Szegedrl!
Szeged (szlovkul Segedn, lengyell Segedyn, romnul Seghedin, nmetl S(z)egedin, trkl, horvtul s szerbl Segedin, olaszul Seghedino) megyei jog vros, Dlkelet-Magyarorszg regionlis kzpontja, az orszg negyedik legnagyobb vrosa, Csongrd megye szkhelye.
Fekvse:
Szeged Magyarorszg dli hatrhoz kzel fekszik az Alfldn, a Tisza s a Maros folyk tallkozsnl. Tvolsga Budapesttl kb. 171 km az M5 jel autplyn. Szegedtl szak fel tallhat a Fehr-t. Az orszg legmlyebben fekv vrosa. Szeged dli rszn, Gylarten, a szerb hatr kzelben tallhat az orszg legmlyebben fekv pontja, 75,8 mter tengerszint feletti magassgon. ghajlata szubmediterrn a nyr forr s a tl ltalban enyhe.
Trtnete:
Szeged a Tisza s a Maros folyk sszefolysnl, a Tisza jobb partjn, a tiszai rtrbl kiemelked szigeteken lteslt. Az itt l lakossg fokozatosan betmte a szigetek kztti mlyedseket, mocsarakat, gy a vrosterlet 18.-19. szzad folyamn egysgess vlt. A mai Szeged magva tulajdonkppen hrom sziget: Alszeged; Felszeged s a Vr a Palnkkal. Ezek a mai Alsvros, Felsvros s a Belvros.
A kezdetektl 1686-ig:
Szeged s krnyke az jkkor (Kr. e. 5000) ta lakott. Traianus rmai csszr i. sz. 106-ban foglalta el Daciat, ahonnan fleg st s aranyat szlltottak. A rmaiak hamarosan sszekttetst ltestettek Dacia s Pannnia kztt. A kt tartomny kztti tnak fontos llomshelye volt Partiscum, azaz a mai Szeged. Elkpzelhet, hogy Attila f szllshelye valahol ezen a vidken volt.
A magyarsg letelepedst elsegtette a tj vltozatos – legeltetsre, vzi letre, hajkzlekedsre egyarnt alkalmas – sszettele. Elszr egy 1183-ban kelt oklevlben emltik Szegedet (Ciggedin) a marosi shajzssal kapcsolatban. Mr I. (Szent) Istvn kirly felismerte a marosi shajzs jelentsgt, ami e torkolati vidknek megerstst s ezzel virgz teleplss fejldst tette lehetv. Az Erdlybl a Maroson lesztatott s elosztsra legalkalmasabb hely Szeged lehetett, ahol fontos vzi- s szrazfldi utak tallkoztak. Szeged a sszllt hajk kiktje s orszgos slerakhely volt. A vros lakossga a fldmvels trhdtsa ellenre llattenyszt maradt.
A tatrjrs idejn a vros laki a kzeli mocsarakba menekltek, majd a veszly elmltval visszatrtek s jra felptettk lerombolt vrosukat. IV. Bla kirly 1246-ban Szegedet vrosi rangra emelte. Ekkor kapta meg Szeged Buda s Szkesfehrvr kivltsgait. A szegedi kirlyi kvr 1260 s 1280 kztt plt fel, mely a sszllt utat vdte. Nagy Lajos uralkodsa idejn Szeged Dl-Magyarorszg legjelentsebb vrosv fejldtt, s a trk veszly kzeledtvel stratgiai jelentsge is ntt. Luxemburgi Zsigmond fallal vette krl a vrost. 1498-ban Szeged szabad kirlyi vrosi rangot kapott.
1522-ben Szegednek 7000 lakosa volt.
1525-ben s 1526-ban a trk sereg tvonult a vroson, kifosztotta, majd 1542/43 teln elfoglalta. A trk hdoltsg idejn a szegedi np jelentsen sztszrdott. A gazdag s mvelt patrcius csaldok Debrecenbe, Kassra, Nagyszombatba menekltek. Ezzel egyidejleg megindul a trk, dlszlv, raguzai latin npelemek bevndorlsa Szegedre, akik mr a hdoltsg idejn elkezdtek a szegedi magyarsgba olvadni. Az el nem meneklt lakossg, vagyis Szeged npnek jelents rsze leginkbb Alsvroson, a ferences Havas Boldogasszony templom krl hzdott meg, s halszattal, illetve llattartssal foglalkozott. Szeged trk kincstri vross, vagyis hsz-birtokk lett. Ez azt jelentette, hogy a haradzs – magyarosan harcs nevezet – vallsi jogon alapul fldadt egyenesen a trk kincstrnak szolgltatta be, vagyis kzvetlenl a szultnnak adzott. Szeged nem vlt szphi hbrr, mint sok ms telepls. Ez a viszonylagos jogbiztonsg magyarzza, hogy szmos krnykbeli falu lakossga Szegedre kltztt.
