Kecskemtrl!
Kecskemt a nyolcadik legnagyobb vros Magyarorszgon. Bcs-Kiskun megye szkhelye, megyei jog vros.
Fekvse:
A nagyvrosok kzl Kecskemt fekszik a legkzelebb az orszg mrtani kzppontjhoz, Pusztavacshoz. A Duna-Tisza kzn elhelyezked vros a kedvez helyi adottsgoknak ksznheti a ltt. Az orszg minden rszbl knnyen megkzelthet, Budapesttl autplyn kb. 45 percnyire fekszik.
Cmere:
Kecskemt vros cmere az nkormnyzat rendelete szerint „cscsks talp, hatszglet pajzs. Vrs mezejben zld hrmas halomnak kiemelked kzps rszn heraldikailag jobbra nz, gaskod ezst (fehr) kecskebak. A pajzs fltt a magyar Szent Korona lebeg. A cmer alatt flkrvben elhelyezett, dszesen redztt szalagon a vros jelmondata: »Sem magassg, sem mlysg nem rettent« olvashat. A jelmondat csak a cmer nnepi vltozatnak rsze.”
Elnevezse:
Egyes nyelvszek szerint Kecskemt a megfejthetetlen eredet helynevek kz tartozik, mg msok a kecske szt tekintik alapnak, a mt pedig jrst, menetet jelent. (Bolgrul a „koziczkameta” kecskejrst jelent). A kecske mellett szl, hogy a 13. szzadban Szent Mikls pspk - a legrgibb helybli templomnak - a Bartok templomnak vdszentje, a megtrtett j hveknek tenysztsre kecskt ajndkozott. Az egykori trtnelmi iratok Aegopolisnak, azaz Kecskevrosnak hvtk a teleplst, s a vros rgi, fatrgyat, llatot megjell getblyegzje a Bak csillagkp jegyvel egyezett.
Valls:
Kecskemtre mindig jellemz volt a klnbz vallsokkal szembeni trelem. A „rgi” s az „j” hit kveti 1564-ben ktttek egyezsget az reg ktemplom hasznlatrl. Ezt kveten ms vallsok hvei is otthonra leltek a vrosban. Errl tanskodnak a ftren tallhat s a ftrhez kzeli utckban ll templomok is. Megptettk itt templomaikat a zsidk - a Zsinagga ma a Tudomny s Technika Hza - a katolikus, a reformtus, az evanglikus s az ortodox valls hvei. Az egymshoz kzel ll templomok tornyaihoz a szzadforduln plt hzak jtkosan megformlt cscsos teti trsulnak. Szeged fell jve mg ma is rlts nylik a vrosra: innt ltszik igazn, hogy Kecskemt mennyire a tornyok vrosa. [1] Kecskemten kapott magyar llampolgrsgot az utols budai fmufti, Durics Hilmi Huszein.
Trtnete:
A volt kecskemti nagy zsinagga plete ma a Tudomny s Technika Hza
Kzvetlen krnykt mr az i. e. 3000-ben is laktk. A bronzkorbl egy urnatemet is elkerlt. A npvndorls idejn elszr a szktk, majd a szarmata szrmazs jazigok, ksbb a hunok, a gtok s a gepidk, vgl a nomd avarok birodalma a vidk. A piarista gimnzium ptsekor avar srokra bukkantak. [1] Kecskemt fontos kereskedelmi t mellett fekdt, vmszed- s vsrozhelyknt hamar vrosknt kiemelkedett a krnyez teleplsek kzl, 1368-ban mr vrosknt emlti Nagy Lajos kirly egyik oklevele, majd Erzsbet kirlyn 1439-ben elzlogostja a vrost. A trk hdoltsg idszakba, lland harcok, majd a szphi fldesurak sanyargatsai miatt a palnkokkal vdett vrosba menekltek a krnyk laki. Kecskemtet a termszetes vdelmen kvl klnleges s kivtelezett jogi helyzete is megkmlte az lland zaklatstl, ugyanis a budai pasnak kzvetlenl adzott, s gy annak vdelmt is lvezte; ksbb a szultni kincstr birtoka lesz. Mr a Rkczi-szabadsgharc vgn, 1710-ben vgleg Habsburg-kzre kerl, s mint halmaztelepls fejldik tovbb. A vroskp egybknt - akr szinte valamennyi alfldi mezvros - vezetes szerkezetet mutat: legkvl a tanyavilg; ezt kvetik befel haladva a kertek s gymlcssk, kisebb-nagyobb hzakkal; majd a falusias jelleg, mg kzelebb a kzponthoz - mr a sncrkokon bell - kvezett kisvrosi utck kvetkeznek akcfkkal szeglyezve, vgl a nagyvrosias mag. [1] A polgri talakuls fontos llomsa, hogy 1832-ben egysszegben megvltottk hbri terheit. Ekkor kezd kibontakozni a tjra mindmig meglehetsen jellemz homoki kertszkeds s szlkultra. [1]
