Szombathelyrl!
Szombathely (nmetl Steinamanger, latinul Savaria, szlovnl Sombotel, horvtul: Sambotel) Magyarorszg legrgibb alapts vrosa, melyet a Nyugat kirlynjnek is neveznek, Vas megye s a korbbi Vas vrmegye szkhelye.
Fekvse:
A vros az Alpokaljn, a Perint s Gyngys patakok laplyn fekszik, ott, ahol a Kisalfld sk vidkt az Alpokalja dombos-hegyes tjai vltjk fel.
Nevnek eredete:
Nevt onnan kapta, hogy a vrosban szombati napokon tartottk a hetivsrokat. Nmet neve, Steinamanger jelentse: k a mezn. A nv a fldrengsben s a npvndorls viharban elpusztult rmai Sabaria romjaira utal. A latin Sabaria a vroson tfoly mai Gyngys-patak kori Sibaris nevbl szrmazik, e nv a patak ausztriai szakaszn a mai napig fennmaradt Zbern alakban. Eredete az indoeurpai seu (= nedv, vizes) szra megy vissza. Napjainkban a Sabaria elnevezs helyett a Savaria vltozatot is hasznljk.
Cmere:
A vros cmerrl az nkormnyzat 8/1991 (V.23.) sz. rendelete szl. A vros cmere, mely egy 1734-bl szrmaz polgri knyv kezdlapjn szerepel, a Gyngyskapu a fal egy rszt s a kapu fltt ll kis tornyot brzolja. A torony egyik oldaln egy csillag, a msikon a flhold ll. Ezt a cmer alkalmaztk mr a vros ltal killtott rgi pergamen okmnyokon is, mint fgg pecst, gy pldul a megyei levltrban rztt, 17. szzadban killtott megyei hzvsrlsi okmnyon.
Demogrfiai adatok:
Szombathely lakossga a rendszervltst kveten drasztikusan cskkeni kezdett az orszgos mutatkkal egyetemben. A kvetkez tblzatban lthatjuk miknt vltozott a vros npessgszma 1900-tl:
- 1900 - 29 595
- 1910 - 36 794
- 1920 - 41 781
- 1930 - 45 918
- 1940 - 50 469
- 1950 - 47 186
- 1960 - 54 758
- 1970 - 65 297
- 1980 - 82 851
- 1989 - 87 997 ( npessgi rekord )
- 1990 - 85 617
- 2000 - 81 228
- 2004 - 80 154
- 2005 - 79 926
- 2007 - 79 534
- 2008 - 79 300
Szombathely trtnete:
A vros kori trtnete (Savaria):
Szombathely terlete sidk ta lakott, amelyet az itt elkerlt k- s csonteszkzk is bizonytanak. A vros terletnek a Pannnin tvezet f kereskedelmi tvonal, a Borostynt melletti fekvse arra sztnzte a rmaiakat, hogy itt elbb l- s kocsivlt helyet, majd katonai tbort ltestsenek. A telepls a katonk s kereskedk folyamatos letelepedse folytn egyre nvekedett, de igazi vross csak akkor fejldtt, amikor Kr. u. 43-ban Tiberius Claudius csszr colonia rangra emelte. Neve ettl kezdve Colonia Claudia Savariensum (Savariaiak claudiusi kolnija) lett. Mint rmai jog vros polgrai, Savaria laki a rmai polgrok teljes kr jogait lveztk, a vros fokozatos virgzsa az egsz krnyk fejldsre jtkonyan hatott. Nerva elbb felmentette a polgrokat az adzs all, Traianus pedig lndzss lgit alaptott az itteniekbl. A vros Fels-Pannnia (Pannonia Superior) vallsi kzpontja lett, csszri palotja, frdje, amfitetruma plt. Savaria kzponti szerepnek ksznheten tbb rmai csszrt is vendgl ltott falai kztt.
A keresztnysg terjedse elrte Savarit is. Vlheten az itteni keresztnyek elrettentst szolglta Szent Quirinus sisciai pspk kivgzse, akit itt dobtak a megradt Sibaris-patakba, malomkvel a nyakban. Itt szenvedett vrtanhallt kt trsval Szent Rutilus, Szent Irneusz s sok ms nvtelen keresztny, akiknek nevt nem jegyezte fel a trtnelem. A keresztnyldzseknek Nagy Konstantin csszr hatalomra jutsa vetett vget, a szarmatk elleni hadjrata sorn 356-ban hosszabb ideig idztt Savariban is. A csszr uralkodsa alatt tszervezte a tartomnyokat s Savarit Pannonia Prima tartomny szkhelyv tette. Ez az idszak a vros kori virgzsnak tetpontja, npessge jelentsen megntt, nagyszabs kzpletek, hivatali pletek, kzfrdk, sznhzak, templomok, bazilikk pltek, melyek kzl kiemelkedik a Szent Quirinus bazilika s a pompzatos csszri palota. A vros ekkor egy valsgos kis Rma kpt mutatta. Itt szletett az kori Eurpa egyik nagy szentje, Szent Mrton, aki ksbb a galliai Tours pspke lett.
