncok kivasalsa, a vrellts frisstse, hogy az arc fiatal s rugalmas maradjon, de lehet a grcsk megszntetse s a relaxlt llapot elrse is. Most mindenkit bevezetnk a simogat, az tget, s a klnleges gyrmasszzs rejtelmeibe, melyekre ha naponta csak t percet ldozunk, arcbrnk veket fiatalodhat, s megrzi desgt.
A masszzs elksztse
Az arcot elszr tiszttsuk le alaposan, arctonikkal s/vagy arcradrral. Ezutn zsrosabb krmmel vagy arcmasszzs olajjal (pldul aromaterpis olajak) kenjk be az arcunkat vastagabban, mint egybknt szoktuk. Tenyernket sszedrzslve melegtsk fel, s ujjainkat tornztassuk eltte lazra. ljnk le egy knyelmes szkbe, egyenes gerinccel a tkr el, knyknket tmasszuk meg ersen s kezdjk meg a masszrozst.
Fontos figyelmeztets! Ne csak a masszzs sorrendjt jegyezzk meg! Arra is gyeljnk, hogy a fogsokat pontosan hajtsuk vgre, azonos sorrendben!
• A simogat masszzs
A korbban mr emltett Shiatsu masszzstechnikhoz is hasonlt. A helyes sorrend a homlok, az orr, az arc, az ll a nyak s a szem egyms utn. Elszr az ujjhegyek a szemldktl a hajt fel siklanak, felvltva jobb s bal kz. Azutn mindkt kz kzps ujjt hasznlva cikkcakkban vgezhetnk simt mozdulatokat az egyik halntk irnybl a msik fel a homlokon. A kvetkez simts az homlok kzeptl a halntkokon t az llcscsig trtnik, finom, gyengd rintssel. Ez utn a szem s a homlokok rncait simtsuk ki szeld nyomssal. A keresztrncokat oldalra, a hosszantikat flfel, legalbb tzszer.
Ezutn az orrok simogats jn az orrgykrtl az orrcimpk hajlatig, majd fordtott irnyban is. Ha ezzel is elkszltnk, akkor a sznkkal formljunk O bett, s a szjszeglettl az orr fel lerva vgezznk krkrs mozdulatokat. Ez utn jn a nevetrncok masszrozsa. Keznk ujjait helyezzk az llgdrre s onnan krmozgssal simogassuk az arcot az orrcimpkig, majd innen tovbb a jromcsonton t, a halntkig.
Az llat kt hvelykujjunk llunk kzepe al illesztsvel kezdjk el simogatni, bellrl kifel, gy hogy ksleltetett legyen a mozdulat s gy ellenttes hzs keletkezik. Fontos a gyengd cirgats! Ezutn emeljk fel az llunkat s tenyernkkel simogassuk t a nyak s a toka krnykt, egszen az llcscsig.
A szem krnyknek rzkeny brszvete nagy gyengdsget ignyel. Mutat s kzps ujjunkkal kell finoman krbesimtani, bellrl kifel, a szemldkn t a halntkig, majd onnan az orckig.
• tget masszzs
Az tgetst a kt kz hrom kzps ujjnak hegyvel vgezzk, laza csuklval, ritmikusan, ne tl gyorsan, s kzepes erssggel, mert ha tl lagymatagon, vagy tl ersen csinljuk, az nem ri el a kvnt hatst.
A szem krnykt s a szarkalbakat nagyon szpen ki lehet simtani vele. Az egyik keznkkel fesztsk ki (mutat s kzps ujjal) a szem melletti brt s a msik kz kzps ujjval knny dobpergshez hasonl mdon tgessk vgig a szarkalbakat. Az is j, ha mindkt kz mutat-kzps s gyrsujja knnyen tgeti a szem kls szglett egszen az orrfalig. A „kiskalapcs gyakorlat” a jobb kz ngy ujjnak a bal oldali orr-szj rncra illesztse utn kalapcsszeren vgigpergetve rhet el. (Mintha zongorznnk ..) Ugyanezt a gyakorlatot a msik oldalra is el kell vgezni. A nyakat gy masszrozzuk vgig tget masszzzsal, hogy a fejet egyenesen tartjuk. A jobb kzzel a nyak bal oldalt s a ballal a nyak jobb oldalt tgetjk vgig, felvltva, de csak a kzps ujjunkat hasznlva. Az tget masszzs befejezseknt simtsuk t az egsz arcot a tenyr egsz felletvel, knny nyomst kifejtve a homloktl kezdve lefel. A vgn nhny msodpercre bortsuk be a szemkrnyket a tenyernkkel, majd az arc szle fel hzva emeljk le.
• Gyrmasszzs
A jl tpllt arc kvnja ersen a gyrst. Nagyon fontos az vatossg, soha ne cibljuk, vagy gymszljk a brt. A gyrmasszzs erssge ahhoz hasonl, mint amikor egy lgy tsztt formzunk, annl nem ersebb. Az llon kezdve a hvelyk s a mutatujj kztt cspjnk be egy kevs brt s jl gyrjuk az egsz arcon t a halntkig. Majd toljuk hvelykujjunkat bell az arcrsz al, s gyrjuk oly mdon, hogy mutatujjunkat ersen odaszortjuk a hvelykujjakhoz, s a szjzug krl flkrben jusson el a fels kzpig. A homlokot s a szem krnykt csak cirgatni s tgetni szabad.
A masszzs utn igen fontos, hogy megfelel maszkot, vagy pakolst hasznljunk s utna – vagy kzben! - legalbb egy rt relaxljunk, vagy aludjunk. |