A vros 1686. szn szabadult fel a trk uralom all. Ekkor 2000 lakosa volt.
I. Lipt kirly az udvari kamarnak a magyarorszgi s erdlyi s kihasznlsa s szlltsa gyben 1698. vi december 12-n kelt emlkiratt jvhagyvn, mg ugyanazon v vgn az els – 11,510 drb ksbl ll – szlltmny Szegedre megrkezett. Khaich Lajos kamarai tisztvisel 3 frtrt rulta mzsjt, melyen tl mg 6 dr. mzsapnzt szedhetett. 1700. prilis 19-n Lipt kirly a szegedi shivatalhoz mzsa-tisztnek Mller Jzsef bcsi udvari kamarai rnokot nevezte ki, mely idtl a sszllts s ruls nagyobb arnyokat lttt. A spajtk szmra egyre nagyobb terletre volt igny, ezrt a shivatal a vros telkeit egyszeren elfoglalta. Emiatt vros s a kincstr kzt tbb sszetkzs trtnt, s a kincstr ltal elfoglalt terletekrt a vros soha sem kapott krptlst.
Szegedi vroshza; az 1879-es rvizet tllt kevs plet egyike
1715-ben visszakapta szabad kirlyi vrosi rangjt. 1719. mjus 21-n megkapta szabadalomlevelt s a jelenleg is hasznlt cmert III. Krolytl. Ezt a napot a vros polgrai Szeged Napja-knt nneplik minden vben. A csszr egyttal egy 1723-as rendeletben Szegedet jellte ki a Csandi Egyhzmegye szkhelyl, de ettl a rangjtl tz ven bell megfosztottk.
Az elkvetkezend vek sorn Szeged sokat fejldtt. 1719-ben piarista szerzetesek rkeztek a vrosba, gimnziumot alaptottak, tudomnyos eladsokat tartottak s szndarabokat adtak el. Ezek az vek azonban nemcsak fejldst s felvilgosodst hoztak. 1728 s 1744 kztt tbb boszorknyper is zajlott a vrosban.
A szegediek fontos szerepet jtszottak az 1848-49-es forradalom s szabadsgharcban. 1849-ben Szeged volt a forradalmi kormny utols szkhelye, Kossuth itt mondta el utols nyilvnos beszdt 1849. jlius 12-n, s Blcescuval ugyanitt, a Klauzl tri Krsz-hzban 1849. jlius 14-n rta al a magyar–romn bklsi tervet. Br a Habsburg-hz megbntette a vrost, Szeged jra virgzsnak indult. 1854-ben elrte a vastvonal, 1860-ban pedig ismt visszakapta szabad kirlyi vrosi rangjt. 1869-ben megnylt Pick Mrk boltja, a mai hres Pick Szalmigyr eldje.
A Dm, elterben a Dmtr-toronnyal
Az 1879. vi rvzkatasztrfa Szeged trtnetnek kiemelked esemnye. A mrcius 12-re virrad jjelen a Tisza a petresi gtat tszaktva elnttte a vrost, ami gyakorlatilag a teljesen elpusztult: az 5723 hzbl csak 265 maradt pen, s 165-en az letket vesztettk. A vros 70 ezer fs lakossgnak nagy rszt ms teleplsekre kltztettk, csak mintegy 10 ezer szegedi maradt a vrosban. Ferenc Jzsef ltogatsakor azt grte, hogy Szeged szebb lesz, mint volt. A csszr megtartotta grett: az elkvetkezend pr ven a romok helyn j, modern vros plt. Miutn a vz lassan levonult, a vrost tltssel vettk krl. Ekkor alakult ki a vros krutas szerkezete. Tbb eurpai nagyvros (Bcs, Berlin, Brsszel, London, Prizs, Rma) segtett a vros jjptsben ezrt a nagykrt egy-egy szakaszt ezekrl a vrosokrl neveztk el. Az jjpts sorn bontottk el a Szegedi vr nagy rszt is. Az rvz eltti pletek kzl az alsvrosi ferences templom s kolostor, a Dmtr-torony, valamint a vroshza maradt fenn.