Valentianus csszr halla utn 377-ben a hunok kezdtk elznleni Pannnit, Macrinus, a tartomny prefektusa sajt seregnek felldozsval sem tudta megakadlyozni a hunok s a velk szvetsges barbr npek hdtst, de a falakkal krlkertett vros mg ellenllt a npvndorls znnek. A vrost csak 441-445 kztt Attila hun kirly tudta elfoglalni. A hunok puszttst a 456-ban bekvetkezett fldrengs tetzte be, amely lerombolta a vrost[1].
A szombathelyi ferences templom
A vros a kzpkorban:
A slyos puszttsok ellenre a vros folyamatosan lakott maradt, vrosfalait helyrelltottk, a rmai pletek helyre azok anyagnak felhasznlsval kevsb pompzatos lakpletek pltek. A falak vdelmet nyjtottak a lakossg szmra. A latin nyelv lakossg ugyan nagyrszt Itliba meneklt, de helykre keleti gtok, majd longobrdok rkeztek, akik keveredtek a helyi lakossggal. 567-ben Alboin longobrd kirly behvta szvetsgesl a Bajn kagn vezette avarokat, akik segtsgvel legyzte a gepidkat. Az j szvetsges azonban tl ersnek bizonyult, gy a longobrdok Itliba tvoztak, helykre avarok, majd azok segdnpeiknt szlvok rkeztek. A 8. szzadra azonban az avar hatalom meggyenglt s 795-ben a frank sereg dnt veresget mrt rjuk. A hadjratbl hazafel tart Nagy Kroly frank kirly elzarndokolt Szent Mrton szlvrosba, Sabariba.
805-ben Nagy Kroly az avarok szllsterletl a Duna s Sabaria kzti terletet jellte ki. Arnulf frank kirly 875-ben a vrost a salzburgi rseknek adta. Valsznleg ekkor plt meg az egykori rmai kzponti frd pletnek felhasznlsval a vr is, amely kezdetben egy erdtett laktorony lehetett. tmeneti morva uralom utn 900 krl a vrost elfoglaltk a magyarok.
1009-ben Szent Istvn a vrost az jonnan alaptott gyri pspksgnek adta. Sokat szenvedett 1042 s 1044 kztt a III. Henrik nmet-rmai csszr s Aba Smuel kztti harcokban, de mg tbbet a tatrjrskor. Ekkor a tatrok bevettk s teljesen elpuszttottk a vrost, a lakossg a krnyez erdkben sott vermekben keresett menedket – az erdt a np sokig vermes erdnek nevezte.
1407-ben Szombathely vrosi rangot kapott. 1440-ben a vros mellett gyzte le Cillei Ulrik hada I. Ulszl kirly seregt, majd a felek itt ktttek bkt 1441. prilis 19-n. Alig fl vszzad mltn III. Frigyes csszr finak, Miksnak serege ostromolta meg a vrat, de Tams gyri pspk vrrsge az ostromot mg visszaverte, 1490-ben azonban a vros mgis Miksa birtokba kerlt. 1491-ben a pozsonyi szerzds a vrost visszaadta Ulszlnak. A vros a gyri pspkk kegybl szmos szabadalommal s kivltsggal rendelkezett. Fejldsre nagy befolyssal volt, amikor 1578-ban az orszggyls hatrozata alapjn a vasvri kptalant Szombathelyre kltztettk t, ettl kezdve Vas vrmegye szkhelye lett. Ekkor a vr krli addig res terletekre j pleteket emeltek, iskoli a jezsuitk irnytsa alatt nagy virgzsnak indultak.
A fellendlsnek 1605-ben Bocskai Istvn hadjrata vetett vget. A Nmethy Gergely vezette tbb ezres sereg megostromolta s bevette a vrost s a vrat. A vrosi levltr iratait Nmetjvrra menektettk, de azok az ott keletkezett tzben megsemmisltek.
A vros trtnete az jkorban:
Az jkor kezdetn a trktl val lland flelem tartotta rettegsben a vrost. 1664-ben a a trk sereg egszen Szentgotthrdig hatolt be a vrmegybe, de ott veresget szenvedett. 1683-ban jabb nagy trk hadjrat indult Bcs ellen, a Bcs alatt veresget szenvedett trk sereg fosztogatva vonult vissza, de Szombathelyt a vrosfalak ezttal is megvdtk. A trk kizse nagy megknnyebblst jelentett a vrosnak is, s mivel a 17. szzad vgi kuruc harcok nem rintettk, viszonylag bksebb idszak kvetkezett.
