Zalaegerszegrl!
Zalaegerszeg (nmetl Egersee, horvtul Jegersek vagy Jagersek) Zala megye szkhelye, megyei jog vros. Mrete alapjn Magyarorszgon kzpvrosnak, eurpai szinten kisvrosnak tekinthet. A Zalaegerszegi kistrsg kzpontjaknt szmos telepls tartozik a vonzskrzetbe. Magyarorszg 15. legnpesebb vrosa.
Els rsos emltse 1247-bl val Egurscugknt, 1293-ban pedig mr Egerszeg nven szerepel.
Kanizsa 1600-as elestt kveten ntt meg szerepe, fokozatosan Zala vrmegye kzpontjv vlt, mai fogalommal lve megyeszkhelly vlsa a XVIII. szzadra tehet.
Egyike Magyarorszg legvirgosabb, legzldebb vrosainak.
Fekvse:
Zalaegerszeg vzlatos trkpe
Zalaegerszeg fldrajzi koorditnti . sz. 46.84538 s k. h. 16.84721 . Zala megye szkhelye, megyei jog vros. A Nyugat-Dunntlon, a Zala foly kt partjn, az osztrk, szlovn s horvt hatrtl megkzeltleg egyenl tvolsgra (50-70 km), Zalai-dombsg tjegysgben fekszik. tlagos tengerszint feletti magassga: 156 m . A Balaton tle keletre 45 km-re tallhat. Budapesttl val tvolsga kzton 213, vaston 239 km. A legkzelebbi autplya-felhajt 50 km-re van, Nagykanizsa mellett az M7-re.
Termszetfldrajzi adottsgai:
A terleten a fldkreg vastagsga: 25-27 km, a litoszfr 60-80 km. A fldtrtnet sorn kiemelkedsi s lesllyedsi peridusokban vltakozott a tengeri s a szrazfldi ledkkpzds a terleten. A pliocn kor legfontosabb esemnye a folyvzi feltltsbl szrmaz kavicsterletek kialakulsa. A pleisztocn sorn lsz fedett be nagy terleteket. A felsznen szinte kizrlag a legfiatalabb kor kzetek tallhatak, a vlgytalpakon azonban kibukkanhatnak a fels pannon korak is.
A vros a Zalai-dombsg szaki rszn fekszik, hrom kistj hatrn. A dlnyugati vrosrszek mr tnylnak a Gcsej terletre, gy ott a vltozatos kitettsg, ersen szabdalt 200-250 mter magas „hegyek” jellemzek. Az szakkeleti s keleti lejtk a legmeredekebbek, dl–dlnyugat fel vlyoggal fedett, fokozatosan alacsonyod, derzi s geliszoliflukci ltal formlt lejtk ereszkednek. Az szaki s kzps rsz a tektonikailag elre jelzett s kelet fel tlcsrszeren kiszlesed Fels-Zala vlgyben foglal helyet. A vlgy jobb oldaln mly, szk vlgyek, nehezen felismerhet teraszok, pannon agyaghoz kapcsold -holocn suvadsok, bal oldalt hosszabb, lanks, lsszel fedett lejtk voltak tallhatak. Az ember tevkenysge azonban majdnem teljesen talaktotta ket leteleplsre alkalmasabb formkk. A keleti vrosrszek a Kelet-zalai-dombsg Sjtri-hthoz kapcsol kisebb meridionlis vonulatokon hzdnak.
A napfnytartam: 1950-2000 ra/v kztt alakul, ami azonos szlessgi krn lev magyar terletekhez viszonytva a legkisebb rtk. Ez visszavezethet az 56-62%-os vi tlagos felhzetre, amit az atlanti hats erssge okoz. Szlirnyok kzl az szak s dl irny leggyakoribb, sszesen kb. 30%, irnyuk megtartsra rsegtenek a meridionlis vlgyek. A szlcsendes idszakok szintn gyakoriak, mintegy 25% rtkkel.
Az vi csapadk mennyisge 800 mm krl alakul. A htakars napok tlagos szma 45 nap.
