FENG SHUI
Bevezet
A „feng” sz jelentse szl, a „shui” pedig vz. E szavak hallatn gondolhatunk a termszetre, a lthat s lthatatlan termszeti erkre, melyek folyton alaktjk krnyezetnket, mint ahogyan tesszk ezt mi is – nmagunkkal s a krnyezetnkkel egyarnt.
Az vezredes feng shui tudomnya mr rgen is a mindennapi let rszt kpezte, pp ezrt, ha mai fejjel meg akarjuk rteni a feng shui mvszett, tanulmnyoznunk kell az si elemek – fa, tz, vz, fld, fm – egysgt, jelkprendszert, a jin s a jang szimblumok vltakozst, pt vagy rombol hatst.
A rombols e jelkprendszer szerint nem szksgszeren rossz, hanem az let szerves rsze, mely fnntartja az egyenslyt, mint ahogy az elmlst kveti az let s fordtva. A feng shui nem egy manapsg oly divatos „hkuszpkusz”, hanem elssorban arra tant, hogy hogyan ljnk sszhangban nmagunkkal s a vilggal. Magban foglalja a knai asztrolgit, az t elem krforgsnak ismerett, az si blcseleteket, a mvszetek klnbz gait, a kert- s trgyrendezst, a virgok szeretett, egyszval egy olyan globlis tudst, amely vszzadokon t keresztl tpllja a mai kor embert.
Az si blcsessgek magyarzzk az emberi let megismersnek lehetsgeit, az elemek rks harct, a jin s jang szimbolikjt, az vszakok, napszakok vltakozst s minden ellenttet, mely ltrehozza az egyenslyi llapotot.
A jin fehrje s a jang feketje nem az egymssal szemben ll j s rossz (vonatkoztassunk el a keresztnysgtl), hanem az egymst kiegszt egsz jelkpe. A jin-jang magt az embert is jelenti, aki a keleti filozfia szerint szintn a vilgos s a stt er keverke.
A jin s a jang kapcsolatrendszerben minden l s lettelen krforgst, egyms oda-vissza hatst kell figyelembe venni: minden kategrinak megfelel egy korszak, vszak, napszak, szn stb.
I. e. 4000. krlire tehetjk azt az idpontot, amikor Knban megszletett a feng shui mvszete. Eredeti clja az volt, hogy a csszrnak megtalljk a legmegfelelbb temetkezsi helyet. Az uralkodt - akrcsak az si egyiptomiaknl a piramisokban - nem mindegy, milyen travalval, ceremnival ksrtk rk nyugalomra. A tlvilgban val hit, az sk tisztelete meghatroz jelentsg a knaiknl, de fontos volt az uralkods sznhelynek pontos kivlasztsa is. A palotk, pagodk kialaktsnak, helysznnek meghatrozsakor a feng shui mesterek metaforkban rtk le javaslataikat, figyelembe vve a fldrajzi adottsgokat is. Ha j helyre sikerlt felpteni a palott, hossz, bks, j kormnyzst biztostott az uralkodnak. Cljuk, hogy megllaptsk: a „zld srkny”, vagyis egy zldell hegyvonulat a tervezett helytl keletre vagy nyugatra fekszik-e. A hegysg nem jelent mst, mint az elkpelt srkny gerinct. Nyugaton ott van a fehr tigris, mely mr a dombokat, lanksabb hegyeket jelenti. Ahol a kt „lny” (hegy s vlgy, srkny s tigris) sszelelkezik, az a helyszn a legalkalmasabb az ptkezsre vagy temetkezsre.
Egy rosszul kivlasztott fldrajzi adottsg terleten val uralkods rvid s sok viszllyal terhes lehet. A domborzati s helyrajzi adottsgok, valamint az si knai mitolgia, a mvszetek fontos alkotelemei lehetnek a feng shui formaiskoljnak.
Az iskola Jang Jn-szang nevhez kthet, aki csszri tancsadknt alapjaiban dolgozta ki a feng shui mvszett, s pergamenre is vitte azt. Egyik alapmve A srkny felbresztsnek mvszete. Tovbbi mvei pedig arrl szlnak, hogy milyen mdszerekkel keressk a srkny barlangjt, illetve hogyan talljuk meg azt sk vidken is.
Bevezet 2.
Itt a rszletekre, illetve az gi jelekre tevdik a hangsly. Az irnytiskola atyja az orszgot jrva feljegyzseket ksztett, melyek alapjn ltrehozta a nyolc hz, illetve a hrmas kapu rendszert. A feng shui tannak irnytiskoljban a ji csing klnsen meghatroz lett. Ez egy olyan svokra osztott kr, amelynek gyrje 36 rszbl ll, mely tovbbi rszekre van tagolva 8-tl 365-ig. Manapsg mr alig tesznek klnbsget a kt nagy gazat kztt, de az irnytiskola olyan rszletes, hogy eltanulmnyok nlkl nem rthetek, s hosszadalmas is jelentsk kiolvassa.
Pontos eredmnyt akkor kapunk, ha az ptkez szemlyes paramtereit vesszk figyelembe. Egy igazi feng shui szakrt soha nem hagyja figyelmen kvl az egyb iskola –vzi feng shui-tanait sem, mert gy kaphat komplex elemzst a lakkrnyezet megtervezstl a lakkrnyezet berendezsig.
Mai vilgunkban teht mind a rszletes irnyt iskola, mind pedig a mr kiss don forma iskola is alkalmazhat. A nyugati kultrkban magasod hegyek helyett „gig r” felhkarcolk, folyk helyett pedig kanyarg utak jelkpeit, kapcsolatrendszert vizsgljuk.
A j s a rossz energia: a csi s a s-csi
A feng shui alapelve szerint az energia gy ramlik, mint a testben a vr. Eredeti jelentse szerint: leter, „kozmikus llegzet”, avagy csi. Nem csupn az emberi energirl van sz, hanem a knai kltrban a fld energijrl, ami prhuzamba llthat ms si elnevezsekkel, mint pldul a hinduknl a „prna” vagy egzotikus npeknl a „mana”. Ahogyan a fld energii is rks krforgsban vannak, gy az emberben s krnyezetben raml csi is. A feng shui s az akupunktra egy selvbl fakad, mindkett az energik ramlsnak tana.
Tszrsokkal ingerlik a testben az akupunktrs pontokat, gy mozgatjk a cst, mestersgesen szablyozva a test energijnak egyenslyt. A csi kering, akr a vr, de rkezik hozznk a fldbl, a trgyak kisugrzsbl is. A lnyeg az egyensly s annak megtartsa. Gondoljunk csak bele: ha az ember kimerlt vagy beteg, felborul a szervezet energiahztartsa, melyet meg kell „gygytani”, olyan ez, mint egy mrleg, ptolni kell az energiavesztesget, hogy visszarendezdjn az egyensly. Jl kell reznnk magunkat krnyezetnkben, ezrt gy rendezzk be, hogy minl harmonikusabb, pihentetbb legyen, s abban szabadon ramolhasson a csi.
De vigyznunk kell, mert a csi – a j energia - knnyen eloszlik, elfjja a szl, kiramlik az ablakon. Negatv hatssal lehetnek a csre a huzatos helyek vagy meredek lejtk, a tl les sarkok, mert azok megzavarjk a csi ramlst.
A feng shui arra tant, hogyan gazdlkodjunk az energival, mit hogyan rendezznk el a trben, hogy a legpozitvabb, legharmonikusabb krnyezetet tudjuk magunk kr kialaktani. Ha az energik szabadon tudnak ramolni, az j hatssal van a krnyezetnkre, s mi magunk is pozitvabb s kiegyenslyozottabbak lehetnk, ami szintn visszahat a krnyezetnkre.
A feng shui azt tantja, hogy mindennek van pozitv s negatv oldala; ahogy van j energia, gy van rossz is. A j ellentte a s-csi, a rossz energia, ami a betegsget, szerencstlensget jelent, mely megmrgezi letnket.
Prbljuk meg kiiktatni vagy megvltoztatni kzvetlen krnyezetnkben a negatv energikat hordoz dolgokat, trgyakat. Nha rendezzk t laksunkat, tiszttsuk meg a tereket s dobjuk ki az sszetrt, nem hasznlatos trgyainkat. A feng shui szerint rossz hatst keltenek az egyenes utak, csatornk, vasti snek, a templomtorony, a mholdvev, az pletek sarkai, minden, ami egyenes, fmes jelleg vagy les. A knaiak azrt ptettk hzaikat felfel vel sarokkal, mert azok eltereltk pagodikrl a negatv hatsokat, a s-csi teht nem tudott rombolni az letkben.
