Miskolcrl!
Miskolc szakkelet-Magyarorszg legnagyobb vrosa[1] s Borsod-Abaj-Zempln megye szkhelye[2]. Budapest s Debrecen utn Magyarorszg harmadik legnpesebb vrosa[3], az orszg ht regionlis kzpontjnak egyike.
A krnyk Eurpa egyik legrgebben lakott terlete, mint azt paleolit kori leletek tanstjk. A klnbz tjegysgek tallkozsnl, fontos kereskedutak mentn plt telepls mr a kzpkorban kereskedvros volt, s 1365-ben Nagy Lajos kirlytl vrosi rangot kapott. A trk hdoltsg utn ipara is fejldsnek indult. A szocialista idszakban Magyarorszg egyik legjelentsebb iparvrosaknt lt a kztudatban, ebben az idben rte el legnagyobb kiterjedst – szmos szomszdos telepls, kztk a kzpkorban az uradalom szkhelyl szolgl Disgyr hozzcsatolsval – s legnagyobb npessgszmt is.
A rendszervlts ta kulturlis s idegenforgalmi szerept igyekszik ersteni; ebbl a szempontbl fbb ltvnyossgai kz tartoznak a miskolctapolcai Barlangfrd, a disgyri vr s a Miskolci Nemzeti Sznhz, illetve a kzeli Bkki Nemzeti Park. A rgi vezet vrosaknt az ennek megfelel funkcikat is betlti; egyetemi vros, a megye s krnyke gazdasgi, kulturlis kzpontja.
Fekvse:
Az Avason ll TV-torony a vros jelkpv vlt
A vros a Bkk hegysg keleti oldaln, a Szinva, Hej s a Saj vlgyben, klnbz termszeti s gazdasgi tjegysgek tallkozsnl plt. A Saj, a Bdva s a Hernd sszeolvad vlgyskja, a Miskolci kapu sidk ta jelents ru- s szemlyforgalom szntere.
Miskolc terlete 236,68 km², ebbl 58,02 km² a belterlet s 178,66 km² a klterlet. A belterleti rsz szlessge kelet-nyugat irnyban 19 km, szak-dl irnyban 10 km. Mai felszne – a kregszerkezeti mozgsok eredmnyeknt – lpcszetes felpts. Keletrl nyugat fel 30 km kiterjeds, amin bell ngy „lpcs” figyelhet meg; a magassgklnbsg elri a 800 mtert.
- A legalacsonyabb terlet a Saj mellke (110-120 m), ez az alfldi tj rsze. Fiatal, pleisztocn-holocn ledkek (kavics, homok, agyag, iszap) ptik fel.
- A sksgi tjat az Avas-Tetemvr vonaltl Disgyrig egy 250-300 mter magas dombvidki tjvezet, az Alacsony Bkk vltja fel. Geolgiai felptsben harmadkori tengeri ledk – homok, homokk, mrga, agyag, kzbeplt sznrtegek – s miocn-kori vulkni anyagok, fleg tufk vesznek rszt. Felsznt patakok, vzfolysok tagoltk fel.
- Disgyrtl kb. Lillafredig terjed a Kzps Bkk 400-600 mteres rgsorozata, melyet tlnyomrszt trisz mszk, pala, alrendelt dolomit s egyb kzetek ptenek fel. A tjvezet fldrajzi sajtossgait a karsztos lepusztulsformk adjk.
- Lillafrednl kezddik a miskolci tj legmagasabb lpcsje, a 600-900 mterre emelked Magas Bkk, vagy Bkk-fennsk. Felptsben - s kzpkori tengeri ledkek (mszk, pala, dolomit) s eruptv kzetek (pl. diabz s porifirit) vesznek rszt. Keletrl nyugat fel fokozatosan emelkedik, belsejben kisebb-nagyobb barlangok alakultak ki.[4]
Demogrfiai adatok:
A 2001-es npszmlls alapjn a vrosnak 185 387 lakosa van, ebbl 95,7% magyar, 2,2% roma, 0,3% szlovk, 0,3% nmet, 0,1% grg s 1,4% egyb. 73 508 laks van a vrosban, km²-enknt tlagosan 310,56.