Az agyagos, vlyogos rszeken adottak a lehetsgek a sr vzhlzat kialakulshoz, amely Magyarorszgon a legsrbbek kz tartozik. Ezzel sszefggsben a vlgysrsg is igen nagy mrtket mutat. Elsegtette a vlgyek kpzdst a laza felszni kzet s a terlet negyedidszaki kiemelkedse is. A domborzat tagoltsga azonban nem kedvezett nagy vzfolysok kialakulsnak, gy a legnagyobb, a Zala is csak patakmret Zalaegerszeg krnykn. A terlet erzibzisaknt ez gyjti ssze a kisebb csermelyek vizt. Megemlthet ezek kzl a Vlicka, amely dl fell folyik a Zalba. A vros terletn tbb kisebb-nagyobb t tallhat. A legjelentsebb az 1975-ben mestersgesen ltrehozott Gbrti-t. Pzva vrosrszben a kavicsbnyk felhagysa utn horgsztavakat alaktottak ki.
Zalaegerszeg krnykn ktfle nvnytrsuls jellemz: a vlgyekben vzparti rtek, fz- s gerligetek jellemzek. A magasabban fekv terleteken gyertynos s kocsnytalan tlgyesek, zalai bkksk, cseres tlgyesek tallhatak, gyakori mg a szeldgesztenye elfordulsa is. A vros belterletn csak parkok mutatjk a rgi gazdag erdk emlkt. (Bke-liget, Dzsa liget, Parkerd)
A Zalai flratartomnyhoz ktd llatllomny nem klnbzik a magyar tlagtl, jellemzen nagyvadakbl ll (z, vaddiszn) s kevs klnleges llatfajnak ad otthont. Gazdasgi jelentsggel br e vadllomny, mind a vadhs, mind a brvadszat tekintetben. Hresek a zalai szarvastrfek, mr tbb vilgbajnoki rmet kirdemeltek.
Gyenge minsg talajok alakultak ki a vros krnykn, amelyek kzl a legjelentsebbek az agyagbemosdsos barna erdtalajok. Ezen adottsg miatt nagy terleteket hasznostanak mg a vros hatrain bell is szlhegynek, ahol az ignytelenebb fajtk megteremnek.
Krnyezeti llapot:
A vros levegminsgt a kzlekeds befolysolja a legnagyobb mrtkben, ezen bell is a porszennyezs okozza a legnagyobb problmkat. A nehzipari ltestmnyek hinya miatt nem jelents az ipari eredet szennyezs. Egyedliknt a MOL helyi olajfinomt zeme, amely kn-dioxid, szn-monoxid, nitrogn-oxidok, valamint korom tekintetben jelents szennyez. A termels sorn keletkezett szennyvz tisztts utn a Fels-Vlickba s az Avas-rokba kerl.A MOL tevkenysgnek folyamatos racionalizlsa eredmnyeknt a Zalai Finomtban 2001-ben megsznt a kolajfeldolgozs, ma mr elssorban specilis bitumenek kszlnek itt.
A zajrtalomban szintn a kzlekeds a problmk f forrsa az llami Npegszsggyi s Tisztiorvosi Szolglat elemzse alapjn. Az elkerl utak megptsvel ugyan a belvros terhelse cskkent, de mivel a tranzitforgalom az sszes forgalomnak csak 20-30%-t tette ki a problma vgleges megoldsra mg vrni kell. A nagy forgalm belvrosi tszakaszokon a terhels cscsidben rendszeresen meghaladja a megengedett hatrrtket. Emiatt folyamatosan napirenden van egy stlutcs, csendes bels terlet kialaktsa a Kossuth utcban s krnykn, ez azonban rendkvl nehezen megvalsthat a gyakorlatban, mivel a vros szak-dl irny bels tjai szkek (jellemzen egyszer ktsvosak s egyirnystottak), s a viszonylag sr bepts miatt nem is bvthetk. A Kossuth Lajos utca a Szchenyi trtl a Kisfaludy Sndor utcig dszburkolatot kapott, s ezen szakaszon 30km/h-s sebessgkorltozst vezettek be, valamint korltoztk a parkolsi lehetsgeket, melyet a vdett blk s a Berzsenyi - Kosztolnyi utck sarkn megplt j parkolhz vett t. Ez kzepes mrtk tehermentestst jelent a Kossuth utcban s annak krnykn lakknak, azonban vsrlk elvesztst jelent(het)i a futcn tallhat zleteknek, ahonnan a kls terleteken megnylt j bevsrlkzpontokba helyezdhet t a tarts cikkek vsrlsnak kzpontja.