A feng shui irnytvel meghatrozhatjuk teht hzunk, laksunk, szobink tjolst, sszektve mindezeket asztrolgiai jegyekkel, melyek mg rszletesebb elemzst biztostanak. Az irnyt gyriben lthatunk mg veket, hangokat, bolygkat, asztrolgiai egyttllsokat, az t elemet, a jin s a jang vltakozst. Brhol is alkalmazzuk, a legfontosabb, hogy higgynk benne, mert csak gy ri el megfelel hatst.
Hzunk s a feng shui
Az idelis lakkrnyezet s a j feng shui elrse rdekben elsdleges szempont a rendben tartott laks s a rendezett krnyezet. Tudatosan kell ptkeznnk s megriznnk azt a rendet s harmnit, amelyet laksunk biztost neknk. Mindenki szmra nyomaszt egy zsfolt, rendetlen laksban lni, mert a sztdoblt ruhkat, az tban lv btorokat kerlgetni nem egy felemel lmny. Egy cspg csap, letrt kilincs, nyikorg ajt vagy padl mind-mind rossz rezgst rejt magban, melyek negatv energikat sugroznak.
Mindenfajta negatv energia rossz hatssal van rnk, ezektl a benyomsoktl rosszkedvek lesznk, rendezetlenek lesznek a gondolataink, s akr nyomasztak is lehetnek a mindennapjaink –hogy mr ezek fiziolgiai, pszichikai hatsairl ne is beszljnk. (Termszetesen a feng shui ebben is megoldst nyjt.) Ha minden szempontot figyelembe vesznk, a feng shui tantsait alapul vve, s gy rendezzk be krnyezetnket, hogy szp trgyakkal, btorokkal vesszk krbe magunkat, megfelel szneket hasznlva, az energik a javunkat szolgljk majd.
FENG SHUI - Gyerekszoba
Fontos, hogy a kis lak otthonosan rezze magt a lakterben, olykor el tudjon bjni, de jtszhasson is a szoba kzepn, ha ahhoz van kedve. A gyerekek szmra a jtk a legfontosabb – a jtk ltal fejldnek, tanulnak, kifinomul a mozgsuk, gazdagodik a szkszletk, a fantzijuk, nyitottabbak, knnyedebbek s letrevalbbak lesznek azoknl a trsaiknl, akiktl valamilyen oknl fogva megfosztottk ezt a tevkenysget.
rdekes, hogy egy laksban mindig a gyerek a legkisebb szoba, nyilvn, mert mretbl fakadan jobban elfr benne. Viszont ha belegondolunk abba, hogy mennyivel tbbet mozog, mint a felnttek, ez a leoszts mg furcsa is lehet. Azonban felnttkzpont vilgunkban a gyerek marad a kisszobban, nincs ms vlasztsa – akkor viszont lehetleg vlasszunk olyan lakst, amelyben a gyerekszoba vilgos, szellztethet, s azrt nem egy pici od.
A kicsi lurkk felsgterlete pompzhat az elsdleges sznekben (kk, piros, srga), de ha ezt tl harsnynak tartjuk, rdemes ezek rnyalataival s a kevert sznekkel varilni. Halvnyzld, vilgoskk, vilgoslila, narancssrga, okker, mlyva j alapot kpezhet – a vilgosabb sznek felkerlhetnek a falra, a mlyebbek, sttebbek pedig megjelenhetnek fggny vagy gytakar formjban. A prnk is lehetnek lnkebb sznek. A sznyeg pedig j, ha mints vagy kzpszn, semmikppen nem teljesen vilgos. Amennyiben mgis az, olyat vlasszunk, ami mosgpben is moshat.
Amikor mr kamaszodik, komolyodik az utd, rdemes tvltani a szernyebb, visszafogottabb sznekre. A falra gyis kpek kerlnek, de ha nem, akkor is lemoshat tapta javallott, vagy mr itt is alkalmazhat az tletes s dizjnos falimatrica.
A btorok szne is lehet sznes, de ha az sok, akkor leginkbb vilgos. Szerkezetk, stlusuk termszetesen fiatalos, knnyed legyen, ne pakoljunk be rgi, nehezen mozdthat szekrnyeket.
A bejrattl jobbra, kzpen ne helyezznk el lehetleg semmilyen btort. Itt van a gyermekek bguaterlete – ha ide slyos, nagy berendezsi trgyakat tesznk, megneheztjk a fejldst. Inkbb tegynk kpeket a falra, vagy egyb dsztrggyal dobjuk fel ezt a felletet.
Az gyat gy helyezzk el, hogy a pici rlsson az ajtra, s ne legyen huzatos helyen, a legjobb vlaszts az ajtval szembeni egyik sarok lehet. A fekvhely felett ne legyen gerenda vagy ferde tet, nyomasztan hat.
Az rasztal lehetsg szerint njjn egytt a gyermekkel, elhelyezst tekintve pedig szintn gy forgassuk, hogy az asztalnl l rlsson az ajtra. Az ablakra viszont ne fordtsuk r ettl fggetlenl se, mert a kisember hatatlanul elkezd bambulni s mris elkalandozott a fiziktl.
Helyezznk el trolhelyeket, polcokat is a szobba, legyen hova tenni a jtkokat, knyveket. Viszont ne zsfoljuk tl a helyisget, az ugrlshoz, mozgshoz hely kell.
Tvt, CD-lejtszt ne nagyon tegynk a kisszobba az elektromgneses hatst kerlend.
Ha gyermeknk a hasznlati trgyat msra hasznlja, mint ami, rdemes tgondolni a berendezst. Taln jl rrez arra, hogy valami nem j helyen van. Pldul ha folyamatosan az gyban tanul, elfordulhat, hogy ott az asztalnak kellene lennie.
FENG SHUI - A hlszoba
Ez azonban nem csupn a bels lakberendezs eszkze. Tmakre nem korltozhat csupn az otthoni vagy irodai btorokra s azok elrendezsre. Mindazonltal a szablyos szgek, az ajtk, ablakok elhelyezse, bizonyos sznkombincik, a btorok klnbz elhelyezse elsegtheti vagy ppen akadlyozhatja a minden dolgot krlvev, alapvet energia - ms nven csi - lland, folyamatos ramlst lakhelynkn s munkahelynkn egyarnt.
Mivel az emberek letk egyharmadt alvssal tltik, s mivel a jtkony alvs egyike a j egszsg legfontosabb jellemzinek, rdemes kiemelt figyelmet fordtani hlszobnk megtervezsre.
Fontos szem eltt tartani, hogy a hlszobban nem mindenki visel pizsamt, gy azt clszer puha krpit s sznyeg egyttesvel berendezni, amihez fabtor trsul. A fm tlontl durva s kemny a hlszobhoz. Msik lnyeges dolog, hogy meghatrozzuk az gy helyzett az ajthoz, ablakokhoz, falakhoz viszonytva.
AJT: A feng shui elmlete szerint fontos, hogy azonnal, mg az gybl lthassunk mindenkit, aki belp. Ha az ajt az gy fejre vagy mg nylik, az ajtbl raml, ers energia betegsget okozhat.
ABLAK: Az gyat csendes, biztonsgos s huzatmentes helyre kell tenni. Knban gy hiszik, az ablak fell jv hvs ramls mg az egszsges embereknl is fejfjshoz vezet. Akik knytelenek az gyat az ablak kzelbe tenni, a kvetkez tmutatban nmi segtsget tallnak arra nzve, milyen a megfelel tvolsg az gy s az ablak kztt.
1.Dlkeletre nz ablak esetn: 1 mter
2.szaknyugatra nz ablak esetn: 2 mter
3.Ablak, alatta ftberendezssel: 1 mter
4.Ablak, alatta lgkondicionlval: 2 mter
5.gy, baldachinszer krfggnnyel: 1 mter
6.gy, baldachin nlkl: 2 mter
FALAK: Az gyat lehetleg gy helyezzk el, hogy az fejtmljval a falnak tmaszkodjon. Ez az ott alvnak ers s biztonsgos cst biztost. Ha ez nem megoldhat, akkor trekedjnk arra, hogy gyunk egyik oldalval tmaszkodjon a falnak, gy a falnak tmaszkod oldal adhat biztonsgrzetet. Semmikpp ne tegyk az gyat a szoba kzepre! Ezt az elhelyezst a feng shui lebegnek tartja, ami labilis lgkrt s szorongst eredmnyez a hlszobban.
A hlszoba btorzatban - gyakorisgt tekintve - az gy utn a toalettasztal kvetkezik. E trgy jelentskrt kiterjeszthetjk a hagyomnyos fslkdasztalokra, az alacsony, fikos szekrnyekre s hasonl btorokra is.
TOALETTASZTALOK: Ezeket nem szabad kzvetlenl az gy fejnl elhelyezni, mert megszakthatjk a szoba csjnek ramlst, gy az nehezen jut az gyban fekv szemlyig. A legtbb pipereasztalhoz tartozik tkr. Ha ilyen, tkrrel elltott pipereasztalunk van, olyan irnyban helyezzk el, hogy a tkr ne nzzen az gyra. Annak agresszv energijrl ugyanis azt tartjk, hogy befolysolja az egyn kzrzett, s krt tesz a kapcsolatokban, ezrt nem szabad, hogy az gyban fekve lssuk tkrkpnket.
