Egerrl!
Eger (latinul: Agria, nmetl Erlau, szerbl Jegar) Heves megye szkhelye, szakkelet-Magyarorszg egyik legszebb trtnelmi vrosa. Jelents oktatsi s kulturlis kzpont szmos vilghr mzeummal s memlkkel, melyek kzl kiemelked az egri vr.
A vros trtnete:
A 16. szzadig:
A vros nevnek eredete ismeretlen, de valsznstheten az „ger(fa)” elnevezsbl szrmazik (a krnyez terleteken mg ma is valban sok geres tallhat) (- ezen elmlet kritikusai szerint az ger kapcsolat valszntlen, ms teleplsnevekben is szerepel az Eger kifejezs (pl. Zalaegerszeg), vagy annak ms formja (gy Grd, Gyr)) . A terlet a kkorszak ta lakott, a korai kzpkorban nmet, avar s szlv trzsek ltek itt. A magyarok a 10. szzadban foglaltk el a terletet, s Szent Istvn pspksget alaptott Egerben. Az els, mra elpusztult szkesegyhz a Vrhegyen plt, ez s a kr plt lakhzak kpeztk a vros trtnelmi magjt. Eger ettl az idtl kezdve fontos vallsi kzpont.
A 14-16. szzad Eger szmra a virgzs idszaka volt. Ekkor kezdett fellendlni a szltermeszts, ami hress tette a vrost. Hunyadi Mtys kirly uralkodsa alatt, mikor a renesznsz kultra elterjedt Magyarorszgon, Eger pspkei nagy ptkezsekbe kezdtek.
Magyarorszg hrom rszre szakadsa idejn Eger fontos vgvr lett. Dob Istvn vrkapitny parancsnoksga alatt a vr kevesebb, mint 2100 vdje (s ebbe beleszmoltk a nket s gyerekeket is) visszaverte a 80 000 fs trk sereg tmadst (1552). Az ostrom trtnete leginkbb Grdonyi Egri csillagok cm npszer regnybl ismert a mai olvask szmra.
Kzpkori katedrlis romjai a vrban
1596-ban a trk jra ostrom al vette Egert. Nhny ht mltn - elssorban azrt, mert III. Miksa osztrk fherceg, br hadseregvel a kzelben tborozott, mgsem volt hajland a vdk segtsgre vonulni - sikerlt is elfoglalnia.
17─18. szzad:
1687. december 17-ig maradt a vr trk uralom alatt.
A vros sok szp barokk s copf stlus plete, kztk a Bazilika, az rseki palota, a megyehza, a Lceum (mai Eszterhzy Kroly Fiskola A plet) s szmos templom. A korbbi mecsetekbl is keresztny templom lett.
19─21. szzad:
A 19. szzad katasztrfkkal indult: 1800-ban a belvros fele tzvszben pusztult el, 1801-ben pedig a vr dli fala omlott le, megronglva tbb lakhzat. Eger 1804-ben lett rseki szkhely. A vrosi polgrsg szabadulni szeretett volna az egyhzi fennhatsg all s krvnyt nyjtott be a parlamentnek, hogy nyilvntsk Egert szabad kirlyi vross, de nem jrtak sikerrel. 1827-ben a belvros nagy rsze jra legett, ngy vvel ksbb pedig tbb mint 200 embert vitt el a kolerajrvny.
Eger laki aktvan rszt vettek az 1848-49-es forradalom s szabadsgharcban. Br a forradalmat levertk a Habsburgok, a rgi feudlis rendszert mr nem lehetett visszalltani, s 1854-ben az rsek lemondott fldesri jogrl a vros javra. Sajnos a vasthlzat addigra mr kiplt, s Eger vgleg kimaradt a Miskolcot s Budapestet sszekt vasti fvonalbl, a csompont szerept Fzesabony kapta. Ez a mai napig kihat a vros megkzelthetsgre.
Az 1878. augusztus 30-n s 31-n pusztt rvz vzszintjt 17 tbla jelezte vrosszerte; ezek tbbsge ma is lthat. Az rads egy hatalmas bkki felhszakads nyomn zdult a vrosra, amelynek kvetkeztben a teleplst tszel Eger-patak is kilpett a medrbl. A katasztrfa kvetkezmnyeknt 10 ember lelte hallt, 35 hz sszedlt, 136 plet slyosan megrongldott, s hzillatok szzai fulladtak vzbe. A legslyosabb krok a belvrost rtk, ahol 4,63 mter s 1,5 mter kztti volt a vz magassga.
