Sophia Loren
Olasz filmsznszn, igazi filmcsillag.
Sophia Loren (Rma, 1934. szeptember 20.)
Eredeti neve: Sofia Villani Scicolone. Az egyetemes filmtrtnet egyik leggynyrbb s legtehetsgesebb sztrja. Egyike azon kevs filmcsillagnak, aki nemcsak a kznsg, hanem a kollgk krben is igen npszer. Nemcsak sznsznknt kzismert: a tkletes felesg, csaldanya s hziasszony mintakpnek szmt, fleg hazjban. Szakcsknyveket is rt, s a nevvel fmjelzett szemvegek Magyarorszgon sem ismeretlenek. vtizedek ta a ni elegancia egyik megtestestje.
Nehz kezdetek
Sophia Loren desanyja Romilda Villani, apja Riccardo Scicolone. A frfi elhagyta az llapotos Romildt, de aztn mgis nevre vette a gyereket, s egy idre visszatrt hozzjuk. Sophia sovny, beteges kislny volt, trsai lltlag „piszkaf”-nak csfoltk. A hbors vek alatt a csald nagy szegnysgben lt Pozzuoliban. Romilda nem tudott elhelyezkedni, viszont jabb lnygyermeket szlt. A nagyszlk tmogattk a frfi nlkli csonka csaldot. A hbor befejezse Villanik lett is megvltoztatta. Sophia gynyr lnny serdlt, akinek szpsgre mindenki felfigyelt. Az anya elhatrozta, hogy elindtja lnyt a siker tjn, s benevezte a kzeli Npoly egyik szpsgversenyre. A csaldi legenda szerint Romilda a fggnybl varrt ruht Sophinak. A versenyen a 15 ves szpsg msodik helyezst rt el: 35 dollrt nyer, s egy jegyet Rmba. 1950-ben az egsz csald felkltztt a fvrosba. A cltudatos mama kivette Sophit az iskolbl, s lland statiszta llst szerzett neki a Cinecittban. A kvetkez vben egy nagy magazin modellknt szerzdtette a lnyt, aki Sophia Lazzarra vltoztatta nevt.
Tallkozs Carlo Pontival
A fiatal Sophia vletlenl tallkozott Carlo Pontival, az akkor 40 ves producerrel. (Ms forrsok szerint Ponti tagja volt ama bizonyos szpsgverseny zsrijnek, s mr ott felfigyelt Sophira.) A frfi prbafelvtelre hvta a lnyt, m a vgeredmny nem volt meggyz. A megkrdezettek akkori vlemnye szerint Sophia nem elg fotogn (!), tl magas, sem alakja, sem mozgsa nem megfelel. A szerelmes producer azonban nem adta fel, s elhatrozta, hogy sztrt csinl prtfogoltjbl. Javaslatra a lny felvette a Sophia Loren nevet: addigi keresztneve Sofia volt, de Ponti szerint a Sophia elegnsabb. A Loren egy svd sznszn, Martha Toren vezetknevnek apr talaktsbl szrmazott. Sophia els fszerepe az Aida (1953) volt.
Olaszorszgi sikerek
Az Aida sikere nyomn Loren egyre tbb szerepet kapott, immr nemcsak Ponti prtfogsa miatt, hanem sajt tehetsge okn is. Az Egy nap a brsgon s a Kt jszaka Kleoptrval jabb sikereket jelentettek, de az igazi npszersget Vittorio De Sica 1954-es filmje, a Npoly aranya hozta meg szmra: ebben egy pizzarusnt formlt meg ellenllhatatlan temperamentummal. A sikert fokozni tudta a kvetkez vben a Kenyr, szerelem, s… cm vgjtkkal, amelybe Gina Lollobrigida tlzott gzsikvetelsei miatt szerzdtettk. Ezt kveten az olasz filmmvszet mesterei kzrl kzre adtk Lorent: tbbek kztt Luigi Comencini s Alessandro Blasetti hvtk forgatni. Hamar sszekerlt plyafutsa legkedvesebb partnervel, Marcello Mastroiannival is, akivel az vek sorn sszesen 13 filmet forgatott. Az olasz sikerek hatsra Ponti gy gondolta, hogy elrkezett az id Hollywood meghdtsra is. Az okos producer nagyon jl tudta, hogy ehhez mi a legjobb stratgia: megnyerni a legrangosabb rendezket s a leghresebb partnereket Sophia mell. A taktika bevlt: megbzhat mesteremberek (Stanley Kramer, Henry Hathaway, Delbert Mann, Carol Reed, Sidney Lumet, George Cukor s msok) irnytsval, kivl partnerek trsasgban a tengerentlon is egyre tbben jegyeztk meg az olasz szpsg nevt s arct.