FEJTMLK: Azok szmra, akik egszen finomra kvnjk hangolni hlszobjuk csjt, lehetsg van arra, hogy sajt elemknek megfelel fejtmlt vlasszanak gyukhoz. Sajt elemnk meghatrozsa tbbflekppen is lehetsges. Egyik legjellemzbb mdja a szletsi v szerinti meghatrozs.
FENG SHUI - A konyha s az tkez
A KONYHA
Mr a legkorbbi kultrkban is klnleges jelentsg helynek szmtott, hiszen itt dolgoztk fel a gyakran szks hozzvalkat az ott lakk szmra. (A magyar npi kultrban az is kztudott tny, hogy ez volt a laks szve, itt jtt ssze a csald.) A feng shui elmlete szerint is a konyha az egyik legjelentsebb otthoni helyisg. A konyha egy hztarts egszsgt s jltt szimbolizlja, egyben az leter kzpontja. Testi-lelki egszsgnk szempontjbl igen fontos, hogy milyen teleket fogyasztunk. A szakcsnak egy tgas, jl megvilgtott s levegs helyen kell dolgoznia. A berendezsnl fontos, hogy ne csupn a modernsgre trekedjnk, mert a hipermodern konyha ugyan lenygz ltvny, de nem biztos, hogy fzni is olyan kellemes benne.
TZHELY: A tzhely a konyha legfontosabb eleme, mert itt kszl a csald szmra a tpllk. Nem szabad, hogy a szakcsot brmilyen zavar krnyezeti hatsok rjk, mert ez cskkenti csjt, ideges lesz s elronthatja az telt is. A tzhelyet a fentiek miatt gy kell elhelyezni, hogy aki a fz, az rlsson az ajtra, hogy munka kzben mindig tudja rzkelni, ha valaki bejn. Jl megkzelthet helyre kell lltani, mert egy sarokba bekelve gtolni fogja a mozgst s a csiramlst, cskkenteni fogja az tel minsgt, ezltal rt az egszsgnek, gazdagsgnak, karriernek s a csald tagjai kzti kapcsolatnak.
MOSOGAT: Rgen nem volt szoks a tzhely kzelben mosogatni, a tisztogats a pataknl zajlott, gy a tzet s vizet jelkpez kt ellenttes elem elklnlt egymstl. A modern konyha azonban egy helyisgbe hozza a kettt. Idelis krlmnyek kztt a mosogatt s a tzhelyet 1-2 mter vlasztja el egymstl. Ez lehet a felszolglshoz szksges terlet, konyhapult vagy kztk elhelyezked, szigetszer konyharsz. Ha ez a kt elem - tz s vz - tl kzel kerl egymshoz, diszharmnit teremtenek, veszekedst, acsarkodst, tlzott srtdkenysget szlnek.
KONYHABTOR: A tzhely s mosogat ltal kpviselt kt ellenttes elem kzt egyenslyt teremthet a faelem jelkpes megjelentse. Trekedjnk teht arra, hogy minl tbb termszetes anyagot hasznljunk, szemben a krmozott vagy rozsdamentes aclbl kszlt elemekkel. A konyhabtor inkbb zrt, mint nyitott szekrnyekbl lljon. Ha mgis nyitott polcokon trolunk, igyekezznk mindig rendet tartani, s a polcok leire helyezznk csipkt vagy polccskot.
HTSZEKRNY: Nem szabad kzvetlenl a tzhelyre nznie, vagy annak szomszdsgban llnia, mert a hideget kpviseli, teht ellenttes elemek. Elhelyezhet azonban a mosogat kzelben, mivel ugyanazon elemhez tartoznak, s gy praktikusan meg is knnyti az lelmiszer tiszttst a htbl val kivtel utn. Idelis krlmnyek kztt hromszget forml a tzhellyel s a mosogatval.
AZ TKEZ
Ha lehetsg van r, az tkezs szntere ne a konyha, hanem egy msik helyisg legyen, ahol nincsenek szem eltt a konyhai eszkzk, s ahol a fzs sorn felhalmozott mosatlan nem zavarja az tkezs meghitt rtust. Sok otthonban - klnsen laksok esetn - nincs kln, kimondottan erre a clra kijellt helyisg. Ha knytelenek vagyunk a konyhban tkezni, akkor gyeljnk arra, hogy a fzs befejeztvel a helyisg hangulata kiss megvltozzon, nyugodtabb legyen. Lehetsg szerint clszer a nappalinak a konyhhoz kzel es rszt kijellni tkeznek. De vigyzzunk, mert ha ez tl kzel esik a bejrati ajthoz, tudat alatt arra ksztetheti az tkez szemlyeket, hogy gyorsan bekapjanak mindent, s rgtn menjenek is el.
BTOROK: Tgas, nyitott trsget alaktsunk ki - ez a bsg rzett kelti. A tl nagy asztal, zsfolt berendezs megakadlyozza, hogy pozitv csi tltse ki a teret, ugyanakkor a negatv cst arra kszteti, hogy ott idzzn, rontva ezzel az tkezs lvezett. Fontos, hogy termszetes, natr anyag btorok vegyenek krl. Kerlni kell a fmek s a gyorstkez-hangulat berendezs hasznlatt.
ASZTAL ELRENDEZSE, FORMJA: Az ajtnak httal lv szk a legbalszerencssebb hely, mivel az ott lt meglepheti a helyisgbe vratlanul belp szemly. A hely negatv hatst cskkenthetjk a konyhknl mr emltett, szemkzti falra fggesztett tkrrel. A legjobb hely a falnak tmaszkod, bejrat fel nz szk, amit a knai csaldokban a legidsebbnek ajnlanak fel.
Az asztal formja rulkodhat vendglt szoksainkrl, illetve, hogy milyen hangulat uralkodik az tkezben. Kerek asztal mellett csevegs partira, oldottabb, barti egyttltre szmthatunk. A ngyszglet, tglalap alak asztal nyugalmas, komtos tkezst sejtet.
Az eddig trgyalt elhelyezsi tancsok sok esetben - fleg a vrosi laksok apr fzflkinl - szinte megvalsthatatlanok. Ilyenkor legfeljebb azt tehetjk, hogy amit lehet, megvltoztatunk, nem zsfoljuk tele mindenflvel, s a helyisget mindig tisztn tartjuk. A kedveztlen elhelyezsi lehetsgeken valamelyest javthatunk tkrrel s kristlygmbbel is. Pldul ha fzskor az ajtnak htat kell fordtanunk, akasszunk magunk el tkrzd fellet ednyeket, vagy fggessznk tkrt a fzlap fl, gy nem r meglepetsknt, ha valaki belp a konyhba. A szks elrendezsbl add hinyossgokat lehet mrskelni egy, a konyhaajt fl felakasztott kristlygmb segtsgvel, ami a keletkez negatv energit sztszrja, eltrti.
FENG SHUI - A nappali
Ezltal ugyanis rgtn a kikapcsoldsra hangoldunk, a laztsra, nyugalomra. A nappali legyen harmonikus, bartsgos, mert itt tltjk idnk nagy rszt, s itt fogadjuk a vendgeket.
A kanapt lehetleg az egyik falhoz helyezzk, akkor kellkppen vdve van s onnan jobb esetben beltjuk a szobt. Ha a trben ll, akkor pedig valamit tegynk mg vagy mell, hogy kicsit stabilizljuk a helyzett optikailag is. Egy polcocska, egy nagy nvny megfelel megolds lehet.
gyeljnk a kell mennyisg fnyforrsra, j, ha tudjuk varilni a klnbz fnyerssget, a megvilgtott helyeket – tbbfle hangulatot varzsolhatunk ltala. A szobanvnyek is segtenek a harmonizlsban, rdemes felfggeszteni nhnyat, egy-egy nagyobb darabot beszerezni, ha van hozz megfelel ternk.
A nappaliban rdemes kellemes meleget biztostani. Ne fzzunk, akkor nem tudunk feltltdni, kikapcsoldni sem.
A feng shui mesterei azt ajnljk, hogy nappalinkat lekerektett sark btorzattal s sznyegekkel rendezzk be, egyrszt, mert a kerek forma a pnz szimbluma, msrszt, mert gy kikerlhetk az les szgek, amit snak neveznek. Ezek az les kiszgellsek gynevezett mrgezett nyilak, melyek negatv energit tartalmaznak, gy rthet, hogy minden feng shui mester amellett kardoskodik, hogy ha van r md, semlegestsk ezeket. A sa energijt blokkolhatjuk, ha a szgletek el valamilyen btort vagy egy nagyobb nvnyt, cserepes virgot helyeznk.