Az els vilghbor utn lassan indult jra a gazdasgi let, de 1925-tl jra megkezddtek a nagy ptkezsek, s az Egri csillagok npszersge sztnzleg hatott a vr rgszeti satsainak megkezdsre is. A msodik vilghbor sem mlt el nyom nlkl, 1944 szn a visszavonul nmet csapatok nagy puszttst vgeztek: rszben leszereltk a gyrakat, zemeket, elhajtottk az llatokat, megrongltk a vastlloms plett s felrobbantottk az Eger-patak valamennyi hdjt. A szovjet csapatok rvid kzelharc utn november 30-n vonultak be a vrosba. December 12-n nmet replk bombztk s gpfegyverrel lttk a vros belterlett, ennek kvetkeztben 20 hz sszedlt, 33 ember meghalt, 87 pedig megsebeslt.
A msodik vilghbor utni idszakban jelents mennyisg pletet emeltek vrosszerte. A 70-es vektl kezdve egyms utn nttek ki a fldbl a mai Felsvros, a Maklri s Hatvani Hstya, valamint Lajosvros panelhzai. Mg a Belvrost sem hagyta rintetlenl az j ptszeti stlus: megplt a nagy Dob tri ruhz s j (azta ismt tptett) klst kapott a Grdonyi Sznhz is. A 80-as vekre elkszlt a 25-s ft Belvrost elkerl szakasza, gy a Szchenyi t dli szakaszrl, valamint a Belvros szinte valamennyi utcjbl kitiltottk a kzforgalmat. (Egykor a Dob szobor krnykn mg helyijratok is kzlekedtek.)
Az 1990-es vektl j, azta is nagyjbl folyamatos lendlet ptkezsek kezddtek, elssorban a klvrosokban. A Felnmet-Psztorvlgyi, a Napsugr utcai lakpark, ksbb a Kertsz t dli rszn kezddtt ptkezsek felfrisstettk a vrost. Tbb nagy volumen ptkezs is zajlott: a Makovecz Imre ltal tervezett Bitskey Aladr Uszoda, illetve a Felnmet s Eger kztt plt bevsrlnegyed szmos nagy ruhzzal. Elkszlt a dli elkerl t, amellyel prhuzamosan sokat fejldtt az Egri Ipari Park is. 2008 mrciusban Egert is betetzte a plzahullm, megnyitotta kapuit szak-Magyarorszg egyik legnagyobb bevsrlkzpontja, az Agria Park.
Eger napjainkban npszer, nemzetkzileg ismert turistaclpont.
Cmere:
Eger vros cmere cscskstalp kk pajzs, amelynek zld talpn termszetes szn, kt lrses, hrom, prtzatos, nyitott kapuj bstyval megerstett vdfal ll. Balrl gaskod ezst (fehr) egyszarv (unicornis), els lbaival hegyvel felfel ll, arany markolat, ktl ezst kardot tart, amelyre zld kgy tekeredik. A kard hegyn ezst hatg csillag. Jobbrl termszetes szn, kiterjesztett szrny sas lebeg, karmai kztt nyitott knyvet tart. A pajzsf kzepn arany napkorona fele. A pajzsot takark helyett barokkos arany-ezst indadsz keretezi, az indk kzl jobbra s balra egy-egy vrs nyelv griff feje tekint ki.
Demogrfia:
A vrosnak 2007-ben 56 647 lakosa volt. Ebbl.: magyar.: 96,0% cigny.: 0,9% nmet.: 0,2% ismeretlen, nem vlaszolt.: 3,2%
Vallsi megoszlsa.:
Vrosrszek:
- Almagyar – A vros keleti oldaln tallhat domb, Eger legelegnsabb rsze. Dli oldalra plt az Eszterhzy Fiskola tbb tanszke s kollgiuma.
- Almr – A legszakabbra fekv, kiss elklnlt vrosrsz, fleg htvgi hzakkal.
- Belvros – Eger Belvrost gyakran nevezik Eurpa barokk gyngyszemnek, ami nem ll tvol a valsgtl. Itt tallhat tbbek kztt Magyarorszg msodik legnagyobb temploma, valamint a tbb szz ves mlttal rendelkez Eszterhzy Kroly Fiskola fplete is.
- Berva laktelep – Az egykori egri Finomszerelvnygyr dolgozinak ptett laktelep Felnmet szakkeleti rszn tallhat. ide plt az egyik dohnyipari cg logisztikai kzpontja.