A vros 1880. jnius 5-n egyeslt a Tisza tlpartjn fekv jszegeddel, amellyel 1883 ta hd is sszekti.
A ma csillagbrtnknt kzismert Szegedi Kirlyi Kerleti Brtnt 1885. janur 1-jn adtk t rendeltetsnek.
1918 s 1920 kztt Szeged az orszg tbbi rszvel ellenttben francia megszlls alatt llt, itt volt az ellenforradalmi kormny szkhelye is. Ezrt a Tancskztrsasg alatt ide meneklt sok olyan katona, akik nem akartak a Vrs Hadseregben szolglni. Rjuk tmaszkodva indult el 1919 nyarn Horthy Mikls a Dunntlra.
Az els vilghbor s a trianoni bkeszerzds utn Szeged kzel kerlt a romn s a szerb hatrhoz, vesztve vonzskrzetbl s gy nmileg jelentsgbl is, de ahogy tvette az elvesztett vrosok szerept, jra egyre jelentsebb lett. 1921-ben Szegedre kltztt a kolozsvri egyetem, majd 1923-ban a Csandi egyhzmegye szkhelye lett.
A msodik vilghbor sok szenvedst hozott. A szvetsges lgier 1944 jnius 2-n kezdte meg az Operation Frantic fednev lgi hadmveletet, amelynek rszeknt 38 replgp a rendez plyaudvart tmadta. A bombasznyeg azonban elcsszott, gy a krnyez hzakban keletkezett a legtbb kr .A hbor alatt a vros hozzvetleg 6000 lakja meghalt, a zsid polgrokat gettkba zrtk, majd halltborokba vittk. A tnyleges harc a vrosrt oktber 8-9-n kezddtt,az itt vdekez Matoltsy-harccsoport az algyi hdfnl tallkozott elszr a tmad Vrs Hadsereg erivel. 1944. oktber 9-n a visszavonul nmet erk felrobbantottk a kzti s – az azta is jraptetlen – vasti hidat is. A szovjet hadsereg oktber 11-n foglalta el a vrost. Moszkvban este 224 gybl 20 dszlvssel nnepeltk Szeged elfoglalst.[forrs?]
1950-ben a hatalmas kiterjeds szegedi hatrbl a tanyakzpontok krl kilenc j kzsget alaktottak. Ezek elmlt fl vszzados fejldst jl jellemzi, hogy egyikk, Mrahalom, 1989-ben vrosi cmet is kapott. A tbbi nyolc kzsg nv szerint: sotthalom, Balstya, Csengele, Domaszk, Rszke, Ruzsa, Szatymaz s Zknyszk.
A szocialista idkben Szeged knnyipari s lelmiszeripari kzpont lett. 1965-ben a vros kzelben kolajat talltak.
1962-ben Szeged lett Csongrd megye szkhelye. Teljesen j vrosrszek pltek
1970-ben a Tisza a 1879-es rvizet meghalad vzszinttel radt. A vros megmeneklt.
1973-ban Szegedhez csatoltak t, a vrossal szorosan egyttl kzsget, ezek Algy, Gylart, Kiskundorozsma, Szreg s Tp. Algy 1997-ben ismt nll kzsgg alakult.
Az 1990-es vekben a szocializmus sorn ltrehozott gyrak sorra tnkrementek.
Szegedet 2005 decemberben elrte az M5-s autplya.
2006-ban a Tisza tbb, mint 10 mterrel radt.
Napjainkban Szeged a rgi legfontosabb vrosa, egyetemi vros s a turistk krben is npszer. Egyik legfbb vonzereje a nyaranta megtartott Szegedi Szabadtri Jtkok, melyet 1931 ta rendeznek.
Cmere:
ll, kkkel s arannyal hastott renesznsz pajzs. Jobb oldali, kk mezejben kt jobb harnt ezst plya helyezkedik el. A bal oldali arany mezben kiterjesztett szrny, balra nz, fegyverzett fekete flsas karmban aranyos jogart tart.