Btoraink elhelyezsekor figyeljnk arra is, hogy azok tompaszget zrjanak be egymssal, ezzel is cskkentve az esetleges sk szmt. J, ha kerek vagy ovlis asztalok mellett lnk, mert ezek az alakzatok segtik a trsalgst. Ha szgletes asztalunk van, azt lefedhetjk egy tertvel. A tvkszlket igyekezznk valahogyan belemosni a krnyezetbe, hogy ha ki van kapcsolva, ne uralja tlsgosan a nappali tert, lnyt semlegesthetjk krje rakott szobanvnyekkel, dsztrgyakkal.
Fontos, hogy a nappaliban ne hasznljunk beptett btorokat, mert ez idvel rutinos, unalmas, egyhang letet eredmnyez. Inkbb tbb, knnyen mozdthat polccal, komddal osszuk a teret. Egy szekrny mg megfelel lehet, azonban a szekrnysort is jobb kerlni – ltalban egy falon fr el csak, vtizedekig ugyanabban az elrendezsben.
Ha a nappalink sllyesztett, figyeljnk arra, hogy az odavezet lpcs jl lthat legyen – akr nvnyekkel, akr a burkolat mintjval is jelezhet a szintklnbsg.
Sznek s dsztrgyak tekintetben trekedjnk arra, hogy szmunkra kellemesek, tetszetsek legyenek. Sznben a vilgos, az lnk s a pasztell lehet elnys, a trgyak mennyisgt s minsgt tekintve pedig, amelyek illenek btorainkhoz, stlusunkhoz s az arnyokhoz is.
Szerencss nvnyek a feng shuiban
Nvnyek az irodban
Irodnk dlkeleti rszn helyezznk el szerencsehoz nvnyeket! A dlkeleti terlet az anyagi javakrt felels. A nvnynek mindenkppen a sok pnzt kell szimbolizlnia, gy levelei legyenek vastagok, kerek alakak.
Minl tbb levele van, annl tbb pnzt hoz. Azonban el kell kerlni a hegyes, tsks nvnyeket (fknt a kaktuszt!), hiszen ezek levelei olyanok akr a mrgez nyilak, a teret megtltik negatv energival s balszerencst hoznak.
Szraz-, m- vagy lvirg?
Ha l nvnyt nem tudunk elhelyezni, semmikppen ne vlasszunk szrazvirgot. A szrazvirg egykor l volt, kiszrtva azonban "halott energit" sugroz. Helyette rdemes mvirgot hasznlni, mely sokszor jobb is, mint az l.
Az l virg gondoskodst ignyel. Ha elszrad, besrgul, megbetegszik, mr nem hoz szerencst. A mvirgot azonban elegend nha letakartani, s biztos sikert hoz.
J, vagy rossz a kaktusz?
A Feng shui kedveli sokszor olvashattak a hegyes, tsks level nvnyek rossz hatsairl. Azonban nem szabad megfeledkezni arrl, hogy mindennek megvan a maga helye.
Egy sepr, ha a laksban szem eltt van, negatv energit sugroz, ha azonban estre kiteszzk az ajt el, tvol tartja a betrket.
A kaktusz is hasonlkppen mkdik; a laksban nem szerencss, az udvaron, a bejrattl megfelel tvolsgban azonban vdelmet nyjt.
A frdszoba ugyangy a laks fontos helysge, mint brmely ms szoba. ppen ezrt gyelni kell a sznvlasztsra, a berendezsre is. A legtbb vz ebben a helysgben tallhat, s a vz a vrkeringst, az anyagiakat jelkpezi. Ugyanakkor a vz a lefolykon keresztl el is folyik (gy szimbolikusan a pnzzel is ez trtnik), teht nem szabad a szmunkra fontos terleteken (egszsg, pnz, szerelem, stb.) elhelyezni.
A frdszoba elhelyezse:
Fontos, hogy ne a szmunkra fontos terleteken helyezkedjen el
Ne legyen a bejrati ajtval szemben
Soha ne nyljon konyhbl, nappalibl, hlszobbl vagy az tkezbl
Sok helyen a toalett is a frdszobban kap helyet, ez azonban a Feng shui szerint nem clszer elrendezs. Ha nincs lehetsg teljes levlasztsra, akkor jelkpesen vlasszuk el egy fggnnyel, vagy ms trelvlasztval. A toalett mindig az ajttl legtvolabbi ponton helyezkedjen el. Ha az ajtval szemben ll, akkor fggessznk egy szlcsengt a kzte s az ajt kztti terletre.
A frdszobban clszer vilgos szneket hasznlni, fehret vagy kket. A toalett fedelt mindig tartsuk lecsukva, s termszetesen az ajt se maradjon nyitva. Ha bejrati ajtval szemben helyezkedik el, az ajt kls oldaln helyezznk el egy homor bagua tkrt.
Ha rossz terletre esik a frdszoba
A frdszobban soha ne helyezznk el olyan szn textlikat, melyek nem harmonizlnak a vz elemmel (pl. kerljk a tz elem piros s bord szneit). Ha a frdszoba rossz terletre esik, nem szabad azt tovbb ersteni. Pldaknt, ha a frd a szerelem terletre esik, nem szabad szvekkel, szerelmi szimblumokkal tovbb ersteni, hiszen azzal a negatv energit fokozzuk. Ehelyett a nappaliban, vagy a hlban erstsk ezt a terletet, a frdszobban pedig nap kzben zrjuk le a lefolykat.
Kellkek a frdszobban
A tkr a frdszoba egyik legfontosabb kellke. Fontos, hogy ne legyen trtt, srlt, vagy gravrozott. gy helyezzk el a falon, hogy hajols nlkl is knyelmesen lssuk magunkat benne. A falon kvl elhelyezked csveket le kell burkolni, s biztostani kell a helysg j szellzst.
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Amit mindig is tudni akartunk a sznekrl
Alapfogalmak
Szn s jellemzi
Szneket, sznes trgyakat nzve az els, ami megragad bennnket, a szn jellege, vagyis a sznezete. A falevl zldje, a tz vrse, a napraforg srgja, az g kkje a szn f karakterben klnbzik egymstl. A sznek e legfontosabb jellemzje zrt krben, (folytonos tmenetben) rendezhet el, ami a teljessg s tkletessg kpzett kelti bennnk.
Minden sznnek tovbbi vltozatai lehetnek: pl. a vrsnek szmtalan tmeneti rnyalata van a ragyog sznessg s a semleges szntelensg -fehr, fekete, szrke- kztt: ez a teltettsgi skla. A harmadik dimenziban pedig a stt s vilgos kztt vltozik az rnyalat, vagyis ltezik egy vilgossgi sklja is.
A legtisztbb szneknek maguknak is van sajt vilgossguk, vagyis pl. a tiszta srga vilgosabb szn, mint a tiszta kk.
Szn s lts
Hajlamosak vagyunk azt hinni, a sznek tlnk fggetlenl lteznek a vilgban, de ez nem gy van: a szn a szemnkben s fejnkben keletkezik, vagyis „csak” rzet. Minden, amit tapasztalunk a sznek vilgban az az agyunkban ltrejv tudattartalom.
A szn soha nem ll nmagban, kizrlag viszonytsban l: mindig vannak mellette ms sznek (httr, mintzat) mindig egytt jr vele a fny s rnyk. A szomszdos sznek pedig mdostjk -erstik vagy gyengtik- egymst, illuzikat s utkpeket hozhatnak ltre, s egyb meglep jelensgeket, attl fggen hogyan rendezzk el ket.
A kontraszt-hatsok meggyzen mutatjk, mekkora jelentsge van, hogy egy sznfoltot milyen httr vesz krl. A folt klnbz krnyezetben kpes megvltozni, illetve hasonl jelensg jtszdik le a szntelen, de stt s vilgos foltokkal is.
A szem mkdshez - a ltshoz - sok fnyre van szksgnk, de maga a fny is lehet sznes. Az vszakok, napszakok vltakozsa, a bels trben a mestersges fnyforrsok klnfle szn fnyeket vettenek krnk, s ezek a trgyak szneit is mdostjk.
Amikor szneket (sznes trgyakat, festkeket) vlasztunk, gondoljunk arra is, milyen httr el, milyen krnyezetbe s milyen megvilgtsba fogjuk elhelyezni azokat.
Szn s lmny
A sznlmny - mely rzet s tudattartalom, - hatssal van lelkivilgunkra is. A sznek hasznlata s lvezete egyids az emberi kultrval, eszkze a mvszeteknek s a kpi kommunikcinak.
A sznekhez fzd rzelmek s tudattartalmak az emberi trzs- s egyedfejlds sorn alakultak ki, s br fggenek a kultrtl is, bennk mgis bizonyos llandsg tapasztalhat. A sznasszocici emlkkpek s termszeti elkpek nyomn keletkezik, s csak ritkn tudatos. A vrs s a barna a fld kzelsgt, az letet jelenti, de a vrs jelezhet veszlyt is. A zld nem hordoz fenyegetst, tbbnyire a vegetcival kapcsoljuk ssze. A kk anyagtalan, tvoli, mint az g.
