Gyrrl!
Gyr (latinul: Arrabona; nmetl Raab, szlovkul Rb, szerbl ur , trkul Yanıkkale ) megyei jog vros Magyarorszgon, Gyr-Moson-Sopron megye szkhelye. A gyri kistrsg s a Nyugat-Dunntl rgi kzpontja. Magyarorszg hatodik legnagyobb vrosa, a Dunntlon csak Pcs elzi meg.
Jelents gazdasgi, ipari, egyhzi, oktatsi, kulturlis s sportkzpont. A Bcs–Pozsony–Budapest innovatv tengelyen fekszik, kivl kzlekedsi adottsgokkal rendelkezik, a mai napig dinamikusan fejldik. Emiatt kapta jelzjt: Gyr – a tallkozsok vrosa.
Magyarorszg memlkekben msodik leggazdagabb vidki vrosa, a barokk belvros rekonstrukcijnak elismersl elnyerte a memlkvdelem Eurpa-djt.
Rgi kzismert neve: Arrabona, amely els elnevezse volt a teleplsnek. Arrabona rmai vros volt Fels-Pannniban. Nevt az Arrabo folyrl kapta, melynek torkolatnl fekdt, s amit ma Rbnak ismernk. Egyes trtnszek ebbl vezetik le mai nevt, mg msok a Geur szemlynvhez ktik. (Geur lovag volt az els vrispn).
Fekvse:
A vros a Kisalfld keleti felben, a Mosoni-Duna, a Rba s Rbca torkolatnl fekszik, ezrt nevezik a „folyk vrosnak” is. A Duna mellett kialakult fontos tvonal a rmai kortl sszekttte Aquincumot (budt) Vindabonval (Bccsel). A Duna jobb partjn rvzmentes teraszokon s magasrtren haladt az tvonal a Pandorf fennsk, majd Bcs fel. Ezen az tvonalon a Rba s a Rbca kpezett lekzdhet akadlyt, s gy kialakult itt egy kzlekedsi csompont. Az utak Bcs, Budapest, Sopron, Ppa, Veszprm s Szkesfehrvr fel haladtak.
A vros kialakulsban a geomorfolgiai viszonyok is kzrehatottak. A mai Belvros terletn kt rvzmentes terasz alakult ki, amelyet hrom parti dne is megemelt. Ez tette vr ptsre alkalmass. Ennek jelentsge a rmai kortl nvekedett a trk idkig. Amikor is haznk legfontosabb vgvra lett.
A vros s krnyke a Kisalfld nagytj terletn helyezkedik el, de Mnfcsanak terletn tnylik a Sokori-dombsg terletre is, amely a Dunntli-kzphegysghez tartozik.
Fekvse:
A vros a Kisalfld keleti felben, a Mosoni-Duna, a Rba s Rbca torkolatnl fekszik, ezrt nevezik a „folyk vrosnak” is. A Duna mellett kialakult fontos tvonal a rmai kortl sszekttte Aquincumot (budt) Vindabonval (Bccsel). A Duna jobb partjn rvzmentes teraszokon s magasrtren haladt az tvonal a Pandorf fennsk, majd Bcs fel. Ezen az tvonalon a Rba s a Rbca kpezett lekzdhet akadlyt, s gy kialakult itt egy kzlekedsi csompont. Az utak Bcs, Budapest, Sopron, Ppa, Veszprm s Szkesfehrvr fel haladtak.
A vros kialakulsban a geomorfolgiai viszonyok is kzrehatottak. A mai Belvros terletn kt rvzmentes terasz alakult ki, amelyet hrom parti dne is megemelt. Ez tette vr ptsre alkalmass. Ennek jelentsge a rmai kortl nvekedett a trk idkig. Amikor is haznk legfontosabb vgvra lett.