A vros vzelltst 34 ktbl oldjk meg, amelyek tbbsgbl magas vastartalm vizet nyernek. A vznyerhelyek szennyezds elleni vdelme nem kellen megoldott, a jvben nagy valsznsggel a mai keleti oldali tlsly thelyezdik a nyugati oldalra a kutak elhelyezkedst tekintve.
A vrosban a kzhasznlat zldterletek nagysga kzel 5 milli m², amely jelentsen meghaladja az orszgos tlagot. 2007-ben 74 jtsztr volt a vrosban.
Trtnete:
Zalaegerszeg kt foly sszefolysnl tallhat, halakban, vadakban gazdag vidk volt. Taln ennek ksznhet, hogy mr az i. e. 7. vezredben, a fels paleolitikumban tallhat itt telepls, amely egsz Zala megyben az egyedli kkori lelet. A kvetkez idszak, amikorrl maradtak leletek a vrosban, a rzkor. A rgi ruhagyr elhagyott terletn felfedezett, az azta mr teljesen befedett Vizsla-patak mellett megtelepedett, lengyeli kultrhoz tartoz telepls ebbl a korbl datlhat. Ekkor mr a mai Zalaegerszeg terletn tbbfel, elszrtan tallkozni teleplsekkel.
A vaskorban kelta nyomokra lehet bukkanni, amilyenbl Dl-Zala terletn sokat, szakon alig tallni. Ebbl arra a kvetkeztetsre lehet jutni, hogy Zalaegerszeg ekkor egy fontosabb t mellett llt, s ezt ellenrizte a kelta lakossg.
Az ezt kvet idszakokbl szrmaz leletek szma elenysz, gy valsznleg semmilyen telepls nem volt ez id tjt a terleten.
Zalaegerszeg ltkpe a bazitai TV-toronybl
Metszet az egerszegi vrrl, XVII. szzad
Metszet Zalaegerszegrl, a XIX. szzad eleje
Metszet Zalaegerszegrl, a XIX. szzad kzepe
A Mria Magdolna Plbniatemplom, mgtte a Hotel Balaton s az APEH Zala megyei igazgatsga
A telepls els rsos emltse 1247-bl val, egy a veszprmi kptalan ltal kiadott oklevlben Egurscugknt, 1293-ban pedig mr Egerszeg nven. 1266-ban IV. Bla a veszprmi kptalannak adta a terletet, gy Egerszeg elszr egyhzi birtok lett. Mivel a fldesr tvol lt a terlettl, gy a bevtelek nem mindig jutottak el hozz, sokszor a krnykbeli nagyurak, elssorban a Kszegiek vagyont gyaraptotta. A XIV. szzad sorn Egerszeg a krnyk legnagyobb teleplse volt, a legtbb adt fizette.
1368 s 1389 kztt rvid idre a kirly tulajdont kpezte, majd Luxemburgi Zsigmond a Kanizsaiaknak adomnyozta, akik azonban azt elcserltk Szepetnek kzsgrt a veszprmi pspkkel. gy Zalaegerszeg egszen 1848-ig egyhzi birtok maradt. A telepls hatrainak kijellse 1381-ben trtnt, ktemplomot is ekrl kapott a kzsg. Ekkor a mrete mintegy ktszerese volt a krnyez teleplseknek.
1421-et kveten a telepls mezvrosi kivltsgokat kapott, egy sszegben tartozott a fldesrnak adt fizetni, rszleges nbrskodsa lett. Ezek a klnleges jogok gyorsan gyaraptottk a lakossg szmt, mivel a krnyez teleplsekrl megindult a bevndorls. A XVI. szzadban mr a legtbb megyegyls itt zajlott.
Az 1530-as vek fel a vros fejldse megtorpant, mivel folyamatos tmadsok rtk, elssorban a krnyez terletek fldesurai fosztogattk a meggyenglt kzponti hatalmat kihasznlva. 1568-ban indult meg a vros erdtse a trk visszaverse rdekben. A teleplsen vr plt, amelyet elssorban a krnyez mocsarak vdtek. Az els sikertelen trk tmads a vros ellen az 1570-es vek vgn indult. Kanizsa 1600-as elestt kveten megntt Egerszeg szerepe: a trk ellen felplt sok apr zalai vgvr irnytst innen szerveztk. A teleplst vd vr azonban nem bizonyult j vdelemnek, egy 1616-os trk portya slyos krokat okozott a vrosban, vgl 1664-ben rvid idre a vr is trk kzre kerlt.