A szneket knnyen csoportostjuk a „hideg-meleg” tulajdonsg szerint. Az ember korn megtanulta, hogy a tz, a vr szne 'meleg', a vegetci s a vz 'hideg'.
Minden sznhez kapcsolhat pozitv s negatv jelents is, - de a megtlst befolysolni alig tudjuk, mert az nemcsak a szntl, a hordoz trgytl, anyagtl, s krnyezetnek harmnijtl fgg, hanem a szemll karaktertl, pillanatnyi hangulattl, korbbi lmnyeitl, preferencijtl, letkortl, mveltsgtl, de akr ms tnyezktl is.
A sznek jelentse azrt sem egyrtelm, mert „nmagban val” szn nincs. Amikor azt mondjk, hogy pl. a srga valamit jelent, akkor az csak laboratriumi krlmnyek kztt igaz. Ltvnya, hatsa s jelentse fgg attl, hogy milyen szn van krltte, milyen anyag hordozza, mekkora felleten ltjuk, hogyan van megvilgtva, stb.
Az emberek viszonya a sznekhez abban is megnyilvnul, hogy milyen szneket kedvelnek. Az eurpai kultrban a felnttek tbbsge a hideg szneket preferlja, legjobban a kket. A gyerekek s az idsek inkbb a meleg szneket (vrs, srga) szeretik. A sznpreferencia kismrtkben vltozik mg nemek szerint, az iskolzottsgtl, divattl, st bizonyos betegsgektl fggen is. A sznkedvelst azonban nem „hzhatjuk r” mindenre, tbbnyire nem is szoktuk: valaki szeretheti mondjuk a zldet, de nem biztos, hogy jl ll neki a zld ruha, vagy nem rezn jl magt, ha egy egsz szobt csupa zld trggyal rendezne be. Az sem szerencss, ha kizrlag sajt kedvenc sznnk hatrozza meg vlasztsunkat, a sznkedvels csak egy a szmos szempont kztt, amit rdemes figyelembe vennnk.
A sznharmnia egyike a legfontosabb ilyen szempontoknak. Ha kt vagy tbb sznes trgyat egyms kzelbe helyeznk, a sznharmnia (vagy sznkompozicis) elvek ismerete nagyon hasznos lesz a szmunkra. A harmnia a sznek kztti 'rend', vagyis olyan rnyalatok egyttese, amelyek valamilyen elv szerint rendezdnek. (Lehet ellenttes sznekbl, szomszdos sznekbl, st egyetlen szn klnbz tnusaibl is harmnikus sznegytteseket ltrehozni.) Ha ismernk nhny trkkt, utna csak fantzinkon mlik, milyen rendet tallunk ki, mely sznekbl kiindulva vlogatjuk ssze a harmnikat.
A harmnia mellett a msik sznkompozicis elv a sznkontraszt, mely a hangslyozs, kiemels legjobb eszkze. Termszetesen sohasem nmagban, mindig ms sznekkel egytt lehet csak egy szn kontrasztos, s ennek ereje fgg a sznfolt felleti mrettl is. Kiemel, hangslyoz szerepre alkalmas lehet egy karakteres szn krpit, egy btor, egy fontos trgy.
A klnfle sznhangulatok mindig valamilyen harmnia-rendben, sznek sszhangjban valsulnak meg, melyet kiemelhet egy-egy kisebb, kontrasztos sznelem. Sznhangulatot szzflt is kitallhatunk, lehet pl. ders, nyugodt, vidm, aktv, romantikus, klasszikus, gyermeki, friss, tiszta, termszetes, fldkzeli, don, semleges, intellektulis, elegns, buja, titokzatos, stb.
Szn s tr
A szn hatsa s hangulata a sznes fellet mrettl s tri elhelyezkedstl is fgg, ezrt nem mindegy, hogy vlasztott sznnket hol helyezzk el: egy nagy szoba minden falt s mennyezett festjk be vele, egy sznyeg viseli, vagy egy apr kermia hordozza.
ltalnossgban azt mondhatjuk, hogy mennl nagyobb a fellet, annl trtebb (kevsb lnk) legyen rajta a szn. Egy belstr falainak szne tulajdonkppen mindennek a httere, ami a trben elhelyezkedik: ha a fal ers s teltett szn, eltte s benne minden ms tompnak tnik, vagy ami mg rosszabb, vibrl a trgyak kontrja, hatra mentn. Szemnknek is rt, mert az ers szn a nagy felleten, -a httrben,- kifrasztja a retina sznrzkel sejtjeit. Tudnunk kell, hogy ms a szn hatsa egy krtya mret lapon, mint ugyanaz a szn tbb ngyzetmteren: az utbbi sokkal teltebb, ersebb rnyalatnak ltszik.
A vlaszthat szneket az a tevkenysg is meghatrozza, amit abban a trben vgezni fogunk, vagyis a tr funkcija. Ms-ms sznhangulat kvnkozik az tkezs, alvs, munka, vagy a rekreci tereibe. A tevkenysgeknek rendszerint megfelel egy-egy sznhangulat, ezeket a '„prokat” kell sszevlogatnunk, mikzben szneket keresnk.
Nem lehet elgg hangslyozni, hogy a fnynek mekkora szerepe van mindenben, ami sznnel kapcsolatos: a szn s a fny elvlaszthatatlanok. A mestersges fnyforrsok szne, elhelyezse, a vilgts irnya, szrt vagy les jellege meg tudja vltoztatni a sznek sszhangjt s hangulatt - javthatja, de el is ronthatja! A termszetes fnyre is igaz ez, s itt mg a tjols is kzrejtszik. A klnboz gtjak fell ms tnus sznes fnyek rkeznek, s ami egy dlre nz trben kellemes szn, nem biztos, hogy az szakiban is az.
A sznek trrzetmdost hatst ismerve virtulisan nvelhetjk vagy cskkenthetjk a tr valamelyik kiterjedst. A tl nagy belmagassg cskkenthet egy sttebb, teltebb vagy melegebb sznnel, egy rossz arny helyisgben a sznnel valamelyest korriglhatjuk a tr arnyait, legalbbis annak „rzett”.
A hideg s vilgos sznek (kk, zld, lilskk) passzvak s tvolodni ltszanak - ezekkel tudjuk „tgtani” a teret. A meleg sznek aktvak s kzeledek: a srga, vrs, barna, rzsaszn, ha a falakon, vagy kisebb trgyakon vesz krl bennnket, bartsgos „kuck” rzett kelti, mg ha az a tr tgas is.
s vgl egy meghatroz tnyez: az anyag. Kpzeljk el, s ha lehet nzzk meg valahol kedvenc sznnket klnfle anyagokon: puha vagy fnyes textileken, csillog vegen, matt papron, kopott fn, patins fmfelleten, vagy egy manyagfestkkel bevont falon - hatsuk meglepen eltr lesz.
Az rnyaltok sokasga, a fnyek s az anyagok sokflesge, s mindezek kombincii szinte vgtelen lehetsgt engedik a sznekkel val kisrletezsnek s a kreatv jtknak.
Az alapasznek palettja
Amikor szneket vlogatunk, az egyik vezrfonal az alapszn, majd ennek vltozatai s rnyalatai. Vegyk most sorra ezeket, s nzzk, mit 'mondanak' neknk az alapsznek, ha nagy felleten (az egsz falat s mennyezetet bebortva) ltjuk, s mit, ha kisebb trgyakon jelennek meg. Hogyan mdosul a szn karaktere s ezzel egytt trhatsa, ha nem a tiszta, hanem a trtebb, vilgosabb, vagy sttebb vltozatait alkalmazzuk. Hogyan 'viselkedik' a szn ms sznek jelenltben, melyikhez milyen rnyalatokat rdemes trstani? Mindezt a valsgban kiprblni elg nehz, de az apr brk segthetnek elkpzelni. A fantzia mellett sok-sok megvalsult plda a magazinokban, prblgats s s egy kis 'elmlet' mindenkinek hasznos lehet a szntervezsben.
Tudnunk kell azt is, hogy az sszbenyomst vgl a sznes felletek arnya, a trgyak anyaga, s a tr megvilgtsa dnti el. Igen csak sokfle dologra kell egyszerre gondolni, amikor a paletthoz nylunk.
1. Fehr
A fehr a tkletes httr. Semleges, s minden szn - lnk s trt, vilgos s stt - szmra megfelel keret. Attl azonban vakodjunk, hogy egy trben minden csupa fehr legyen: knnyen krhzi hangulatot teremthetnk, hacsak nem tudunk klnleges anyagokat, luxusminsg trgyakat beszerezni. A nagy, trtfehr (ekr) fellet is elegns, s sokkal befogadbb ms sznek irnt, mint a steril, hideg hfehr.