A vros s krnyke a Kisalfld nagytj terletn helyezkedik el, de Mnfcsanak terletn tnylik a Sokori-dombsg terletre is, amely a Dunntli-kzphegysghez tartozik.
ghajlata:
A vros ghajlata kontinentlis, de nyara valamivel hvsebb, tele enyhbb, mint az Alfld, s tbb csapadkot is kap. Az vi kzphmrsklete 10,3 C fok. A csapadk ves mennyisge 530 mm.
A Duna jelents hatst gyakorol a vrosra. A folyt 1886 s 1894 kztt szablyoztk. Gyr legjelentsebb folyja a Mosoni-Duna, amelyet a Dunval egytt szablyoztak. 1907-ben megptettk a rajkai zsilipet, mellyel az rvz teljesen kirekeszthet a Mosoni-Dunrl. 1924-ben fejeztk be az Iparcsatorna ptst. Az 1980-as vekben a Mosoni-Dunnak j medret ptettek, amelyet „Pspkerdei-tmetszsnek” neveznek. A vros msik nagy folyja a Rba: ennek szablyozst 1893-ban fejeztk be. A harmadik foly a Rbca. A Rpce s a Rbca ugyanazon foly nevei: a Hansg terletn felveszi a Kis-Rbt, innentl hvjk Rbcnak. Gyrben termlvizeket is talltak. A Marcalt szablyzsakor 1893-ban a Rba torkolata kzelben, annak rgi medrbe vezettk t.
Termszeti rtkek:
Gyr krnyke a magyar vagy pannniai flratartomny (Pannonicum), az Alfld (Eupannonicum) flravidkhez, a Kisalfld (Arrabonicum) flrajrshoz tartozik. A kisalfldi flrajrs szakon tnylik a Csallkzbe, s nyugaton Ausztria terletre is. Az rvzektl vdett terleteket tlnyom rszben jl term szntfldek, kismrtkben legelk foglaljk el. Gyr krnyknek llatvilga mg az eredeti nvnytakarnl is jobban kipusztult. A vadllomny mr vszzadok ta jelentktelen.
Xntus Jnos llatkert :
Az llatkert Gyrvros vrosrszben, a Kiskt-ligetben tallhat.
Pspkerd:
A vros krnykt eredetileg ligeterdk bortottk. A ligeterdket az lvzek, a lefzdtt folygak, a morotvk hnr szvetkezetei, a ndasok s ssrtek szaktottk meg. A tj vegetcija nagy vltozsokon ment t. Az rmentestsek, lecsapolsok utn az erdk nagy rszt kiirtottk. Ma mr csak a Mosoni-Duna rterein (Pspkerd, Likcs s Gyr-Szentivn kztt, tovbb Szentivntl keletre tallunk nagyobb erdsget. Az rvizektl vdett terleteket tlnyoman jl term szntterletek, kismrtkben legelk foglaltk el.
A vros nyugati rszn elterl parkerd Gyr tdeje. Itt kellemes stkat tehetnk.
A Kisalfld felszne a harmadkorvgi pliocn korszak kzepig a Krpt-medence pannniai tengerrel bortott szrnynak tartozka volt. Bels terlete a pliocn korszak vgn jra sllyedsnek indult. E sllyedkterletet, amelyet trsvonalak hatrolnak, nevezik Gyri-medencnek is. Ezek mentn, a volt tenger vzllomnyt a mlyben lv magma felmelegtette, s svnyi skkal keveredve – frsok kvetkeztben – gygyvzknt bukkan a felsznre. Erre alapozva plt meg a gygyfrd eldje.
Trtnete:
A trsgben trtnelme sorn mindig meghatroz szerepe volt. A rmai korban a provincit vd castrum (vr) mell polgrvros is teleplt. I. sz. 430 krl hun fennhatsg al kerlt. Majd avarok szlltk meg. Az avarok uralmt a frankok trtk meg. A megjelen honfoglal magyarsg ilyen npessget tallt a Kisalfldn. Az llamalapts idejn Szent Istvn pspksget alaptott s szkesegyhzat pttetett. A megyerendszer kialaktsakor Gyrt szkhelly tette, az ln vrispnsg.
