Veszprmrl!
Veszprm (nmetl Wesprim vagy Weibrunn, latinul Vesprim, szlovkul Vesprm) megyei jog vros a Dunntlon, Veszprm megye szkhelye. Egyetemi vros.
Fekvse s domborzata:
A kirlynk vrosa a Sd patakot vez dombokon s vlgyekben terl el, hrom kistj tallkozsnl: szakrl a Bakony hegyvonulata, dlrl a Balaton-felvidk, keletrl pedig a sk Mezfld szaknyugati nylvnya, a Veszprmi-fennsk hatrolja. Ez a kzponti helyzet jelents szerepet jtszott a vros kialakulsban.
Veszprm a legmagasabban fekv megyeszkhely: felszne tlagosan 260 mterrel tallhat a tengerszint fltt. A vroson bell ugyanakkor nem ritkk a 30–40 mteres szintklnbsgek sem. Klnsen szembetnek ezek a Sd-vlgy dli s keleti oldaln, ahol az szaknyugati szelek munkjnak ksznheten meredek dolomitsziklk trnek a magasba.
Veszprm Budapest fell kzton az M7-es autplyn, majd Szkesfehrvrnl a 8-as tra letrve rhet el a leggyorsabban. Gyr fell a 82-es, Szombathely fell a 8-as ton kzelthet meg.
Demogrfiai adatok:
A 2001-es npszmlls adatai alapjn Veszprm 62 851 lakosbl 59 490 f (94,7%) vallotta magt magyarnak, 1055 f (1,7%) nmetnek, 202 f (0,3%) romnak, tovbbi 425 f (0,7%) pedig ms, kisebb npcsoporthoz tartoznak.
Vallsi megoszlst tekintve 35 795-en rmai katolikusok (57,0%), 6109-en reformtusok (9,7%), 1921-en evanglikusok (3,1%); egyhzhoz, felekezethez nem tartoznak 11 944 f (19,0%) vallotta magt.
Trtnete:
A mai jtelep nev vrosrsz nyugati rszn mr az i. e. 5. vezredben neolitikus telepls llt. Br a rmaiak valsznleg nem telepedtek le a vros terletn, annak hatrban, Gyulafirttnl villt, Balcn pedig Caesariana nven vrost hoztak ltre.
Veszprm vra az esztergomi s szkesfehrvri vrakkal egytt egyike volt legkorbbi kvrainknak, mr Gza korban ltezett, pedig ebben az idben inkbb mg csak fldvrakat ptettek.
A vros neve a szlv eredet Bezprem szemlynvbl ered; egyes feltevsek szerint Szent Istvn kirly lnytestvrnek, Juditnak a fit hvtk gy, akit anyjval egytt elztt apja, Vitz Boleszlv lengyel kirly, s itt telepedtek le. Ms felttelezsek szerint egy vezrrl, vagy pedig a vrmegye els ispnjrl kapta a nevt a vros.
Br a hagyomny szerint Veszprm t „hegyre” (Vrhegy, Jeruzslemhegy, Temethegy, Klvria-hegy, Benedek-hegy) plt, valsznbb, hogy a vlgyekben val megtelepeds idben megelzte a dombok beplst. A vr s a kzpkor elejn mg nll vr krli falvak („szegek”) az vszzadok sorn egyetlen teleplss olvadtak ssze.
Veszprmnek fontos szerepe volt a keresztnysg bevezetsrt vvott harcban is, I. Istvn itt gyzte le Koppny seregeit. A vros az els pspki szkhely az orszgban (1001-tl vagy 1002-tl), 1993-tl rseki szkhely. Veszprm vrmegye volt az egyik legkorbban megszervezdtt vrmegye. A vros kedvenc tartzkodsi helye volt I. Istvn felesgnek, Gizellnak; ksbb vszzadokon t a veszprmi pspkk koronztk meg a magyar kirlynkat, s viseltk a kirlyn kancellrjnak cmt.
A tatrjrskor a vr ellenllt a tmadsoknak, s br 1276-ban s 1380-ban is megrongldott, mindig kijavtottk s fejlesztettk. Veszprm virgkort a renesznsz mveltsg Vetsi Albert pspksge (1458–1486) jelentette.