A fehr jrfellet, mint a h, szinte megemeli a teret, de kiss bizonytalann is teheti, hiszen ritka, hogy a fny a lbunk all jjjn. Persze csak a knnyen tisztthat anyagok (kermia, k) jhetnek szba erre a clra.
Kisebb trgyak szmra (textilek, btortestek) a fehr mindig elegns, - aki btortalan a sznvlasztsban, nyugodtan bzza magt a fehrre, ezt nem lehet elrontani.
2. Fekete
A fekete httr klnsen az ers, meleg sznek szmra idelis, ezek a sznek valsggal izzanak a fekete httr eltt. Ezen tl azonban nem sok jt lehet mondani a fekete trrl. Asszocicis tartalma nagyon negatv, melyet csak a rendkvl finom anyagok ellenslyozhatnak, pl. frdszobban a hidegen csillog fekete mrvny. Ha nem az egsz trfal fekete, csak pl. a btortestek, nhny finom textil, az nagyon attraktv lehet, melyet ltalban a fiatal frfiak kedvelnek.
A fekete ellen szl mg, hogy sokkal ersebb megvilgts kell egy sttre festett trben, ezrt csak ott clszer ezt vlasztani, ahol a flhomly nem zavarja a tevkenysget.
3. Szrke
A semleges szrke minden szn szmra megfelel httr, de rdemes tudni, hogy a hideg, kiss kkes (grafit-) szrke sokkal kellemesebb mint a teljesen semleges, vagy a srgs jelleg (egrszrke). A hideg szrke minden szn mellett s mgtt kellemes, az egrszrke csak a meleg sznekkel j. A szrke trfal (a nagy fellet) nyomasztv s unalmass vlhat, ezrt szinte 'ktelez' benne az lnk szn, mint kiegszt. A szrke httrrel nagyon jl mutatnak a knny pasztellsznek, a klnbz vilgossg szrkk, tovbb a fehr s fekete.
Sokat mdosthat rajta a vilgts, a hideg fny biztosan jobban illik a szrke trbe, mint a srgs. Az anyagok kzt a fm s a k az igazn nemes szrke: a fmes fny, a csillog vagy matt, mintzott vagy sima fellet a klasszikus, hvs elegencia jelkpe.
4. Vrs
A vrs, vagy piros, mint httrszn rendkvl knyes. Egzotikus s forr, a btorok, fggnyk, textilek, kisebb trgyak sznvlasztst viszont ersen korltozza. Az lnk sznek kzl csak a meleg srga s narancs smul bele, a kk s zld viszont kellemetlen, mert vibrl a trgy hatrvonala mentn. Ez utbbi sznek csak trtebb (nagyon stt vagy vilgos) rnyalataikban jhetnek szba. Idelisak viszont a semleges sznek: a vrs-fehr-fekete-szrke sznsszelltst nem lehet elrontani.
A vrs trben val tartzkods egy id utn idegest, ezrt aki ragaszkodik ehhez a sznhez, valamelyik vltozatt (pl. bord, tglavrs, rzsaszn) prblja ki. Ezek a vrstl valamelyest eltr karaktert mutatnak, mindegyik alkalmasabb nagy falfellet szmra, s sokkal tbbfle sznt helyezhetnk el bennk. A vrs s rnyalatai (a halvnyrzsasznt kivve) mindig felnk 'nyomulnak', vagyis szktik a teret. A jrfelleten a vrs nagyon npszer, a puha vrs sznyeg meleg, kiss keleties jelleget ad a trnek. A rzsaszn knny s habos, a kislnyok klnsen kedvelik.
5. Narancs
A legmelegebb, legdinamikusabb szn, a nyr ragyogst idzi. Az lnk narancsszn trben val tartzkods eleinte aktivizl ugyan, de a huzamosabb ott tartzkods inkbb fraszt. Nem szerencss nagyon lnk szn trgyakat elhelyezni benne, jobbak a pasztell, vagy a szrks, trt rnyalatok. A narancs vltozatai (terrakotta, melegbarna, ill. a barackszn) tbb szabadsgot engednek a kisebb trgyak sznnek vlogatsaban, s sokkal kellemesebb - meleg, otthonos - trhatst keltenek.
A padln a narancs, s klnsen trtebb rnyalatai, a meleg barnk, rendkvl termszetesen hatnak: a nyers fra, az szi avarra emlkeztetnek, biztonsgrzetet keltenek, s brmilyen anyag (sznyeg, fa, kermia, k) hordozhatja a sznt.
A narancs az aktv embereknek, a trsasgi letet kedvelknek ajnlhat, mert fiatalos, mozgalmas. A nyarat s a tzet juttatja esznkbe, radsul 'tvgygerjeszt' szn, ezrt az tkezben idelis.
6. Srga
A ragyog napsrga, mint httr, maga is fnyt sugroz, csupa aktivits, a nyr kezdetnek optimizmusa rad belle. A legszebb srga szn mindig vilgos, s minden lnk, vagy pasztellszn trgy szmra kellemes httr. Egyes stt (kk, zld, trkiz s fekete) sznfoltoknak is j keretet jelent.
A sttebb, trt (pl. mustrszn) srgra mindez kevsb rvnyes, s kevesebb ms sznnel alkot kellemes sszhangot: ltalban a barna, zld, trtfehr az idelis. A trtebb srgk a jrfelleten nagyon termszetesen hatnak, a frissen gyalult fa hangulatt hozzk a laksba.
Nem elhanyagolhat szempont, hogy a srga tr gyengbb megvilgts mellett is vilgos hats, de csak a meleg fnyt vlasszuk, mert ez fokozza a srga jtkossgt, a trfalat szinte eltntet knnyedsgt.
7. Zld
A vilgos s lnk zld a termszetet idzi. Kiss hvs hats, s a zld trben a vilgts megvlasztsa klns krltekintst ignyel. A meleg fny vilgts tomptja a zld termszetes karaktert, a hideg fny viszont tlsgosan is hvs sszbenyomst kelt, s ezt nem mindenki szereti. Zld httr eltt jl mutat nhny ers szn, mint a mlykk, a lila, a narancs s a srga. Az lnk vrs a vibrls miatt kerlend, de vltozatai (bord, rzsaszn) nagyon jk.
A bbor, mely a zld komplementere, rendkvl dekoratv s hangslyos elemm vlik a zld trben. A zld padl (legyen sznyeg, k, kermia vagy festett fa,) ltalban kellemes, de itt is inkbb a trtebb rnyalat. A zld stt ill. vilgos vltozatai karakterkben eltrek: a sttzld httr diszkrt s biztonsgrzetet kelt, a vilgos (almazld) pedig mint a tavasz, fiatalos, knny s vidm.
A zld vilgos rnyalatai 'tgtjk' a teret, s a klnbz zldekkel mdosthatjuk a trrzetet.
8. Trkiz
Ez a leghidegebb szn, megfontoltan hasznljuk nagy felleten. Majdnem minden sznnel j sszhangban van, az lnk vrset azonban kerljk, mert kzs hatrvonaluk vibrl. A trrzet tgtsra az egyik legmegfelelbb szn a vilgos trkiz.
A mlyebb, sttebb trkiz nagyon elegns s dekoratv, minden lnk, vilgos s meleg szn remek httere. A trkiz ersen emlkeztet a vzre, a nagy vzfelletre, ami kellemes lehet a falakon, de a padln bizonytalan benyomst kelt, ide csak a trtebb vltozatait javasoljuk. A fnyforrsok sznt, akrcsak a zldnl, nagy gonddal vlasszuk ki.
9. Kk
A kk a legkedveltebb szn, vilgos rnyalataiban hideg fnyt sugroz, mlyebb vltozatai nyugalmat, biztonsgot rasztanak. J httere a fehr, a pasztell s az lnk szneknek is. Befogadja mind a meleg, mind a hideg szn trgyakat is. Ez utbbiak azonban kellemesebbek, ha vilgossgukban klnbznek a kktl, teht vilgoskk mellett pl. mlytrkiz, sttkk eltt vilgoszld, stb.
A vilgoskk tgtja a teret, emellett hidegrzetet kelt. A hvs szn tr megvilgtsa knyes feladat, a termszetes napfny sznhmrsklete az idelis. A kkhez fzd asszocicik: tisztasg, szellem, elegancia, messzesg.
10. Lila
Nagyon knyes szn, s br a hideg s a pasztell szneknek megfelel htteret nyjt, de csak a lila-fanatikusok fessenek egy egsz teret lilra. Vilgos rnyalatai (halvny levendula, orgonalila) romantikusak, elegns hlgyekhez illek, de a stt vagy lnk lila slyos, olykor komor, asszocicis kre nagyon negatv ('bnat', 'gysz'). A berendezsi trgyakon, elssorban textileken, csillog vegen azonban dekoratv, akr a stt padlizsnlila, akr a ders, tavaszias ibolyaszn. A jrfelleten (leginkbb sznyegpadlnak) az lnk, vagy a sttebb lila nagyon j vlaszts.