A trkk mellett ms slyos terhek is sjtottk a lakossgot. A vrosban tbbszr puszttott pestisjrvny. Emellett az adzs is sokkal kellemetlenebb volt az itt lknek: mind a kanizsai trk, mind a vgvri katonk jelents adterheket szedtek. Cserbe a fldesri szolgltatsok djmentesek voltak. Ezt a jogot egy ideig mg sikerlt rvnyesteni.
Zalaegerszeg mai fogalommal lve megyeszkhelly vlsa a XVIII. szzadra tehet. Ez id tjt a megyegylsek mintegy 75%-t itt tartottk. A megye perifrijn lv telepls megyeszkhelly vlsnak tbb oka is van. Szerepet jtszhatott a trtnelmi hagyomny, mely szerint hagyomnyosan Egerszegen tartottk a korbbi gylseket is, a vros a trk idkben fontos megyei kzpontt vlt, m a legfontosabb rdeme a helynek, hogy a tbbi Zala megyei vrossal ellenttben nem egy uradalom kzpontja volt, gy elkerlhetv vlt a helyi fldesurak „rtelepedse” a megyegylsre. Mg egy indok volt a vros mellett, hogy a krnyken tbb nagy nemesi csald is lt, mint a Heteldyek vagy a Forintosok. Vgl Egerszeg 20 600 forintos adomnya, valamint a megyehza (ma a Zala Megyei Brsg plete) 1730 s 1732 kztti megptse egyrtelmstette a vros kzigazgatsi kzponti jellegt. 1777-ben a szombathelyi pspksg kezelsbe kerlt.
A XVIII. szzadi vroskpre jellemz, hogy egy j darabig egyetlen kiemelked plet a barokkos megyehza. Az 1760-as vekben plt az akkor monumentlisnak szmt templom, illetve egy kaszrnya kplete. Az egyetlen polgri khzban egy patika mkdtt. A vros legtbb hza azonban tovbbra is jellemzen tzveszlyes, szalmval fedett vlyoghz volt, gy a vros trtnetben sok tzvsz puszttott. A legnagyobb tzvsz 1826. jlius 18-n s jlius 29-n volt a vrosban, a zspos s oromtets hzak szinte egy pillanat alatt legtek. Mg ebben az vben Pka Antal mrnk tervei alapjn mr tgla- s khzakbl ptettk jra a maival megegyez szerkezet belvrost.
A vrosban a XIX. szzad elejig a kereslethez mrten nagyon kevs iparos s keresked lt, mivel a fldesr regljoga miatt szinte lehetetlenn vlt a mkdsk. Az 1830-as vekre jelentsen megntt a vrosba kltz izraelitk szma, 1836-ra mr mintegy 10%-ot tettek ki a zsid vallsak az amgy rmai katolikus tbbsg ssznpessgbl, m ezek a csaldok se lendtettk fel a vros kereskedelmt. gy mg a vros kzigazgatsilag tagadhatatlanul a megye kzpontja volt, gazdasgilag nem lett tl jelents, a kulturlis let s mvelds tern pedig alig tudott mit felmutatni az akkori szkhely: mindssze kt elemi iskola mkdtt a mintegy 3500 fs vrosban. A megye kulturlis kzpontjai ekkor Kanizsa s Keszthely voltak, ahova az egerszegiek csak nagy kltsgek rn juthattak el tanulni.
Az 1848-as forradalomban a vrosnak viszonylag kevs szerep jutott, a szabadsgharcban a vros 1848. december 31-ei megszllst kveten nagyobb megmozduls nem trtnt.
Az 1870-ben hozott kzsgtrvny rtelmben Zalaegerszeg nagykzsgg alakult t, ami slyos presztzsvesztesget jelentett a vrosi rangot megtart Nagykanizsval szemben. Vgl komoly belgyminiszteri lobbi rn 1885. mjus 13-n megalakult Zalaegerszeg Rendezett Tancs Vros, amelynek f gondja a megye tbbi vrosval szembeni lemaradsok behozsa volt.
1887-ben a teleplshez csatoltk a kereskedelmi szempontbl fontos Olt. 1890-ben az Ukk–Csktornya vastvonal megptsvel a vros bekapcsoldott a vasthlzatba. 1895-ig j gimnziumot, vroshzt, szllt, vodt, pnzgyi palott, tglagyrat kapott a vros. 1891-ben plt a Zala Megyei Levltr mai plete, akkor mg a fispni hivatal szmra. Stlusa eklektikus, renesznsz dsztelemekkel. A bejrat fltt, a homlokzaton a vrmegye rgi cmere lthat.