A vr – fekvsnl fogva – a Duna menti kereskedelem nlklzhetetlen tkelhelye, ksbb piaca. Gyr orszgosan fontos szerepet tlttt be, klnsen a tatrjrs utn. A trk idben Bcset vd vgvr volt. 1566-ban legett az egsz vros az erd kivtelvel. Az jjptssel a kzpkori grbe utck helyett derkszg utcahlzatot jelltek ki, amely a mai napig megvan a Belvrosban.
1594-ben a hatalmas trk hadsereg lttn az olasz s nmet rsg – szabad elvonuls mellett – a vrat feladta (a haditrvnyszk Ferdinand Hardegg vrkapitnyt hallra tlte; lefejeztk). Hrom s fl v utn (1598)-ban foglalta vissza a kor kt kivl hadvezre, Plffy Mikls s Adolf Schwarzenberg. A trk megszlls ell elmeneklt lakossg csak lassan szivrogott vissza. Az ipar a ches keretekben szervezdtt. A vros korszerstse csak az 1660-as vekben kezddhetett meg.
A 17. s a 18. szzadban a katonk helybe kalmrok s iparosok kltztek, hogy felptsk Magyarorszg egyik legszebb barokk vrost. Mria Terzia szabad kirlyi vross emelte.
A szabadsgharcban betlttt szerepe miatt a bcsi kormnyzat uralma klns sllyal nehezedett a vrosra. Gazdasgi fordulat llt be Gyr letben. Az 1830-as vekben Gyr a kzvett kereskedelem legfontosabb hazai llomsa lett. Fnyes Elek lersa szerint vente 400 haj fordult meg Gyrtt. Bcs fel gabont, dohnyt, gyapjt, brket, lovat, krt, sertst, mzet, viaszt, gubacsot szlltottak, Bcsbl pedig pletft, vasat, fnyzsi cikkeket, gyarmatrut hoztak. Sina br alig kezdte meg az elkszleteket a Bcs–gyri vast megptsre, 1840-ben a munklatok abbamaradtak. Az orszggyls ltal is tmogatott Duna bal parti vast kerlt eltrbe. Az adott viszonyok alakulsa egyelre Gyrt nem rintette htrnyosan, de a fejlds egyre erteljesebb lett. A fellendlst a szabadsgharc kitrse, majd az ezt kvet abszolutista rendszer lltotta meg. A kereskedelem talprllst akadlyozta a katonai beszllsols, a katonasg elltsa, a polgri lakossg zaklatsa s a politikai bizonytalansg. A vrosvezets nagy anyagi gondokkal kezdte meg mkdsit a szabadsgharc leverse utn. Haynau a vros pnzgyi kszlett lefoglalta, s a kt v ta esedkes kzad hinyban fizetskptelensg llt el. A vrosvezets s a megyefnksg igyekezett a gazdasgi fellendlst elmozdtani, mely a politikai nyugtalansgra is fkez hatssal volt.
Rvid idn bell kedvez vltozsok kvetkeztek be, a vros polgrai nagy buzgalommal vetettk magukat bele a gabona- s llatkereskedelembe. Sokan eredeti foglalkozsukat felhagyva kapcsoldtak bele a kzvett kereskedelembe, mely munkalehetsget biztostott s tisztes hasznot hozott. A kereskedk sorra alaktottk t lakhzaik egy rszt gabonaraktrr a Duna s a Rba partjn, st mg a belvros forgalmas utciban is.
A kzelmlt trtnete:
A nemzetkziv ntt gabonakereskedelem az 1860-as vekben hanyatlsnak indult. A vastpts tnkretette a vzi szlltson alapul gyri piacot. Rszletesebben lsd a Gyr vasttrtnete cm szcikkben.