A vros az elsk kztt kapcsoldott be az 1848-as honvdtoborzsba: 1848. szeptember 25-n a rgi vsrtren mondta el Kossuth Lajos hres hadba hv beszdt. A kiegyezs utn, 1868-ban innen indul ki az Asztalos Jnos vezette parasztmozgalom, mely orszgos mreteket lt. [1] A XIX. szzad vgn indult meg a vros ltvnyos fejldse, amikor a filoxravsz szinte teljesen elpuszttotta az orszg hegyvidki szlit, ugyanakkor a lazbb homoktalajon jelentktelen volt a krttele. Az 1870-es vekben a vros krnykn nagyobb szlltetvnyek alakultak ki, megvetve a 20. szzad els felre jellemz szl-gymlcs gazdasg alapjait Kecskemten. Szintn 1870-ben Kecskemt megkapja a trvnyhatsgi jog vros cmet. Ma is mkd bntets-vgrehajtsi intzett 1904-ben ptettk Wgner Gyula mptsz tervei alapjn. A ksz pletegyttest Kecskemt vrosa „ajndk” cmn a Magyar llam tulajdonba adta. 1911. jlius 8-n a 20. szzad msodik legnagyobb magyarorszgi fldrengse rzta meg a vrost. A rengs intenzitsa VIII, magnitdja pedig 5,6 volt, melynek sorn tbb szz lakplet rongldott meg s vlt lakhatatlann. A fldrengs 8 milli aranykorona rtk krt okoz. A 19. szzadi fejldst az 1929-33-as nagy gazdasgi vilgvlsg trte meg elszr, majd a hbors esztendk kvetkeztek, a vrost 1944 november elsejn foglaltk el a szovjet csapatok. 1945 utn pedig teljesen j helyzetet teremtett a gykeresen talakult trsadalmi-politikai rendszer: trtnetben elszr Kecskemt jelents kzigazgatsi szerepkrt kapott, az orszg legnagyobb terlet megyjnek, Bcs-Kiskunnak lett szkhelye 1950-ben.[2] Nagy-Kecskemt kzigazgatsi terletbl 1950-ben kivlt Bugac, Lakitelek s Nyrlrinc. Ezt kveten 1952-ben gasegyhza, Ballszg, Helvcia, Lszlfalva (mai nevn Szentkirly), Vrosfld, tovbb Hetnyegyhza, mely utbbi kzsget 1981-ben visszacsatoltak Kecskemthez.
Jelene:
Kecskemt kzpontja
Ma Kecskemt az orszg legnagyobb terlet megyjnek, 1950 ta Bcs-Kiskunnak a szkhelye s a Duna-Tisza kze egyik regionlis kzpontja.
A szocializmus vei utn Kecskemt gyors, az orszgos tlagot meghalad fejldsnek indult. Sorra telepedtek meg a kisebb ipari zemek, gyrak a vrost lel krgyr mellett, s a fejlds most is tretlenl folytatdik. A vroskzpont legtbb plett feljtottk, a gpjrmkzlekedst egyre nagyobb terletrl tiltjk ki.
Kecskemtet eddig (2008) szerencsre kevsb rintettk az urbanizci kros hatsai: mg igazn „lhet” vros: a polgrok szvesen stlnak az utckon, a ftren, nem meneklnek el az agglomerciba. Jl altmasztja ezt, hogy a npessg is folyamatosan nvekszik.
Nyaranta sok klfldi ltogat a vrosba, ahol a ftren szinte llandan rendezvnyek, vsrok szrakoztatjk a helyblieket s a turistkat. Kecskemt klnsen a nmetek s hollandok krben npszer turisztikai clpont. Rengeteg rdekldt vonz a vros melletti katonai repltren ktvente megrendezett Kecskemti Nemzetkzi Replnap is.
Kecskemt fejldst jl jelzi az is, hogy szinte az sszes Magyarorszgon megtallhat pnzintzet zemeltet kirendeltsget itt; a vrosban tallhat bevsrlkzpontok pedig kiemelked mutatkkal rendelkeznek a sajt hlzatukon bell. Az egy fre jut gpjrmvek s ingatlanok szma Kecskemten a legmagasabb. Kecskemten tallhat a Magyar Cserkszszvetsg 11 kerlete kzl a 8. kerlet kzpontja. A vrosban kb. 500 fiatal cserkszkedik, a vros hrom csapatban: a Piarista Iskola keretein bell, azonban tagsgt tekintve azon jval tlmutat 118. sz. Kalazancius Cserkszcsapatban, a Reformtus Gimnziumban mkd 121. sz. Vetssy Gza Cserkszcsapatban, valamint a Szent Imre Iskolhoz ktd 878. sz. Hatvani Pl Cserkszcsapatban!
Demogrfiai adatok:
Kecskemt 1983-ban lett 100 000 lakos vros, napjainkban az orszg 8. legnpesebb vrosa, npessgszma vrl-vre nvekszik – a tbbi megyei jog vrossal ellenttben. Igaz, itt sem a magas szletsszm miatt, hanem a vrosba kltzk illetve beteleplk vgett. Az 1990-es npszmllskor a vrosban 102 516-an ltek.
2001-ben a vros nemzetisgi megoszlsa a kvetkez volt: 95% magyar; 0.8% cigny; 0.4% nmet; 0.2% szlovk; 4.8% egyb.
Testvrvrosai:
Arcueil, Franciaorszg (1976)
Beregszsz, Ukrajna (2001)
Coventry, Anglia (1963)
Dornbirn, Ausztria (1993)
Galnta, Szlovkia (2002)
Hyvink, Finnorszg (1985)
Marosvsrhely, Romnia (1999)
Nahariya, Izrael (1990)
Rodost, Trkorszg (2001)
Rsselsheim, Nmetorszg (1991)
Szimferopol, Ukrajna (1963)
Viborg, Dnia (1997)
Aomori, Japn (?)
|