1904-re kszlt el a biznci stlusban emelt neolg zsinagga (ma Vrosi Hangverseny- s Killtterem). 1909-ben megyei brtn (ma: Zala Megyei Bntets-vgrehajtsi Intzet) lteslt a vrosban.
A nagy fejlesztsek kzben a vros alaposan eladsodott, gy Kovcs Kroly, Zalaegerszeg els polgrmestere mg ugyanebben az vben (1895) lemondott. Utdja Botfy Lajos lett, aki 1900-ban bekvetkezett hallig folytatta a vrosi fejlesztseket, mikzben cskkentette annak adssgllomnyt.
A 20. szzad eleje mr kevesebb fejldst produklt, gy elmondhat, hogy Zalaegerszeg ismt elmaradt a krnyk megyeszkhelyeitl.
Az 1920-as vek sorn ismt kisebb fellendls volt tapasztalhat a vros letben. Ekkor plt meg a postapalota, a vastlloms, a tzoltsg plete, a rendrsgi szkhz (a mai gyszsg), illetve a Notre Dame-rend kolostora.
Az 1974-1989 kztt hasznlt cmer
A II. vilghbor nem okozott jelents krokat a vrosban, igaz, a vastlloms egy bombatallat kvetkeztben legett. A legslyosabb vesztesget a teljes helyi s krnykbeli zsid kzssg, mintegy 1221 f gettba zrsa, majd Auschwitzba szlltsa jelentette. A vros nmet megszllsnak vgl az 1945. mrcius 28-n rkez Vrs Hadsereg vetett vgett. Mrcius 29-n mr az egsz vros a szovjet csapatok kezn volt, akik gyorsan folytattk elrenyomulsukat nyugati fel, illetve a dli olajmezk irnyba. Az prilis elejn megalakult Zalaegerszegi Nemzeti Bizottsg, els elnkv Wassermann Frigyes nyugalmazott vrosi fmrnkt vlasztottk meg, akit rvidesen Kovcs Kroly, a kommunista prt helyi titkra vltott. A Bizottsg els intzkedsei egyikeknt kinevezte Barth Ferencet polgrmesternek s dr. Lendvay Lajos vrosi tancsnokot polgrmester-helyettesnek.
Az ezt kvet idszakban jl megmutatkozott a vros lakossgnak ellenrzse az j rendszerrel szemben: a helyi MKP szervezete az 1949-ig megtartott vlasztsokon 10% krli eredmnyeket rt el, m a helyi testlet lre vgl mgis k kerltek. Az 1947. szeptember 4-n megtartott a nemzetgylsi vlasztsokat a Demokrata Npprt 59,5%-os eredmnnyel nyerte, 1949. mjus 15-n, az orszggylsi vlaszts viszont mr a Npfront 98,5%-os gyõzelmt hozta. 1949. jlius 2-n iktattk be a vros elsõ nõi polgrmestert, Siklsi Mihlynt.
Az 1950-es vek hoztk Zalaegerszeg trtnetnek legkomolyabb vltozsait. Az els tves terv legnagyobb knnyipari beruhzsa a zalaegerszegi ruhagyr ptse volt, amely elssorban a szabad ni munkaerre alapozott. Az 1952-ben a krnyken felfedezett olajmezk kszlett is azonnal elkezdtk kitermelni, illetve 1953-ban egy sajt- s vajgyr is plt a vrosban. Az ipar ignyeinek megfelelen fvonalastottk a Zalaegerszeg–Zalaszentivn vasti szakaszt. Az risi ipari beruhzsoknak nagy munkaerignye volt, amelyet elssorban a krnykbeli falvakbl elgtettek ki. Rvid id alatt tmegess vlt a krnyez falvakbl naponta trtn ingzs, mivel a vrosban ekkor szinte nem lehetett lakshoz jutni. gy nem volt ritka, hogy a nyugdjasokat, inaktvakat, de leginkbb az osztlyellenesnek tartott szemlyeket „rvettk” arra, hogy kltzzenek el a vrosbl.