Kt frfi vonzsban
Sophia 1957-ben Stanley Kramer Bszkesg s szenvedly cm filmjnek forgatsn ismerkedett meg Cary Granttel. (Msik partnere a legends Frank Sinatra volt.) Loren mr fiatal lnyknt rajongott a hres amerikai sztrrt, aki glnsan felajnlotta, hogy segt Sophinak az angol nyelv gyakorlsban. Munkakapcsolatuk szerelemm mlylt. A sznsznt ktelyek gytrtk: szerette Pontit, hls volt a frfi tmogatsrt, de a producer ns volt. Loren s Grant jabb filmet forgattak egytt, s romncuk kezdett kiteljesedni. A fggetlen Cary megkrte szpsges partnernje kezt. Ponti ekkor gyors cselekvsre sznta el magt: Mexikban sikerlt elvlnia, s 1957. szeptember 17-n mexiki trvnyek szerint nl vette Sophit. Az olasz trvnyek szerint viszont a hzassg rvnytelen volt, a hazai sajt pedig kmletlen tmadsokat intzett a hzaspr ellen. Cary Grant azonban tkletes lovagknt viselkedett, s lete vgig Sophia egyik legjobb bartja maradt. Mikor Loren s Ponti visszatrtek Olaszorszgba, knytelenek voltak kln laksban lni. Hzassgukat 1962-ben rvnytelentettk, majd ngy v mlva ismt egybekeltek.
A vilgsztr
A hollywoodi produkcik ellenre Sophia vgl egy olasz filmmel vlt igazn vilghr, elismert sznsznv. 1960-ban Vittorio De Sica felkrte az Alberto Moravia regnybl kszlt drmja, az Egy asszony meg a lnya egyik szerepre. Az eredeti elkpzels szerint Anna Magnani jtszotta volna az anyt, s Sophia a lnyt. Magnani – ne firtassuk, pontosan milyen indttatsbl – vgl azt javasolta, hogy adjk Lorennek az anya szerept. Sophia csodlatos alaktst nyjtott: sajt bevallsa szerint hbors vei sszes fjdalmas lmnyt beleadta a szerepbe, s kicsit sajt anyjt, Romildt is jtszotta. Jtkrt kt vvel ksbb elnyerte a legjobb ni alakts Oscar-djt. Innentl kezdve nemzetkzi sztrnak szmtott. jabb amerikai szerzdst kapott, s ltvnyos, fordulatos kalandfilmekben osztottak r vezet szerepeket: El Cid, A Rmai Birodalom buksa, A Crosbow-akci, Arabeszk. A legends Charlie Chaplin is meghvta utols filmjbe, A hongkongi grfnbe (1966) Marlon Brando mell. A sznszlegenda Brando alaposan felbsztette a dvt, amikor egy cskjelenet felvtele kzben lltlag kzlte vele, hogy kis fekete szrk vannak kollganje orrban. Az incidens ellenre a kt sztr vgl sszebartkozott.