A vros trtnete:
A rgszeti leletek tansga szerint a terlet sidk ta lakott, s ez Magyarorszg legrgebben lakott terlete is. A tbb mint 70 000 ves, paleolit kori leletek azt bizonytjk, egyike Eurpa legrgebben lakott terleteinek. Els ismert laki a kelta gotinok, de a honfoglal magyarok mr kevert etnikum lakossgot talltak ezen a vidken, akik a Sttkapu tjn, a Papszer oldaln s a Tetemvr krnykn laktak. A mai disgyri vr helyn a honfoglals eltt mr fldvr llt.
A hely a Miskc nemzetsgrl kapta nevt, elsknt Anonymus emlti ezen a nven a Gesta Hungarorumban 1173 krl („que nunc uocatur miscoucy”). A Miskc nemzetsg, amely a megynek is nevet ad Bors nemzetsg egyik ga volt, 1312-ben vesztette el a terletet, mert Csk Mt prtjra lltak Kroly Rberttel szemben. A kirly a Szchy-csaldnak adomnyozta a birtokot. k szereztek Miskolcnak elszr brskodsi s vsrtartsi jogokat.
Az Erzsbet frd az Erzsbet tren
Miskolcot Nagy Lajos kirly emelte vrosi rangra – oppidiumm, azaz mezvross nyilvntotta, brvlasztsi s vgrendelkezsi jogok biztostsval –, 1365-ben, nagyjbl ugyanabban az idben, amikor a kzeli disgyri vrat feljttatta. A kirly egyben a disgyri koronauradalomhoz is csatolta a vrost, amely egszen 1848-ig kirlyi tulajdonban llt. A telepls gyors fejldsnek indult, a 15. szzad vgn mr 2000 lakosa volt, a trk hdoltsg idejn azonban a fejlds lelassult. 1544-ben a trkk felgettk a vrost s behdolsra knyszertettk. Miskolcot egszen az 1687-es felszabadulsig adztatta a trk, br a disgyri vrat mr 1674-ben sikerlt visszafoglalni. A vros ebben az idszakban vlt fontos bortermel kzpontt s a 17. szzad vgre mr 13 ch is mkdtt itt. A trk idk vgre a lakossg ltszma elrte az akkori Kasst.
A szabadsgharc idejn Rkczi fejedelem Miskolcon rendezte be fhadiszllst (1704. janur 18-tl mrcius 15-ig). 1706. szeptember 25-n az osztrkok kiraboltk s felgettk a vrost, 1711-ben pedig kolerajrvny puszttott, melynek a npessg fele ldozatul esett. Miskolc ezutn jra virgzsnak indult. 1724-ben Borsod vrmegye, mint kzponti helyen fekv, nagy lakossg mezvrost, Miskolcot vlasztotta a megyehza felptsnek helysznl. Az els npszmlls 1786-ban 2414 hzat s 14 179 lakost jegyzett fl a vrosban.
Borsod-Abaj-Zempln megye kzgylsnek otthont ad plet a Vroshz tren
Tbb fontos plet a 18. s 19. szzad folyamn plt, kztk a vroshza, az j megyehza (1820 krl), a sznhz (az orszg mai terletn ll els ksznhz; az els Kolozsvrott plt), a zsinagga, szmos iskola s templom. Ezek az vek azonban nemcsak fejldst hoztak a vrosnak: tbb csaps is sjtotta Miskolcot, 1873-ban ismt kolerajrvny trt ki, 1878-ban pedig hatalmas rvz kvetelt tbb szz emberletet. Az rvz rengeteg pletet is elpuszttott, de helykre szebb, nagyobb pletek pltek. Az els vilghbor kzvetlenl nem rintette a vrost, de kzvetetten rengeteg ember hallt okozta, a fronton is s a kolerajrvnyban is rengeteg miskolci halt meg.
Miskolc volt az 1886-os kzigazgatsi rendezs utn a Trianon eltti Magyarorszg egyetlen vrosa, mely rendkvl dinamikus nvekedsnek ksznheten rendezett tancs vrosbl trvnyhatsgi jog vross tudott talakulni 1909-ben.