A 16. szzadban a vrosra stt vtizedek kszntttek. A trkkel szemben nem volt kpes nagymrtk ellenllsra, gy trtnhetett, hogy 1552 s 1683 kztt sszesen tzszer cserlt gazdt. A vr krli teleplsrszek elnptelenedtek, a lakossgot megosztottk a reformci s az ellenreformci ellenttei. A Rkczi-szabadsgharcban a kurucok mell ll Veszprmet a Heister vezette csszri csapatok 1704-ben kegyetlenl feldltk.
A 18. szzadot s a 19. szzad elejt bks fejlds jellemezte. A vros, fleg gabonapiacnak ksznheten, a Kzp-Dunntl kereskedelmi kzpontjv vlt, lakossga 2 500-rl 14 000 fre emelkedett. Ekkor plt a vr mai pleteinek tbbsge. A mg gyorsabb fejlds akadlya a vroslakknak a pspkkel szembeni feudlis fggse volt, ami csak 1870-ben, Veszprm rendezett tancs vross vlsval sznt meg teljesen.
Az els magyarorszgi vastvonalak elkerltk a vrost. Amikor 1872-ben vgre megplhetett a Szkesfehrvr–Veszprm–Szombathely vonal, a pspk s a vros vezeti megakadlyoztk, hogy az a vroson haladjon t, gy a vastlloms Jutasnl, a vroskzponttl tbb kilomterre plt meg. Ez a dnts a vros fejldsre nzve slyos kvetkezmnyekkel jrt: Veszprm chesipara, gabonapiaca hanyatlsnak indult, korbbi kereskedelmi szerepe megsznt. A gazdasgi stagnlst a npessgnvekeds megllsa is tkrzte.
A fellendls az 1930-as vekig vratott magra; ekkor a vrosba szmottev hadiipar teleplt. 1930-ban Veszprm megkapta a megyei vrosi cmet. A msodik vilghbor idejn a vrost tbb bombatmads is rte, a Viadukt kzps ve is slyosan megrongldott. Az iparosts, a kutatintzetek s egyetem teleptsvel prhuzamosan, az 1950-es vekben folytatdott, aminek kvetkeztben a vros lakossga 40 v alatt hrom s flszeresre ntt; ma mr jra nvekvben van. Veszprm 1990-ben vlhatott megyei jog vross.
Cmere:
Cmere: ll, cscsks talp, aranyrms pajzs, vrs mezejnek zld udvarn jobbra get, vrs-fekete szerszmzat s takarj, arany bokrts ezst paripn ezst kcsagtollas, vrssel s feketvel mintzott ezst pnclzat s sodronyinges, ezst nadrgos, vrs csizmj ezst sarkantys vgvri vitz baljval a kantrt fogja, jobbjban ezst pallost emel, oldaln a vrs szjakon felkttt szablya s a pallos hvelye ezst-fekete s vrs.
A pajzs fels ln termszetes szn, vrs bls, arany szegly s pntozat tornasisak helyezkedik el, nyakban arany zsinron vrs krt befoglal arany medllal.
A sisakkorona tg (hrom gyngyt befoglal levl kztt egy-egy gyngy) rubinokkal s zafrokkal kestett leveleskorona, melybl -sisakdszknt- banderilis huszr nvekszik dsan aranyozott kk dolmnyban s nadrgban, panykra vetett vrs bls, hermelinszegly, aranypnttal kapcsolt kk mentben, vrs kts hrmas aranyvvel, melyen fekete kardhvelye lg. Baljt cspjn nyugtatja, jobbjban arany markolat, ezst pengj szablyt tart. Fejn arany zsinrzattal, boglrokkal s ezst tollforgval felszerelt, kk leffentys vrs prmsveg (csk) van.
A foszlnyok: vrs s kk.
A pajzs vrs szne, amely a vrt, az letet idzi emlkezetnkbe arra cloz, hogy a vidk az skor ta lakott. .
A zld mez a termszeti tjat, a termelmunkt s kultrt jelkpezi: az erdket, rteket, szntfldi mvelst, kerteket, ksbb a szlgazdlkodst, a kultra irnti ignyt, iskolit, mzeumait, knyvtrait, vadaskertjt, sznhzt, egyetemt (korai fiskoljt, "mely hasonlatos volt a prizsihoz" 1276-ban Csk Pter gette fel).