Gyr fejldse j irnyban haladt tovbb. Nagyarny ptkezsek kezddtek, melyek megvltoztattk a vros arculatt. A gabonakereskedelem elsorvadsbl ltrejtt olcs munkaert a klfldi tkvel ltrehozott gyrak alkalmaztk. Az I. vilghbor ezt a rgit is rintette. Az egykori Gyr vrmegyt egyestettk a a terletk tredkre zsugorodott Moson s Pozsony vrmegykkel. Gyr a kt vilghbor kztt Budapest utn az orszg msodik legjelentsebb ipari centruma lett. Lsd Darnyi Klmn Gyri programjt. A 20. szzadban iparvross fejldtt ki, s az akkor kivvott jelents szerepet mig rzi.
A 2. vilghbor utn a nagy hbors krokat szenvedett vrost nhny v alatt jj ptettk. Gyr lakossga 1945 utn nagymrtkben megnvekedett a vidkrl bekltzkkel. Gyrai s zemei risi fejldsen mentek t. Ma a Dunntl legjelentsebb ipari vrosa. Gyrnek 1971-ig kilenc krzete volt. [1]
1950-ben a kzigazgats tszervezsvel Gyr-Moson s Sopron megyk egyestse utn Gyr lett a megyeszkhely. Az 1956-os forradalom s szabadsgharc idejn itt volt a "forradalom msodik fvrosa". Ezrt a megtorls is kiemelten rintette a vrost szmtalan hallos tlettel, s slyos brtnbntetsekkel. A vrosfejleszts ltal okozott szerkezeti s trbeli hibk mr 1970-ben jelentkeztek a vroskpben, de j ideig mg tovbb erltettk az elhatrozott vltozsokat.
Vrosrszei:
A Megyei vrosi Polgrmesteri hivatal alaptevkenysge: az nkormnyzat mkdsvel kapcsolatos, valamint az llamigazgatsi gyek dntsre val elksztsvel s vgrehajtsval jr feladatok elltsa.
Korbban a vros kerletekre oszlott, de ez a feloszts trvnyileg megsznt; az idsebbek mg emlkezhetnek r. Ma a vros gyeit egysges hivatal vgzi, de az gyek nagy szma miatt tbb telephelyen. A vrosrszek nagy vonalakban kvetik a rgi felosztst, ide nem szmtva az jonnan ltrejtt rszeket. Tbb vrosrszben rsznkormnyzat, illetve kisebbsgi nkormnyzat segti a vrosi kzigazgats s adminisztrci mkdst.
A telepls a kvetkez nagyobb rszekre oszthat fel:
Gyr 2005-ben elkszlt j rendezsi tervhez lakossgi vlemnyfelmrst is vgeztek, amelynek sorn 800 helyblit krdeztek meg. A krdsek egy rsze annak kidertsre irnyult, hogy a gyriek hol szeretnnek lakni a vroson bell.
A legvonzbbnak Rvfalu bizonyult, ahov a megkrdezettek 36,5%-a szeretne els, msodik vagy harmadik helyen kltzni. Utna Kisbcsa kvetkezik (31,1%), majd a Belvros (23,7%). Npszernek talltatott mg Nagybcsa (23,1), Szabadhegy (19,3), Mnfcsanak (16,8) s a Jzsef Attila laktelep (16,5). A vlaszokbl kiderlt az is, hogy a gyriek hol kvnnnak a legkevsb lni. Itt is els, msodik s harmadik helyen lehetett megemlteni egy-egy vrosrszt.
A legkevsb kedvelt vrosrszek listjt jvros vezeti (sszesen 50,3%-os emltssel), utna Marcalvros I. (34,9) s Marcalvros II. (30,6) kvetkezik. Nem sokkal maradt le a dobogrl Sziget (28,0), Gyrvros (23,1) s Ady-vros (19,3). A kutat gy vlte, nyolc olyan vrosrsz van, ahol sem a vonzs, sem a taszts nem jelents mrtk: Gyirmt, Jancsifalu, Kismegyer, Likcs, Mnfcsanak, Ndorvros, Pinnyd s Gyrszentivn.
Testvrvrosai:
|