Bntets-vgrehajtsi intzett (ma: Borsod-Abaj-Zempln Megyei Bntets-vgrehajtsi Intzet) 1902-ben alaptottk.
A trianoni bkeszerzds utn Miskolc Borsod, Gmr s Kishont kzigazgatsilag egyelre egyestett (k.e.e.) vrmegye szkhelye lett. Ebben az idben a gazdasgban rvid idre hanyatls kvetkezett be. A Trianon utn elcsatolt orszgrszekbl menekltek egsz serege rkezett Miskolcra. A vrosnak t kellett vennie az addigi rgikzpont, Kassa szerept. Ez s a kzelt msodik vilghborra val felkszls – mely Miskolcot az orszg legfontosabb nehzipari kzpontjv tette – jabb fejldst hozott, br a vros sokat szenvedett a hbor utols vben. Az els lgitmads 1944. jnius 2-n rte a vrost. A Vrs Hadsereg december 4-n foglalta el Miskolcot. A hbor alatt 350 plet semmislt meg s 7150-ben esett komoly kr.
1945-ben Disgyrt s Hejcsabt, 1950-ben Grmblyt, Szirmt s Hmort csatoltk a vroshoz. 1949-ben a Selmecbnyrl Sopronba kltztetett Bnyszati Akadmit a nyugati hatrhoz tl kzelinek tlt vrosbl keletebbre, Miskolcra hoztk, akkor mr Nehzipari Mszaki Egyetem nven. Az elkvetkezend vtizedekben a vros a Debrecennel folytatott rks versengsben az orszg msodik legnagyobb vrosa lett, az 1980-as vekben tbb mint 200 000 lakossal. Mai kiterjedst 1981-ben rte el, amikor hozzcsatoltk Bkkszentlszlt.
Az 1990-es vek a miskolci nehzipar hanyatlst hoztk. A vros npessge cskkenni kezdett, Debrecen vette t helyt az orszg msodik legnagyobb vrosaknt. A 2000-es vektl folyamatos fejlds figyelhet meg a vrosban, amivel az aclvros mtoszrl a kultra s turizmus vrosv vlna Miskolc.
2005-ben az Eurpa kulturlis fvrosa plyzaton Pcs utn a msodik helyet szerezte meg, maga mg utastva ezzel Egert, Debrecent, Gyrt, Budapestet s Sopront.
2008-ban a Kultra Magyar Vrosa djjal jutalmaztk a vrost.
Vroskapuk:
Az egykor krlkertett mezvros hatrait rok- s sncrendszer vta, ezeket jl rztt vroskapuk trtk meg. Csak ezeken keresztl lehetett a vrosba bejutni, mellettk vmszedhelyek, kocsmk s vendgfogadk vrtk az ide ltogatkat. 1940 krl mg 13 f- s 19 mellkvmszedhelyrl tudtak a vrostrkpek, teht ennyi f- s mellkton lehetett Miskolcot megkzelteni. A telepls nvekedsvel a kapuk egyre tvolabb kerltek eredeti helyktl, vgl mr pusztn elmleti hatrt jelentettek. Az egykori vdrendszer emlkt a mai napig fennmaradt kapu elnevezs utck nevei rzik: a Gyri kapu, Szentpteri kapu, Csabai kapu s Zsolcai kapu ma is f kzlekedsi tvonalak elnevezsei, amelyek mentn a valamikor Disgyr, Sajszentpter, Hejcsaba s Felszsolca illetve Miskolc kztti forgalmat bonyolt vroskapuk lltak. A kevsb ismert Fbin kapu a bbonyibrci szlkbe, a Meggyesalja (vagy Megyesre-jr kapu) az Avas aljn tallhat meggyesek fel vezet, kisebb jelentsg utakat rejtett.[5]
Klnleges a Sttkapu helyzete, amely nem egy utca, hanem magnak a boltozatos kocsibejrnak az elnevezse.