Sztr s sznszn
A ltvnyos, de sznszileg kisebb kihvst jelent szuperprodukcik mellett Sophia Eurpban is folyamatosan dolgozott. Temperamentumos jtka tette lmnny pldul Christian-Jacque Szkimond asszonysg (1961) cm filmjt. Termszetesen boldogan tett eleget bartja s mestere, De Sica felkrseinek: Boccaccio ’70, Altona foglyai, Tegnap, ma, holnap, Hzassg olasz mdra, Napraforg. (Az utbbi hromban Mastroianni volt a partnere.) A Tegnap, ma, holnapban (1963) Sophia hrom klnbz ntpust formlt meg ellenllhatatlanul. E filmben lthat emlkezetes sztriptzjelenete is, amelyet 3 vtizeddel ksbb Robert Altman Divatdikttorok cm filmjben ironikusan idzett fel. A Hzassg olasz mdra (1964) fszerepe jra az Oscar kzelbe hozta. A Napraforg (1970) cm drma olasz–szovjet koprodukciban kszlt. Dino Risi vgjtka, A pap felesge (1971) csupn kellemes mozidarab volt, m Ettore Scola remekmve, az Egy klnleges nap (1977), mind Loren, mind Mastroianni plyjn kiemelked jelentsg alkots. Nem lett sikeres a La Mancha lovagja (1972), amelyben taln szerepet jtszott az is, hogy az nekls se Lorennek, se a fszerepl Peter O’Toole-nak nem volt ers oldala. De Sica utols filmjben, a kevss sikerlt Az utazsban (1974) Mastroianni helyett Richard Burton volt Sophia partnere. Kasszasikernek bizonyult A Cassandra-tjr (1976) cm katasztrfafilmje, amelynek szereposztsa igazi sztrpard volt: Richard Harris, Ava Gardner, Martin Sheen, Alida Valli, Burt Lancaster, Ingrid Thulin, O. J. Simpson. Knos buks volt viszont az letrl kszlt film, melyben sajt anyjt is eljtszotta. Nem volt klnsebb visszhangja a Szemnk fnye cm melodrmjnak sem, melyben kisebbik fival jtszott egytt. Az 1990-es vekben az letmvrt kapott Oscar-dj keltette rdekldst kveten elbb Robert Altman csbtotta vissza a kamerk el (Divatdikttorok, 1994), majd Jack Lemmon s Walter Matthau partnereknt a tle megszokott dl-olaszos temperamentummal komdizott a Mg zldebb a szomszd nje (1997) cm vgjtkban.
A csaldanya
Sophia karrierjnek alakulsa a sznszn legmerszebb lmait is fellmlta, m egy darabig gy tnt, a gyerekek irnti vgya beteljesletlen marad. Ktszer is elvetlt, mgnem harmadik terhessge (1968) idejn hnapokon keresztl ki sem kelt az gybl, s a legszigorbb orvosi utastsoknak is alvetette magt, hogy a magzat megmaradjon. A rendkvli elvigyzatossgnak ksznheten vgl megszletett els gyermeke, a kis Carlo, majd 4 v mlva, hasonl elzmnyek utn msodik fia, Eduardo. Sophia plds csaldanynak bizonyult, ami a sztrvilgban kevsb jellemz. Fnyes karrierjt az az adcsalsi botrny sem trte kett, amely miatt knytelen volt frjvel egytt Svjcban letelepedni. vekkel ksbb, ellenllhatatlan honvgya miatt vgl rsznta magt, hogy – nagy publicits mellett – lelje az emiatt kiszabott bntetst, s hazatrhessen. Okosan hasznlta fel nevnek reklmrtket, mikor elbb szakcsknyvekkel, ksbb divatos s ignyes kivitelezs szemvegekkel jelent meg az zleti letben. Bartnje, Audrey Hepburn halla utn tovbb folytatta nhai kollganje munkjt a UNICEF jszolglati nagykveteknt. A magyar mdia 2004-ben klnsen sokat foglalkozott vele abbl az alkalombl, hogy nagyobbik fia, Carlo Budapesten hzasodott: Mszros Andrea hegedmvsznt vette felesgl, akivel nhny ve Bcsben ismerkedett meg. (A polgri eskvt mr a budapesti Bazilikban megtartott egyhzi szertarts eltt, Genfben megtartottk.)