- Cifra hstya – A Belvrostl szakra fekv vrosrsz, tele szk, egyirny utckkal s apr hzakkal. Itt tallhat a Tzolt Mzeum, valamint Vitkovics Mihly szlhza.
- Csk – Egykori neve Szent Istvn-vros. Csendes kertvrosi negyed, jrszt nagyobb lakhzakkal. Nyugati oldaln van az egri vastlloms.
rsekkert, Tncsics Mihly Stny
- rsekkert – Eger legnagyobb parkja, melynek kzepn az egykor a Brny Uszodban llt szkkt msolata lthat. Nem tl rg tltttk fel vzzel a kert szaknyugati rszn tallhat, hangulatos kis tavat, 2003-ban kszlt el a Klapka t melletti rszen a zenepavilon (itt nyaranta knny- s komolyzenei koncerteket adnak). A dlnyugati rszbe sportltestmnyek pltek, tbbek kzt a Dr. Kemny Ferenc Sportcsarnok is ott tallhat.
- Felnmet – A mlt szzad msodik felben Egerhez csatolt telepls megrizte falusias jellegt. Valaha itt volt a (mai nevn) Felstrknyi llami Erdei Vast vgllomsa.
- Felsvros – A rendszervlts eltt Csebokszri laktelep nven elhreslt vrosrsz, elssorban ngy- s tzemeletes pletekkel. Itt l Eger lakossgnak mintegy harmada. Hrom kzpiskola is plt itt (Wigner Jen Mszaki, Informatikai Kzpiskola, Neumann Jnos Kzgazdasgi Szakkzpiskola s Gimnzium, Szent Lrinc Vendglt s Idegenforgalmi Szakkzp- s Szakmunkskpz Iskola). Egyre tbb embert vonz ide az utbbi vekben a kzte s Felnmet kzt plt bevsrlnegyed.
- Hajdhegy – Az Almagyar-dombhoz hasonl jelleg, azzal ellenttes oldalon fekv kertvrosi negyed.
- Hatvani hstya – A vrosrszt kettszeli a 25-s ft, attl szakra nagyrszt emeletes hzak, dlre inkbb csaldi hzakat tallhatk. Itt van Eger egyetlen reformtus temploma, valamint a vrosi stadion is.
- Ipari park – A rendszervlts ta lendletesen fejld terlet Lajosvrostl keletre tallhat. Szmos multinacionlis vllalat telepedett meg itt.
- Krolyvros – Eger egyik nagyobb vrosrsze, a Belvrostl nyugatra fekszik. A 25-s ft hosszanti irnyban kettvgja. Itt tallhat az egykori dohnygyr, az Egszsggyi Szakkzpiskola, valamint a Dob Istvn Laktanya. Emeletes s csaldi hzak egyenl arnyban pltek erre a krnykre.
- Lajosvros – Eger dli vrosrsze, tbb kzpiskola (Szilgyi Erzsbet Gimnzium; Egri Kereskedelmi, Mezgazdasgi, Vendgltipari Szakkzp-, s Szakkpz Iskola s Kollgium) s kollgium plt ide. Nagy rsze kertvrosi jelleg, de sok emeletes hz is tallhat.
- Maklri hstya, Tihamr – Az utbbi 10-15 vben indult fejldsnek; a legtbb j plettel (nagyrszt trsashzakkal) rendelkez vrosrszek egyike. Itt tallhat az Egri Malom, a Bitskey Aladr Uszoda s a Strandfrd is.
- Psztor-vlgy – Fiatal kertvrosi negyed Felnmettl nyugatra. A Psztorvlgyi ltalnos Iskola s Gimnzium plett Makovecz Imre tervezte.
- Rc hstya – A Felsvrostl nyugatra fekszik, szintn kertvros. Dli rszben van a borkombint.
- Szpasszonyvlgy – Orszgos hr pinck vannak itt. Az egri borvidk egyik legismertebb helye.
- Tetemvr – lltlag az 1552-es ostrom trk harcosait temettk ide, innen kapta nevt. Szintn kertvros.
- Vr – Eger legrgebbi, trtnelmi nevezetessg rsze.
- Vcseyvlgy – Az Almagyar-domb szaki lejtjnek aljn fekszik, ugyancsak kertvros. Keleti rszben lakparkok plnek. Innen 1-2 km-re tallhat az Apoll Sportrepltr.
Eger ltkpe a Kistlyai ti dombokrl
Testvrvrosai:
|