A lila tr megvilgtsa megfelel mind hideg, mind meleg fnnyel, hiszen a lila maga is a hideg kk s a meleg vrs kztt 'imbolyog'.
11. Bbor
Fejedelmi szn, - de a hidegvrset ritkn kvnjuk a legnagyobb felleten ltni. Radsul kevs ms sznnel prosthat, a bborszn festk s textil ltalban knnyen elveszti szne ragyogst, kopott vltozata pedig mr mindenre emlkeztet, csak nem a kirlyi pompra. Vilgos vltozatai (pink, lnkrzsaszn) attraktvak, extravagns, fiatal nk szmra vonz lehet.
Kisebb felleten, fleg a fnyes selyem, veg s manyag trgyakon, azonban az egyik legdekoratvabb szn. A bbor - telt s vilgos vltozata egyarnt - vonza a szemet, llandan a vizulis kzppontba 'tolakszik', pp ezrt knnyen elunhat. A bbor sznben, - a lilhoz hasonlan - mindig rznk valami mestersgeset vagy mesterkltet. Olyan trgyakon rdemes hasznlnunk, amelynek sznt knnyen vltoztatni, cserlni tudjuk. Megvilgtsra mind a hideg, mind a meleg fny kedvez.
12. Barna
A biztonsgot nyjt 'barlang', a meleg otthon szne. A termszetkzeli rnyalatok - a talaj, fakreg, avar, - tartoznak ide, tovbb a fldsznek, a gesztenye s az llatok bundja. Az lnkebb (srgs, vrses) barna rnyalatok, az szre emlkeztetnek, s nagyon jl illenek minden don vagy rusztikus trgyhoz. A barna 'slyos' szn, vagyis szkti a teret, megvilgtsra legjobb a meleg fny.
A barna vilgos rnyalatai (bzs, drapp) semleges s termszetes benyomst keltenek, s aki nem szeret kockztatni a laks szneivel, ezekre nyugodtan rbzhatja magt. Mivel nem lnk szn, nagyon knny mell ms szneket trstani, alig van, amelyikkel nem illene ssze.
A laksban a barna mindig 'divatos', hiszen termszetes anyagok hordozzk az igazi rnyalatait, a fa, a gyapj, a k, a tgla s terrakotta.
Hangulatteremts sznekkel
Kpzeletnkben lpjnk be egy laksba! Azonnal, amit rzkelnk, s ami rgtn meghatroz benyomssal lesz rnk az a bennnket fogad megannyi szn sszkpe, azaz harmnija vagy diszharmnija. A sznek teht nmagukban kpesek atmoszfrt teremteni, ppen ezrt amikor megvlasztjuk falaink s berendezsi trgyaink szneit, nagyon krltekinten kell eljrnunk.
A bartsgos otthon, nyugodt meleg hangulatt a velnk egy trben lv, abbl skokkal levlasztott rszek - gy, mint fal, padl, mennyezet, nylszrk, btorok, krpitok s egyb berendezsi trgyak - egyttes, jl megvlasztott sznharmnijval tudjuk csak megteremteni.
Minden trgynak, nem csupn csak formja a r jellemz tulajdonsga, hanem a sznek is meghatrozzk megjelensk kellemt vagy a tlk val tartzkodsunk lnyegt.
Teht a sznek informcit is kpesek kzvetteni az lettelen s az lvilg kztt. Pldul: a romlott felvgott szne, ha zld, az undort kelt bennnk, de a mlyvrs eper ltvnya viszont azonnal nassolsra ingerel.
A szneknek e jellemz tulajdonsgait rgen s ma is, az ptkez s otthont szpteni vgy ember mindig is szem eltt tartotta. Pldul: vrvrs frdszobban nem szvesen lnnk rkig a kdban, de fekete falak s fggnyk kztt sem szvesen olvasgatnnk.
A szneknek msik jellemz tulajdonsga a trre val rhatsa. A nagymret kevsb otthonos tereket segtsgkkel lekicsinythetjk, a szk helyisgeket viszont optikailag megnagyobbthatjuk. A vilgos httr eltt a sttebb szn btorok jl elklnlnek, mg a stt httrbl a vilgos szn btorok, szinte elugranak.
Tovbb a sznek befolysoljk hrzetnket is, ami j tulajdonsgt gy fordthatjuk a lakberendezsben javunkra, hogy a hidegebb helysgeinket (szak, szaknyugat, szakkelet fel tjoltakat) meleg sznekkel, mg a melegebb helysgeit otthonunknak, netn munkahelynknek, pedig hidegebb sznek hasznlatval teszzk knyelmes tartzkodsra alkalmass s hangulatoss.
A sznek teht klnbz jellegzetessgekkel brnak. Pldul a tgassg rzett keltik falakon az olyan halvny visszafogott sznek, mint az gkk, vz zld, a vilgos orgonailla, a vilgos srgabarack vagy a fehrhez kzelll vilgosszrke, de ha ppen szkteni szeretnnk bartsgtalanul nagyra sikeredett lakhelyisgeinket vagy egyb tereinket, akkor ugyanezen sznek sttebb tnusaival rhetjk el a kvnt hatst.
(Pldul a biedermeier korban a rgi laksok nagymret szobinak falait, egrszrkre festettk, arany mintzattal, gy az j, divatos, viszonylag kismret btorok, arnyaikban harmonikusabban tudtak a tgas trbe belesimulni).
A sznek vilgossgi vagy teltettsgi jellemzjt tnusnak, idegen szval 'valrnek' mondjuk. E rvid bevezetbl is lthatjuk, hogy mennyi elny szrmazhat otthonunk szptse sorn a sznek helyes megvlasztsbl, de j eredmny mgis csak akkor szletethet munknk nyomn, ha a sznharmnia maradktalanul rvnyesl a lakberendezs megvalsulsa sorn.
A sznharmnia kvnalma soha sem vonatkozhat az otthonunk csupn egyetlen helyisgre vagy rszre, azt mindig, minden zugra igyekezznk kiterjeszteni.
A megvilgtstl kezdve (a sznek sikeres hasznlatnl az egyik leghangslyosabb feladat a j megvilgts megtervezse) a fests, a krpitok, a berendezsi trgyak sznei mind fontosak s meghatrozk otthonunk hangulatban s harmnijban. Most pedig ajnlanm, ms - ms eurpai orszgbl gyjttt idevg lakberendezsi pldink megtekintst.
Kvnok minden kedves olvasnknak szp nyri lmnyeket, s ha szabadsgukat, netn otthonuk feljtsra fordtank, akkor pedig, szp sznes falakat s elg pnzt a festkanyagokra.
Fnyek s sznek
„A szn a fnynek ders tettereje s mly bnata”
(Goethe)
A legszebb laksbl sem tudunk bartsgos otthont berendezni helytelen s fantzitlan megvilgtssal. Kzel sem mindegy, hogy milyen minsg fnnyel ltjuk el otthonunk helyisgeit, hiszen e terek alkalmassga, azaz hasznlhatsga egy adott feladatra, sok minden mstl is, de els sorban a j megvilgtstl fggnek.
Hasonl a fny szerepe e helyisgek hangulatnak meghatrozsban is. Mert hiba a jl kivlasztott sznsszellts a berendezsben, ha nem megfelel mennyisg - s minsg fnyben szemlljk az elnk trul sszkpt.
A szp sznek a helytelen megvilgts hatsras knnyen „dgltt,” fakv vlhatnak. Sokszor mg szakemberek is, a j megvilgts fogalmt sszekeverik a fny erejvel, pedig az ers fny nha nagyobb rombolst vgez lakberendezi munknkban, mint sem gondolnnk.
A kprzs, a hamis csillogs, a mindent elvakt fnyradat a kellem legnagyobb ellensge, de egyben ppen olyan baleseti forrs elidzje is lehet, akr csak, a nem kell mdon trtn figyelem fejvs, azaz bizonyos berendezsi trgyak kiemelt megvilgtssal trtn lttatsa. Pldul a lpcshznak, moskonyhnak.
A j megvilgts egyben differencil is, hiszen egy barti sszejvetel esetn, merben ms vilgts dukl a beszlgetshez, a tnchoz, a bilirdasztalhoz vagy a krtyaszobba, mint pldul az ebdlasztalhoz, az olvasshoz vagy a tvnzshez. Egy jl megtervezett laksvilgts, a mai kvetelmnyeknek megfelelen, tbbfle vilgtsi md egy idej alkalmazst felttelezi.