2007-ben Sophia jabb filmszereprl rkeztek hrek. Rob Marshall rendez Federico Fellini legends filmje, a 8 s fl (1962) remake-jre kszl Javier Bardem, Catherine Zeta-Jones, Penelop Cruz s Marion Cotillard fszereplsvel. A Nine (Kilenc) munkacmet visel produkciban Loren alaktan a Bardem ltal megformlt filmrendez desanyjt.
Filmjei
* 2009 Nine (elkszletben)
* 2004 Peperoni ripieni e pesci in faccia
* 2004 k sem voltak szentek (Lives of the Saints) (tvfilm)
* 2002 A ni llek fjdalmai (Between Strangers)
* 2001 Francesca s Nunziata (Francesca e Nunziata) (tvfilm)
* 1997 Soleil
* 1995 Mg zldebb a szomszd nje (Grumpier Old Men)
* 1994 Divatdikttorok (Pret-a-Porter)
* 1990 Sabato, domenica e lunedi (tvfilm)
* 1988 Mamma Lucia (The Fortunate Pilgrim) (tvsorozat)
* 1988 Egy asszony meg a lnya (La Ciociara) (tvfilm)
* 1986 Courage (tvfilm)
* 1984 Szemnk fnye (Qualcosa di biondo)
* 1979 Tzharc (Firepower)
* 1978 A magas rang clpont (Brass Target)
* 1978 Vres fld (Fatto di sangue fra due uomini per causa di una vedova – si sospettano moventi politici)
* 1978 Angela
* 1977 Egy klnleges nap (Una giornata particolare)
* 1976 A Cassandra-tjr / A Cassandra-tkels (The Cassandra Crossing)
* 1975 Hrmasfogat (La Pupa del gangster)
* 1974 Ksi tallkozs (Brief Encounter) (tvfilm)
* 1974 tlet (Verdict)
* 1974 Az utazs (Il Viaggio)
* 1972 La Mancha lovagja (Man of La Mancha)
* 1972 Bianco, rosso e…
* 1971 A pap felesge (La Moglie del prete)
* 1971 Mortadella (La Mortadella)
* 1970 Napraforg (I Girasoli)
* 1968 Questi fantasmi
* 1967 C'era una volta…
* 1967 A hongkongi grfn (A Countess from Hong Kong)
* 1966 Arabeszk (Arabesque)
* 1966 Judith
* 1965 Lady L
* 1965 A Crosbow-akci (Operation Crossbow)
* 1964 Hzassg olasz mdra (Matrimonio all'italiana)
* 1964 A Rmai Birodalom buksa (The Fall of the Roman Empire)
* 1963 Tegnap, ma, holnap (Ieri, oggi, domani)
* 1962 Ks a sebben (Le Couteau dans la plaie)
* 1962 Altona foglyai (I Sequestrati di Altona)
* 1962 Szkimond asszonysg (Madame Sans-Gene)
* 1962 Boccaccio '70 (a La riffa cm epizdban)
* 1961 El Cid
* 1960 Egy asszony meg a lnya (La Ciociara)
* 1960 A botrny szele (A Breath of Scandal)
* 1960 The Millionairess
* 1960 Npolyban kezddtt (It Started in Naples)
* 1960 A prri rzsja (Heller in Pink Tights)
* 1959 That Kind of Woman
* 1958 Magnyos apuka megosztan (Houseboat)
* 1958 Fekete orchidea (The Black Orchid)
* 1958 The Key
* 1958 Vgy a szilfk alatt (Desire Under the Elms)
* 1957 Az elveszettek legendja (Legend of the Lost)
* 1957 Bszkesg s szenvedly (The Pride and the Passion)
* 1957 Fi a delfinen (Boy on a Dolphin)
* 1956 La Fortuna di essere donna
* 1955 Kenyr, szerelem, s… (Pane, amore e…)