A nagy ipari fellendlst azonban a vrosban lk csak visszaessknt lhettk meg. Az ptipar csak a nagyberuhzsok rdekeit szolglta, gy a polgri lakossg lakskrlmnyei folyamatosan romlottak. Infrastrukturlis beruhzsok szintn nem trtntek a vrosban, a boltok sorban zrtak be, egyre kisebb knlatot biztostva a vrosiaknak.
Az 1956-os forradalomban Zalaegerszeg is tevkenyen rszt vett. A megmozdulsok 1956. oktber 26-n kezddtek, ennek eredmnyekpp az MDP-vezetk Krmendre menekltek. Ezt kveten egszen a szovjet csapatok november 4-ei tmadsig a vrost a Forradalmi Tancs irnytotta. [13][14]
A vros cmere:
Zalaegerszegnek vszzadokon keresztl nem volt hivatalos cmere. A vrosi pecst tbbszr mdosult rajzbl alakult ki a mr 1247-ben ll kpolna s a 18. szzadban plt a plbniatemplom vdszentjt, Mria Magdolnt, brzol cmer. Ezt az 1940-es vek vgig tbb vltozatban is hasznltk. 1970-ben egy teljesen jat vezettek be, ez azonban sem a cmertan kvetelmnyeinek, sem a vros hagyomnyainak nem felelt meg. A Vrosi Tancs 1989-ben megrendelt egy, a tradcikat kvet cmert, amelyet 1992-ben fogadtak el Zalaegerszeg Megyei Jog Vros hivatalos cmernek.
A mai napig hasznlatos cmeren pajzs alakon Mria Magdolna lthat, lbai alatt korbccsal, babrkoszors jobb kezt vdelmezen a 16-17. szzadi vgvrat jelkpez stilizlt vr fl nyjtja. Bal karjban vllra fektetve hossz szr keresztet tart. A korbbi pecsteken a lbnl tallhatunk koponyt is, de a mai cmeren a korbcs brzolsnl maradtak a tervezk. Ezek a szimblumok Bnbn Magdolnra vagy Magdalai Mrira utalnak. A kibontott haja Jzus Krisztus lbnak illatos olajjal val megkensre s hajval val letrlsre utal. A korbcs a bntudat egyik kzpkori szimbluma, s ezt jelkpezte a koponya is.
Demogrfia:
A vros korsszettelnek vltozsa
A munkanlkliek szmnak alakulsa
Zalaegerszeg npesedse jellegzetesnek mondhat plyt futott be. A legjelentsebb npessgnvekedsi idszakban (60-as-70-es vek) 30%-kal ntt meg a vros lakossga, ksznheten az iparteleptsnek, a hozzcsatolsoknak s a bevndorlsnak. Ezen demogrfiai robbans hatsra rengeteg j laks plt, amelyekbe elssorban fiatal falusiak kltztek.
Ma mr stagnl/ fogy npessgrl kell beszlnnk, ennek kt tnyezje a termszetes fogys s a szuburbanizci hatsa. Ellenhatsknt jelentkezik a pozitv bevndorlsi mrleg. A legfrissebb - 2007-es szmtott - adatok szerint a lakossg 61 898 f. A npessgnyilvntart 2007. janur 1-i adati szerint 60 088 bejelentett lakosa volt a vrosnak.
A termszetes fogys 1992-tl jellemz a vrosra. A vndorlsi klnbzet az 1990-es vek kzepn negatv eljel volt. Korosztlyok szerint trendezds jtszdik le: cskken a fiatalkorak s n a kzp- s az idskorak arnya. 35 ves korig frfi-, afltt ntbblet mutatkozik.
Az 1995-ben 25-29 ves korosztly ltszma 1995-2001 kztt minimlis nvekedst, 2001-2005 kztt cskkenst mutatott. Ennek egyik oka lehetett az elvndorls, valamint az ideiglenesen vagy vglegesen ms teleplsen val munkavllals (diploms munkaposztok hinya).
Az elkltzk egyik f clpontja, az orszgos tlaghoz igazodva, Budapest, ahol munkalehetsget, magasabb fizetst remlnek maguknak. Az elvndorls msik f motivcija a csendesebb krnyezet, nagyobb laks irnti igny, amelyet a vrost elhagyk a kzeli elvrosod falvakban tallhatnak meg. Ilyen teleplsek pldul Tesknd, Nagykutas, Zalaszentivn vagy Bocflde.
A hzassgktsek s vlsok szmnak alakulsa az orszgos tendencikat kveti: az els cskken, a msodik kis mrtkben n.