Egy ma korszernek mondott laks-megvilgts kvetelmnyeihez az albbi mdozatok tartoznak:
ltalnos megvilgts
Tbbnyire egy kzponti lmpa, ltalban a helyisg mennyezetnek kzepn elhelyezett vilgttest biztostja. Clja, hogy a teret egyenletesen megvilgtsa s a trben trtn tjkozdsunkat, balesetmentesen, segtse.
Helyi megvilgts
Az ilyen megvilgtsa mindig az adott helyisg egy pontjra irnytja a fnysugarakat. Pldul egy karos lmpa j szolglatot, tehet az rasztalon vagy a konyhban a munkalapon az elvgzend feladatokhoz.
Irnytott, vagy kiemel megvilgts
A trben fontos trgyak megklnbztetett, figyelemfelkelt vilgtsi mdozata. Pldul, ha egy szekrnyben lv bizonyos dsztrgyakra szeretnnk a figyelmet rirnytani.
Rendeltetsszer (funkcionlis) megvilgts
Hasonl a kiemelt megvilgtshoz, de attl mgiscsak eltr feladatot lt el otthonainkban. Feladata a knyelem s a biztonsg fokozsa a lakberendezsben. Szerepe a klnbz terek funkcionlis elvlasztsban, ajtk, kapuk tjrk, lpcsk, rmpk irnymutatsban rhet tetten, de segtsgkkel nem kvnt rszek elrejtse ppen gy lehetsges, mint a kiemelse.
Dekorcis megvilgts
Jelentsge az eszttika terletn megnyilvnul, csupn dsztst szolgl feladatot lt el. Pldul: diszk lmpa, reklmok, vilgt dsztrgyak.
Ne feledjk, hogy a fny az otthonunkba kivlasztott sznekkel klcsnhatsban van. Ha a fny e tulajdonsgt a lakberendezsnk sorn figyelmen kvl hagyjuk, nagy csalds rhet bennnket a meglmodott dszt hats gyakorlati megvalsulsa sorn.
Hiszen a stt, matt sznek sokkal tbb fnyt nyelnek el, mint a pasztell, fnyes felletek, de ugyan gy rusztikus, durvbb felletek is sttebbnek tnnek egyazon megvilgts esetn, mint a simra megmunkl anyagok. Aki ezt nem veszi figyelembe otthona berendezse sorn, knnyen porul jrhat.
A fnyforrsokat a kibocstott fnyk jellemzik. Pldul az ltalnosan elterjedt elektromos izzk, tbbnyire meleg tnus fnyt sugroznak, mg a kztudatban ismert fnycsvek - kivtelt kpez j vltozataik - pedig hideg fnyt vetnek maguk kr.
A reflektoroz - s spotgk, fknt les, sszetett fehr fnnyel vilgtanak a kijellt irnyba vagy trgyra. A klnbz fnyforrsok helyes megvlasztsval vltoztathatunk a terek arnyain, korriglhatjuk azok nem kvnatos mreteit.
Pldul egy keskeny nagy belmagassg szobt, ha nem a mennyezetrl vilgtjuk be, hanem annak mennyezett a kvnt magassg skjig sttben tartunk s csak e sk alatt, helyeznk el fnyforrsokat, mris bartsgosabb, arnyosabb teret kapunk.
Az alacsonyabban felszerelt vilgttestek fnyudvara, teht a szk, magas terekben is meghitt, meleg hangulatot kpesek kelteni, s ppen gy fordtva is igaz ez.
Otthonunk kedvelt rszleteit s trgyait klnfle megvilgtsi trkkkkel kiemelhetjk, mg a csnya, nem mutogatni val rszleteket elrejthetjk az avatatlan szemek ell.
A reflektorszer, irnytott, les fnysugarak hatsra a trgyak meleg rnykokat vetnek, amit a j lakberendez legtbbszr ki is hasznl, amikor pldul egy-egy szp btorformt vagy a fggnyk anyagnak lgy esst igyekszik a trbl kiemelni.
Mindezt teheti egy kiss floldalasan elhelyezett spotlmpa irnytott fnyvel. Ha viszont ugyanezeket a rszleteket kzvetlen szembl reflektorozzuk meg, akkor ppen az elzvel ellenttes hatst rhetnk el, azaz a formk s textrk a httr skjba simulnak, elvesztik dimenzijukat. Legtbbszr az egyenltlenl vakolt falak hibinak eltntetsre alkalmazzuk ilyen megvilgtst.
A fnyforrsokat bepthetjk egy tervezett trben rgztve s mobilan, azaz vltoztathatan is. Ez utbbi esetben a praktikum kerl eltrben, hiszen egy-kt fnyforrssal, vltoztatgatva azok helyt, szinte mindent, amit mutatni szeretnnk a berendezsbl, ugyan nem egy idben, de kln-kln a kvnt sorrendben, megvilgthatunk.
A rgztett fnyforrsok esetben inkbb a vilgts minsgre helyezzk a hangslyt, hiszen ebben az esetben mindig a legoptimlisabb fnyert s tnust hasznlhatjuk a kvnt cl elrsre s mind ezt egyszerre, egy azon idben.
Br mely megoldst is vlasztjuk otthonunk megvilgtsra, ajnlom, hogy krjk ki szakemberek vlemnyt, mert a legszebben berendezett otthon is a helytelenl tervezett vilgts kvetkeztben, bartsgtalan rideg lakss vltozhat.
Szobanvnyek
Igazi, meleg otthont el sem kpzelhetnk virg s zldnvny nlkl. De aki igazn szereti otthona eleven dszeit, annak meg kell tanulni azt is, hogy mit szeret a nvny, hogyan kell gondozni, polni.
Itt nhny ltalnos, fontos szablyt kell ismertetnnk, melyek segtsgvel szp, ds, egszsges cserpnvnyeket nevelhetnk otthonunkban. Elszr is tudnunk kell, hov tegyk s mg inkbb, hova ne tegyk a szobanvnyt.
1. A nvny lland helyet kvn. Teht csak oda helyezzk, ahonnan - a takarts rvid idejt kivve - nem mozdtjuk, nem hurcoljuk el. De takarts utn is vigyzzunk, hogy ugyangy lltsuk, ahogy volt, ugyanaz a fele kerljn a fny, ablak fel. Ne lltsunk nvnyt a klyha, fttest kzelbe, mert a szraz levegtl mindenfle betegsget kaphat.
A nvny nem brja el a hirtelen hmrskletvltozst, teht ablakot r ne nyissunk, de nagy melegnek se tegyk ki. Mg az ers, kzeli lmpafny is megrthat!
Tlen a nvny ltalban kevesebb nedvessget kvn. Ha nincs klnleges elrsa, akkor elg, ha harmadnaponknt locsoljuk, csak annyira, hogy fldje tnedvesedjen, de a tnyrkjban ne lljon vz, azt ntsk el, ha odacsurgott. A tlzott locsols li meg a legtbb nvnyt, gykere elrothad, levele, szra gombabetegsget kap. Kivtel a ssfle, ami sok vizet kvn s a kemnylevelek pl. a fikusz, melyet leveln kell hetenknt ktszer permetezni.
4. Tlen a nvnyt csak olyan hmrsklet vzzel locsoljuk, amilyen a szoba levegje. Ha melegebb, tlzott szrfejldst idznk el, ha hidegebb, meghlhet a gykere s elpusztul. Leghlsabb, semmi klnleges polst nem kvn: a ssflk, aszparaguszok s kznsges, pletyka nven ismert lefutk, no meg a tlizldek. Az els csoport sok vizet s vilgossgot kvn, a msodik lland magasabb helyet, a harmadik, kevs vizet s hvsebb levegt. A nvnyek levelt legalbb kthetenknt le kell mosni, klnben a rrakdott por eltmi a llegzprusokat s a nvny elhal.
A virgokat szobban is, erklyen is csak j virgllvnyon lehet elhelyezni. A virgllvny akkor j, ha a kvetkezknek megfelel.
1. Ha knyelmesen elfr rajta tbb cserp, gy, hogy egyms gait, leveleit ne nyomjk, ne trjk s ne knyszertsk egyoldal fejldsre.
2. H a rajtuk elhelyezett virgot mindenfell rheti vilgossg, tvt, gait, hajtsait; leveleit nap stheti.
3. Ha nem tlsgosan knyesek. Teht, ha fnyezett fbl kszlt, akkor a virgok elhelyezsre sznt rszt vagy eterni palval vagy bdoggal vagy veggel kell bortani. A tnyrka nem elg, arrl lecsppen a vz.
4. Ha sszhangban van laksunk tbbi berendezsvel. Mert pldul akrmilyen kedvesek a sznes llvnykk, ha rgies szobba tesszk, rontja a hatst.
5. Ha gy tudjuk elhelyezni, hogy ne kelljen tologatni, hzogatni, szval tban ne legyen. Takartskor elmozdthatjuk; ppen ezrt nagyon j, ha kis kerekeket szereltetnk rjuk. |