A Rkczi-szabadsgharc hrre a vros a fejedelem mell llt, 1704-ben 36 hajdt lltott ki s nagy mennyisg elltmnyt szlltott Ocskay Lszl tborba. Rvidesen azonban csszri hadak szlltk meg s 1705 novemberig csszri kzen maradt. Ekkor a Heister tbornokot Szentgotthrdnl megszalaszt Bottyn Jnos kuruc serege szabadtotta fel. 1706 elejn ismt csszri kzre kerlt, de az v vgn jra a kurucok voltak az urai. 1707 elejn maga Bottyn is a vrosban rendezte be fhadiszllst. Kt hnap mlva Rabutin csszri serege vonult be a vrosba, jniusban mr jra a kurucok volt. Bottyn felkelsre szltotta fel a krnyk nemessgt s a felhvsra 7000 fegyveres gylt ssze, mellyel Bottyn Stjerorszgra tmadott. Vlaszul Stahremberg tbornok csszri serege trt be az orszgba s a vros 1710-ben csszri kzre kerlt.
Alig rt vget a hadak puszttsa, jniusban szrny pestisjrvny sjtotta a vrost, amelynek 2000 lakos esett ldozatul. A csaknem kipusztult vrosi npessget a krnykrl bevndorlkkal ptoltk, akik legnyagyobb rsze Kszeg, Rohonc s Pinkaf krnykrl bevndorolt nmetajk polgr volt. A vros magyar polgrsgt elvesztve ettl kezdve nmet jelleget lttt, ezzel a vros virgzsnak j szakasza indult meg. Zichy Ferenc gyri pspk tmogatsval 1772-ben megplt a gimnzium, majd 1777-ben Mria Terzia kirlyn megalaptotta a szombathelyi egyhzmegyt, s annak lre egy rendkvl mvelt s nagy ltkr embert, Szily Jnos pspkt nevezte ki. Az j pspk mris nagy lendlettel ltott munkhoz, lebonttatta a rossz llapot vrat s a vrtemplomot, s helyre nagyszabs pleteket emeltetett. Ekkor plt meg a szkesegyhz, a pspki palota s a krnyez egyhzi pletegyttes. 1793-ban megnylt a a blcseleti iskola, ahol grf Szchenyi Istvn is tanult.
1809-ben I. Napleon francia hadai vonultak be a vrosba s vros piactern kisebb harc bontakozott ki a vrost vd magyar nemesi sereg s a francik kztt. A francik 110 napig tartottk megszllva a vrost, ezalatt terveztk francia mrnkk a Megyehzt s a Szily Jnos u. s a Petfi Sndor u. sarkn ll pletet. Az 1817-ben keletkezett nagy tzvszben a vros ktharmada legett, 1831-ben pedig kolera puszttott.
Az 1848. mrciusi pesti forradalom hre itt is nagy lelkesedst keltett. A megyei kzgyls mrcius 17-n Horvth Boldizsr fjegyz vezetsvel elfogadott egy 16 pontbl ll petcit, amelyben hitet tett az j eszmk mellett. Kossuth szavra a vros is megmozdult, december 10-n a szkesegyhzban nagy nnepsggel szenteltk meg a 44. honvdzszlalj zszlajt. December 28-n csszri csapatok szlltk meg a vrost s a nemzeti jelkpek eltvoltsra szltottk fel a lakossgot. A harcok Szombathelyt nem rintettk, mindvgig csszri kzen maradt.
1866-ban a porosz-osztrk hbor kltsgeihez a vros 13 nkntessel s pnzzel jrult hozz. 1867-ben, a kiegyezs utni j kormny igazsggyi minisztere a vros kpviselje, Horvth Boldizsr lett. Neki is ksznhet, hogy a vros a 19. szzad utols vtizedeiben gyors fejldsnek indult, lakossga elrte a 20 000 ft. 1865-ben megplt a nagykanizsai vastvonal, majd az 1871-es s 1872-es jabb vastptsek a vrost a Nyugat-Dunntl kzlekedsi csompontjv tettk. 1885-ben a szomszdos -Perint s Szentmrton kzsgeket egyestettk a vrossal.