A pajzs fels ln zrt rostly, szembe nz, ezst harci sisak tallhat, nyakban arany szalagon arany medalion. A sisakon nyitott, tg (hrom levl kztt kt gyngy) rubinokkal s zafrokkal dsztett, arany leveleskorona van, a sisakdsz zld talajon ll, jobbra lp ezst brny.
A foszlnyok: jobbrl vrs s ezst, balrl kk s arany.
A trk kizse utn a szegediek kiharcoljk a szabad kirlyi vros rangjt, amelyet III. Kroly 1719. mjus 21-n jt meg.
A vros kivltsglevelben megfogalmazzk cmernek lerst is: "ll, hastott katonai pajzs, jobb feln kt foly - a Tiszt s a Marost jelkpezve - kk mezben fut s folyik al, a pajzs bal oldaln felezett sas kiterjesztett szrnnyal, lba karmval aranyos jogart tartva ezst mezben, termszethen lefestve lthat … a pajzson pp csak rhelyezett rostlyos vagy nyitott katonai sisak van kirlyi diadmmal, s egy a korong felett ll ezst brnyt dszknt elvezetve… a sisak cscsrl innen (jobbrl) ezst s vrs, onnan (balrl) pedig arany s kk foszlnyokkal vagy szalagokkal" kestett. Az eltrs a bal mez esetben szembetl, hogy ez mikor kvetkezett be, nincs adatunk r, de az 1993-ban kiadott " Szeged vros jelkpeirl " szl kzgylsi rendeletben mr gy szerepel.
Szeged cmere is, miknt minden jl megfogalmazott szimblum, a vros fejldsnek vezrfonalt mutatja.
A ma hasznlatos cmer tredkes prototpust egy 1704-ben lltlag a Tiszbl kihalszott, megronglt pecstnyomn lthatjuk " Sigillum Regiae [Civitatis Se]gediensis * A. 1200 * " krirattal. A pecst nyilvnvalan hamistvny, amelyet a hajdani szabad kirlyi vrosi joglls visszaszerzst clz bizonytknak szntak
Vrosrszek:
- 1 2005-tl Gylart, Kecsks- s Klebelsberg-telep valamint Szentmihly kzs vrosrsze
- 2 1973-ig nll telepls
- 3 rgi nevn Hattyas-telep
- 4 rgi nevn Sgvri-telep
- 5 1973-ig nll telepls, a 19. szzadban mezvros; lsd: kls hivatkozsok
- 6 1973-ig nll telepls, jelents szerb kisebbsggel
- 7 1973-ig nll telepls
Npessg:
A 2001-es npszmlls adatai szerint a vros npessge 163 699 f, ebbl 93,5% magyar, 0,7% cigny, 0,6% nmet, 0,5% szerb, 0,2% romn, 0,2% szlovk, 0,1% horvt, 5,0% egyb. A vrosban 70 845 laks van. Szegeden az orszgos viszonyokhoz kpest is jelents szm nemzetisg lakossg l, a 11 magyarorszgi nemzetisgbl 8 van jelen Szegeden (szerb, szlovk, rmny, lengyel, horvt, ukrn, nmet, romn)
Szeged vros npessgszmnak alakulsa 1900-tl napjainkig…
- 1900 - 68 099
- 1910 - 79 058
- 1920 - 83 868
- 1930 - 90 409
- 1940 - 92 019
- 1950 - 86 640
- 1960 - 98 942
- 1970 - 151 481
- 1980 - 170 794
- 1989 - 189 484 ( npessgi rekord )
- 1990 - 175 301
- 2000 - 158 158
- 2008 - 167 039
Testvrvrosai:
Cambridge, Anglia (1987)
Darmstadt, Nmetorszg (1990)
Jeruzslem, Izrael
Kotor, Montenegr (2001)
Larnaka, Ciprus (1994)
Miami, Egyeslt llamok, Florida (1995)
d, Lengyelorszg (1994)
Marosvsrhely, Romnia (1997)
Nizza, Franciaorszg (1969)
Odesza, Ukrajna (1957)
Parma, Olaszorszg (1988)
Pla, Horvtorszg (2003)
Rah, Ukrajna (1939 s 1997)
Rotterdam, Hollandia
Sanghaj, Kna (2008)
Szabadka, Szerbia (1966 s 2004)
Temesvr, Romnia (1988)
Toledo, Egyeslt llamok, Ohio (1990)
Turku, Finnorszg (1971)
Weinan, Kna
Gyr, Magyarorszg
|