Cmere:
Miskolc vros els pecstlenyomata egy 1389. jlius 7-n kelt okmnyon tallhat, srga viaszba nyomva. Krirata kivehetetlen, cmerkpe liliomos koronval kestett kirlyi f. 1433-bl val a kvetkez pecstvltozat, ugyancsak srga viaszban, krirata Sigillum Civitas Miskolcz, ezen mr szakllas a korons f, felteheten Luxemburgi Zsigmond. A fej mellett balrl hold, jobbrl hatg csillag. Egy idszakban a korons f helyett egy sztvetett lb alak volt a pecstnyomat, majd Szent Istvn kirly teljes alakja, kezeiben jogarral s orszgalmval. Ezt a pecstet 1687-ig hasznltk, ezutn jelenik meg a kirly alakja helyett egy hajd egyik kezben szlfrttel, msikban bzaszllal. 1909-ben, amikor a vros megkapta a trvnyhatsgi jogot, a cmert az eddigi pecstkpek sszevonsval alkottk meg.
Vrosrszek:
Az Avas Miskolc „hegye”, a vros fl magasod domb, melynek tetejn a vros jelkpe, az avasi kilt s tvtorony ll, a belvros fel es rszn pedig a gtikus avasi templom, melynek harangjtka negyedrnknt hallhat. Az Avas szaki rszn hangulatos utccskk s borospinck tallhatk, a dli rszen pedig a vros legnagyobb laktelepe. A laktelepen belli tjkozdst az ptsi sorrendet tkrz feloszts segtheti, hrom „temre” van osztva.
A Vroshz trtl szakra a belvroshoz kzeli kertvrosi negyed. Egykoron jellemz volt r a szltermeszts, de most mr kertes hzas krnyk. Kt dombot foglal magba, kztk egy mly vlgy amit rgen egy gttal egsztettek ki, de erre ma mr nincs szksg. Gynyr a kilts a Bkk-hegysgre, valamint az Avasra. 2006-tl mr mindkt dombra jr fel helyi busz, a 11-es.
Miskolc trtnelmi belvrosa memlk jelleg pletekben kevsb gazdag, mint ms vrosok, a 19. szzad hangulatt tulajdonkppen csak a stlutca jelleg futca (Szchenyi Istvn utca) s az ennek folytatsban elterl Vroshz tr rzi. Itt tallhat a bevsrlkzpontok, hivatalok s irodk tbbsge, valamint a Bza tri autbusz-plyaudvar, a vrosi buszok egy rsznek s a vidki buszok tbbsgnek vgllomsa.
Disgyr a Nagy-Miskolcot alkot msik trtnelmi telepls, itt tallhat a disgyri kirlyi vr s a futballcsapat stadionja. A tulajdonkppeni Miskolccal jdisgyr kti ssze, melynek kzpontja az jgyri ftr. A kt kzpont kztt fekszik a Bulgrfld s a Kilin vrosrsz.
Ez a vrosrsz kti ssze Miskolc belvrost a Felsvroson keresztl jgyrn t Disgyrrel.
Kollgium az Egyetemvrosban
A Miskolci Egyetem pletei ms vrosok egyetemeivel ellenttben nem a belvrosban sztszrtan helyezkednek el, hanem kln vrosrszt alkotnak az Avas s Tapolca kztt, elbbihez kzelebb. A nagyrszt sszekapcsolt pleteket hatalmas park veszi krl.
Kt, mra egybeplt egykori kzsg Miskolc f tengelytl tvolabb. Hejcsabt 1945-ben, Grmblyt 1950-ben csatoltk a vroshoz. Hejcsaba nyugati vghez csatlakozik a Hejpark (rgebbi nevn ttrpark), mely fokozatosan nvekszik, hatros az Egyetemvrossal.
Komlstet Kilintl dlre a Bkk nylvnyra kapaszkodik fel egszen a gerincig, Miskolctapolca szaki peremig.
nll telepls korbban soha nem volt, mra dinamikusan fejld kertvrosi vezet a Belvros s Szirma kztt.
Miskolctapolca (Tapolcafrd, Grmblytapolca):
Miskolctl klnll, de a vroshoz tartoz lak- s nyaralhely, elssorban barlangfrdjrl s a Szikla-kpolnrl hres. 1950 ta Miskolc rsze, azeltt rvid ideig Grmbly kzsghez tartozott, eltte egyhzi birtok volt.
Pereces bnysztelepls volt, ennek nyomai lthatk ma is.
Testvrvrosok:
|