A vros terletn lak veleszletett vagy szerzett fogyatkossggal l szemlyek - a KSH 2001. vi npszmllsi adatai szerint – szma 2 462 f. (ebbl 1 274 frfi s 1 188 n), ez a vros laknpessgnek 3,9%-a, ami kedvezbb, mint az orszgos arny (5,7%).
Zalaegerszegen nincsenek jelents nemzeti kisebbsgek, helyi szocilis kutatsok a cignysg arnyt 3 s 7% kz teszik. Egy 2001-ben vgzett vizsglat adatai alapjn a cigny npessg 20-25%-nak van llsa s 70%-uk inaktv.
Az sszes trsadalmi csoport regisztrlt munkanlklieinek szma az 1990-es vek elejn volt a legnagyobb Zalaegerszegen, majd egszen 2001-ig dinamikusan cskkent. 2001-tl ismt emelked tendencit mutatott, mra bellt egy stagnl rtkre. A plyakezd munkanlkliek szma az utbbi t vben emelkedst mutat. A legkisebb esllyel a diplomsok kzl a kzgazdszok, a kzpfok vgzettsggel rendelkezk kzl az irodai munksok, mg a szakkpestssel rendelkezk kzl a fodrszok s a bolti eladk tudnak elhelyezkedni.
Vrosrszek:
Nvekedse sorn Zalaegerszeg sok szomszdos teleplst magba olvasztott. Legkorbban, 1887-ben, Ola kzsget csatoltk a vroshoz, ma ez mr a tulajdonkppeni vroskzpont egy rszt alkotja. Tovbbi egyestsek: 1933-ban Kaszahza, 1958-ban Zalabeseny, 1963-ban Cscsbozsok s Pzva, 1969-ben Bazita, Andrshida, Szenterzsbethegy, Ebergny s Sgod, 1981-ben pedig Botfa vlt Zalaegerszeg rszv.
Gazdasg:
Zalaegerszeg az 1950-es vekig elenysz tnyez volt Magyarorszg gazdasgi letben. A szocialista idszakban az orszgos programhoz kapcsoldan eltrbe kerl az ipar fejleszts, ekkor kezdte meg a termelst a Ruhagyr, a Zala Megyei Tejipari Vllalat, a Zalaegerszegi Vg- s Hsipari Vllalat, a Zalai Aszfaltgyr (ksbb Zalai Kolajipari Vllalat), a Zalaegerszegi Cserpklyhagyrt Vllalat (Zalakermia), a Kenyrgyr (Zalaco), a GANZ-MVAG zalaegerszegi gyra, a Szlltgpgyr, a Szikvz- s dtitalgyrt zem, a VERTESZ zalaegerszegi gyregysge, a KHV zalaegerszegi gyra, EIV Rt. Zalaegerszegi Alkatrszgyra, a Baromfifeldolgoz Vllalat (Zalabaromfi Rt.), a Zalaegerszegi Hthz (Goldsun Rt.), a PEZA Btortechnolgiai Vllalat (Zala Btor) s a Caola helyi gyregysge is. Az j gyrak, zemek az ipar kpzettsget nem ignyl gazataibl kerltek ki. A krnykre betelepl kolajbnyszatnl is elssorban budapesti szakembereket alkalmaztak.
A rendszervltst kveten a legtbb nagyzem felbomlott, romjaikon kis zemek jttek ltre, amelyek ksbb vagy megersdtek, vagy eltntek a piacrl. Az 1990-es vek kzeptl jabb szereplk, a multinacionlis cgek jelentek meg a vrosban, amelyek tbbsge mr a szakkpzett, m olcs munkaerre alapozott. A brek emelkedse miatt ezek tvozsa vrhat a kzeljvben.
A legjelentsebb multinacionlis cg a Flextronics International Ltd., amely 1999-ben nyitotta meg 30 hektros ipari parkjt a vrosban, Srvr utn msodikknt az orszgban. A beruhzs rtke 60 milli dollr volt, amelybl 30 milli dollrt az ptkezsre, tovbbi 30 millit pedig infrastruktra-fejlesztsre hasznltak fel.A Flextronics ipari parkjn kvl mg a Ganz Ipari Park s az nkormnyzati tulajdon Zalaegerszegi Dli Ipari Park tallhat a vrosban.