A pajzs uralkod kpe, a pnclos lovasvitz hangslyozza, hogy a vros lete ritkn volt bks. A sisakkoronbl nvekv banderilis huszr megjelenti, hogy Veszprm volt az rpdok terletn az els pspki szkhely, szomszdsgban a Veszprm vlgyi basilissa kolostorral. Szkesegyhznak patrnusa Szent Mihly arkangyal, pspkvrt Mindenszentek tiszteletre emeltk, mr a kzpkorban ngy plbniatemploma volt. Itt kezdte a Szent Katalin konventben apca lett Szent Margit, de volt temploma Szent Lszlnak, Szent Miklsnak, iskolja a piaristknak, az angolkisasszonyoknak, irgalmasnvreknek s mkdtt itt papnvelde is. Amikor a trk kizse utn a pspk s a kptalan visszatrt s rvnyesteni akarta fldesri jogait, a helyiek ellenllsba tkztt. Kiegyezve 1702-ben, majd 1723-ban a szerzdsben kiktttk, hogy a vros kteles a pspk mell mlt bandriumot killtani. A vita azonban 1748-ban kijult, hosszas pereskeds utn (Mria Terzia 1771-ben a pspk javra dnttt), 1848-ig tartott az ellensgeskeds (ami azta ellt, de a dszltzet huszr a cmerben fennmaradt).
A sisak az vezredes kzdelemnek, vgvri harcoknak, szabadsgmozgalmaknak, nemzeti fggetlensgnkrt vvott csatknak, a vilghbork hseinek s ldozatainak llt emlket.
A korona a nehezen elnyert vrosi rangot (1672-ben mg "kivltsgokkal nem rendelkez vrosnak" mondjk), autonmit, nkormnyzatisgot hangslyozza.
Vrosrszek:
Veszprmben 14 vrosrsz s 11 gynevezett „vrosrsznek nem minsl terleti egysg” tallhat. A vrosrszek a kvetkezk (zrjelben a hozzjuk tartoz, vrosrsznek nem minsl terleti egysgekkel):
- Belvros
- Dzsavros (Temethegy, Pajtakert)
- Jeruzslemhegy (Endrdi Sndor laktelep, Takcskert)
- Egyetemvros (Nndortelep, Egry Jzsef utcai laktelep, Hvirgtelep)
- Fredidomb
- Cholnokyvros
- jtelep
- Jutasi ti laktelep
- Bakonyalja
- Jutaspuszta
- Szabadsgpuszta
- Iparvros (Csererd)
- Gyulafirtt
- Kdrta
Tovbbi, vrosrsznek nem minsl terleti egysgek:
Kpgalria:
|
Istvn kirly s Gizella kirlyn szobra
|
A vrnegyedben:
Az Etvs Kroly Megyei Knyvtr j pletszrnya
A vrnegyeden kvl:
Gazdasg:
Az egykori fispni lak ma a Veszprm Megyei Munkagyi Kzpontnak ad otthont
A rendszervltozst kvet nhny vben Veszprm megsnylette a gazdasg szerkezeti talakulsnak hatsait. A megye legtbb nehzipari zemnek bezrsval a vrosban kiplt tudomnyos–kutatsi infrastruktra jelents rsze is vlsgba kerlt. A munkanlklisgi rta tlpte a 20%-os kszbt.
A megoldst tkeers vllalatoknak a vrosba trtn teleptse jelentette. Mra a munkanlklisg 5–6% krli, ez a megyei s az orszgos tlagnl is mintegy 2 szzalkponttal alacsonyabb. Lakossgi vsrlert tekintve a veszprmi kistrsg negyedik az orszgban (Gyr, Szkesfehrvr s Budars utn).
Gazdasgi s kulturlis szempontbl is nagy fontossg volt a Veszprmi Egyetem (ma Pannon Egyetem) szakkpzsi knlatnak az 1990-es vekben lezajlott jelents bvlse.
A gyakran megrendezett minsgi fesztivlok, rendezvnyek (melyek kzl legismertebb a Gizella Napok rendezvnysorozat) ellenre Veszprmnek vannak mg tartalkai a vrosi idegenforgalom fejlesztsben.
A lakossgi infrastruktra fejlett. Veszprm vzhlzata 1896-ra, elektromos hlzata – a bevezets szksgessgrl folytatott hosszas vitk utn – 1908-ra plt ki. Ma a villanyszolgltats minden, a vz-, telefon- s gzszolgltats, valamint a csatornzs a csatri dltelep kivtelvel valamennyi vrosrszre kiterjed.
|