* 1955 La Donna del fiume
* 1955 La Bella mugnaia
* 1955 Il Segno di Venere
* 1954 Peccato che sia una canaglia
* 1954 Attila
* 1954 Npoly aranya (L’Oro di Napoli: a Pizze a credito cm epizdban)
* 1954 Miseria e nobilta
* 1954 Tempi nostri
* 1954 Egy nap a brsgon (Un giorno in pretura)
* 1954 Carosello napoletano
* 1953 Africa sotto i mari
* 1953 Aida
* 1953 La Tratta delle bianche
* 1953 Ci troviamo in galleria
* 1953 Pellegrini d'amore
* 1953 Il Paese dei campanelli
* 1953 Kt jszaka Kleoptrval (Due notti con Cleopatra)
* 1953 La Domenica della buona gente
* 1952 E arrivato l'accordatore (Sofia Lazzaro nven)
* 1952 Il Sogno di Zorro (Sofia Scicolone nven)
* 1952 A kegyencn (La Favorita) (Sofia Lazzaro nven)
* 1951 Anna (nincs feltntetve a stblistn)
* 1951 Era lui… si! si! (Sofia Lazzaro nven)
* 1951 Quo Vadis (nincs feltntetve a stblistn)
* 1951 Lebbra bianca (Sofia Lazzaro nven)
* 1951 Il Padrone del vapore (Sofia Lazzaro nven)
* 1951 Il Mago per forza (Sofia Scicolone nven)
* 1951 Milano miliardaria (Sofia Scicolone nven)
* 1950 Cuori sul mare (nincs feltntetve a stblistn)
* 1950 Io sono il capataz (Sofia Scicolone nven)
* 1950 Toto Tarzan
* 1950 Il Voto (Sofia Scicolone nven)
* 1950 Le Sei mogli di Barbablu (Sofia Lazzaro nven)
Fontosabb djak s jellsek
Oscar-dj
* 1962 dj Egy asszony meg a lnya, legjobb sznszn
* 1965 jells Hzassg olasz mdra, legjobb sznszn
* 1991 dj az egsz letmrt
Golden Globe-dj
* 1964 Henrietta-dj: a legnpszerbb sznszn
* 1965 jells Hzassg olasz mdra, legjobb sznszn (musical/vgjtk kategriban)
* 1965 Henrietta-dj: a legnpszerbb sznszn
* 1969 Henrietta-dj: a legnpszerbb sznszn
* 1977 Henrietta-dj: a legnpszerbb sznszn
* 1995 jells Divatdikttorok, legjobb ni mellkszerepl
* 1995 Cecil B. DeMille letmdj
Arany Medve-dj
* 1994 Tiszteletbeli Arany Medve-dj
BAFTA-dj
* 1962 jells Egy asszony meg a lnya, legjobb klfldi sznszn
Bambi-dj
Megkapta: 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1967, 1968, 1969
Csar-dj
* 1991 Tiszteletbeli Csar-dj
David di Donatello-dj
* 1970 dj Napraforg, legjobb sznszn
* 1974 dj Az utazs, legjobb sznszn (megosztva Monica Vittivel)
* 1978 dj Egy klnleges nap, legjobb sznszn (megosztva Mariangela Melatval)
* 1984 klndj (Special Plate)
* 1999 letmdj (Career David)
Ezst Szalag-dj
* 1961 dj Egy asszony meg a lnya, legjobb sznszn
* 1978 dj Egy klnleges nap, legjobb sznszn
San Sebastin-dj
* 1974 dj Az utazs, legjobb sznszn
Cannes-i filmfesztivl
* 1961 dj Egy asszony meg a lnya, legjobb ni alakts dja
Moszkvai filmfesztivl
* 1965 dj Hzassg olasz mdra, legjobb sznszn
* 1997 Ezst Szent Gyrgy-dj
Velencei filmfesztivl
* 1958 Volpi-kupa Fekete orchidea, legjobb sznszn
* 1998 letmdj
|