A vros fellendlsnek nagy korszaka hen Gyula polgrmester idejn kezddtt. 1895 s 1902 kztt megplt a vzvezetk- s csatornahlzat, az utckat szilrd burkolattal lttk el. j kzlekedsi eszkzknt megjelent a villamos, amely a vastllomst kttte ssze a vroskzponton keresztl kelet-nyugati irnyban a Klvria templommal. Felplt a vrosi Kaszin s a Nagyszll plete. Megalakult a Fehrkereszt Egyeslet s megplt a gyermekmenhely, amely a vidken az els ilyen intzmny. Megalakult a vrosi Kultregyeslet, a vrosban pezsg trsadalmi let alakult ki. Ngy vtized alatt a vros lakossga megngyszerezdtt. Brenner Tbis polgrmestersge alatt 1904-ben megindult a zenei oktats a Zeneiskolban, megalakult a vros szimfonikus zenekara. Megplt a vrosi Kioszk plete, a npfrd, a mzeum, a domonkosok s a karmelitk kolostora s az erdei iskola. Emellett szmos dszes palota plt a belvrosban is.
A modern Szombathely kialakulsa:
Az I. vilghbor s annak kvetkezmnyei visszavetettk a vros fejldst. A trianoni bkeszerzds kvetkeztben Vas vrmegye elvesztette nyugati – tbbsgben nmet ajk – terleteit. Az orszghatr mindssze 10 km-re kerlt a vrostl. Ezzel a vros megsznt Nyugat-Magyarorszg kzpontja lenni. A vros egyik sznhelye volt az els kirlypuccs esemnyeinek. Ide rkezett 1921. mrcius 26-n IV. Kroly kirly, s a pspki palotban tancskozott a Teleki-kormny kpviselivel. A vros hatalmas lelkesedssel fogadta, innen indult Budapestre, ahol a puccsksrlet kudarcot vallott. Kiheverve a hanyatl korszakot az 1920-as vektl jabb fejldsi korszak kezddtt. j vrosrendezsi terv kszlt. Ekkor plt az j vrosmajor, a csendrlaktanya, a Lenygimnzium, a Ni fels kereskedelmi iskola, a gazdasgi szakiskola, az j vrosi brpalota. Tisztviseli laksok s szz j szksglaks is plt. Bvtettk a vroshzt s a vzmveket. 1926 s 1929 kztt megplt a megyei krhz, az egsz Dunntl akkori legmodernebb krhza.
A II. vilghbor esemnyei nagy megprbltatsokat hoztak a vrosnak. A menekl nyilas llamhatalom intzmnyei Szombathelyen s krnykn rendezkedtek be, ennek kvetkeztben 1945. mrcius 4-n a szvetsges lgier nagy erej csapst mrt a vrosra. A halottak szma tbb szzra rgott. A belvros pleteinek jelents rsze pusztult el, kztk a szkesegyhz s a vroshza. Az pletek tbb mint fele srlt meg. A tmads kvetkeztben Szombathely az orszg tdik legslyosabb krokat szenvedett vrosa lett.
A hbor utn a vros terlete a krnyez kzsgek csatlakozsval nvekedett. 1956-ban a vros npe is lelkesedssel fogadta a forradalmi esemnyeket. Megalakult a Forradalmi Bizottsg s a Nemzetrsg. November 4-n az oroszok vratlanul rajtatttek a Nemzetrsg pletn s az ott tartzkod fiatal nemzetrket vlogats nlkl meggyilkoltk. Az els nagyobb laktelep a Derkovits-laktelep ptse 1963-ban indult. Ezutn egyms utn plnek a modern laktelepek: a KISZ-, a Joskar Ola-, a Stromfeld-, majd az Oladi laktelep. A vrosban j nagyzemek pltek, melyek kzl legjelentsebbek a Latex, a Remix, a Falco forgcslapgyr, majd a 70-es vekben a Rba futmgyr.
A 80-as vekben tszerveztk a belvros forgalmt, a F trrl kiiktattk a gpjrmforgalmat s az j, szles Thkly utcra tereltk. Megplt a bels, majd a kls krgyr is. Megnylt a Megyei Knyvtr plete, fedett uszoda, kptr plt. 2000-ben feljtottk a vros hagyomnyos trtnelmi karnevljt, mely nemzetkzi hr esemnny ntte ki magt.
A 20. szzad folyamn a vroshoz csatoltk Gyngyshermn, Gyngysszls, Herny, Kmon, Olad, Szentkirly, Zanat s Zarkahza kzsgeket.
A rendszervlts utn a vrosnak SZDSZ-es polgrmestere lett Wagner Andrs (1990-1998) szemlyben akit Szab Gbor – Fidesz (1998-2002) majd dr. Ipkovich Gyrgy – MSZP kvetett.
Az Eurpai Unihoz val csatlakozssal j lehetsgek nyltak a vros eltt, hogy a nyugat-magyarorszgi s dl-burgenlandi trsg kzpontjv vljon. Ma a Nyugat-Dunntli rgi egyik kzpontja.
Testvrvrosok:
A testvrvrosok elhelyezkedse a vros j F tern, a Claudia cukrszda mellett lthat kvn is megtekinthet.
Szombathely testvrvrosai a kvetkezk:[3] [4]
|