A rendszervlts utn Zalaegerszeget a ms orszgrszekben szoksosnl kisebb mrtkben rintette a gazdasgi recesszi. Az 1990-es vek vgtl Zalaegerszeg rendkvl dinamikus fejldsvel az orszg egyik gazdag vrosv vlt, m mg mindig maradtak a vros letben megoldatlan krdsek.
Az 1990-es vek elejn indult meg a szolgltatsi szektor megersdse is, amely mra a vros bevteleibl mintegy 75%-os rszesedst tudhat magnak. Ez az arny kifejezetten magasnak szmt Magyarorszgon, gy a vrosrl elmondhat, hogy ms nyugat-magyarorszgi kzpontokhoz hasonlan kedvez gazdasgi szerkezettel rendelkezik. A munkanlkliek arnya elmarad az orszgos tlaghoz kpest, 3% krl mozog. Az Orszgos Munkagyi s Mdszertani Kzpont 2007. 3. negyedvi adatai szerint 1017 frfi s 1114 ni regisztrlt munkanlkli volt Zalaegerszegen.
De a vros demogrfiai adottsgai, a szletskor vrhat alacsony lettartam melletti regeds s a roml korsszettel kedveztlenek. A helyzetet tovbb rontja az jonnan fellp strukturlis jelleg munkaerhiny. A helyi szakkpzsi rendszer nem veszi elgg figyelembe a munkaerpiac kpzsi szksglett. Ezt a problmt fokozza az – elsdlegesen az elrhetsgi – infrastrukturlis lemaradottsgnak tnye, emiatt a klfldi beruhzk nem kell mrtk letelepedse. Az Ad s Pnzgyi Ellenrzsi Hivatal adatai szerint a gazdasgi trsasgok 29%-nyi tulajdoni hnyada volt klfldi kzben. Ugyanez kimutats szerint az llami tulajdon 5%-os.
Zalaegerszeg kzepesen fejlett nyugat-dunntli vros, az egy lakosra jut brutt hozzadott rtke az orszgos tlag 80-90%-a, a rgitlag 75-80%-a.
Ma Zalaegerszeg krnyknek nagy rsze alapveten mez- s erdgazdasgi hasznosts terlet. Ezen bell a gazdasgi tevkenysgek kztt meghatroz a nvnytermeszts, az erdgazdlkods s a vadgazdlkods, amelyek termkeikkel a helyi szksgleteken kvl rszben hozzjrulnak a tvolabbi terletek nyers termkekkel val elltshoz, illetve export ignyeket is kielgt (hsipar, konzervipar, faipar). A KSH adatai szerint 2000-ben 1193-an rendelkeztek stermeli igazolvnnyal.A vrosban a gazdasgi gazatok kzl a kisipari tevkenysgek s a helyi szolgltatsok a legjelentsebbek. Zalaegerszeg vros nkormnyzatnak honlapjn 236 vllalkozs regisztrlt, amelyek kzl a legtbben a szolgltat gazatbl kerlnek ki (80 db), jelentsebbek mg az ptipari (25 db) s az informatikai cgek (23 db). Termszetesen ezek az adatok nem teljesek, mert a cgek szmra nem ktelez itt regisztrlni, de jl mutatja az gazati eloszlst.
A vros gazdasgi letben meghatroz a feldolgozipar. A gp- s btoripar teljestett a legjobban a feldolgoziparon bell az elmlt vekben, a feldolgozipar termelsnek nagy rszt ad lelmiszeripar teljestmnye 7%-kal esett vissza. Az ptipar teljestmnye javul, a nvekeds mrtke meghaladja mind a rgi mind az orszg tlagt. A kereskedelem lassan, de biztosan bvl, azonban cskken az egyni vllalkozsban mkdtetett zletek szma. Jellemz, hogy egyre jabb multinacionlis zletkzpontok ptkeznek a vrosban.
A kedvez termszeti adottsgok s az rtkes kulturlis rksg miatt egyre inkbb hzgazatnak szmt a turizmus. A vros fbb kulturlis ltnivali a Gcseji Szabadtri Nprajzi Mzeum, a Magyar Olajipari Mzeum s a Gcsej Mzeum. Sok ltogatt vonz az 1975-ben plt Tv-torony s az alserdei Azles-vlgy is.
Az egyre inkbb kipl frdszolgltatsokat a Gbrti-tnl, az Aquacityben s az AQUATHERMA termlfrdben vehetik ignybe a vendgek.
Testvrvrosok:
|