Marlon Brando
A 20. szzad egyik legnagyobb hats amerikai filmsznsze.
Marlon Brando (1924. prilis 3. – 2004. jlius 1.)
lete
desanyja is sznsz volt, aki Henry Fondnak is magnrkat adott. Apja mezgazdasgi szerszmok eladsval foglalkoz sikeres keresked volt, aki ellenezte fiuk sznszi plyjnak biztatst, s katonai akadmira kldte. Brando kirgatta magt s New York-ba kltztt, ahol a hres Actors Studio, Stella Adler s Elia Kazan tantvnya lett. Adler gy emlkezett vissza Marlonra: „Nem tantottam neki semmit. Csak feltrtam eltte a gondolkods, az rzkels, a tapasztals lehetsgeit. Megnyitottam eltte a kapukat, s tbb nem volt rm szksge.” 1947-ben a Broadway-n Tennessee Williams: A vgy villamosa cm szndarabjban Stanley Kowalski szerept jtszotta. A kritikusok lelkesen dvzltk azt a sznszt, aki vgre „az indulatait s tkssgt is magval viszi” a sznpadra. A darabot ngy vvel ksbb filmre vittk. Brando mind a kznsg, mind a kritikusok krben sikeres lett az 1950-es vekben ttr alaktsaival. Els filmszerepben, az 1950-es Frfisorsban egy II. vilghbors veternt alaktott, aki derktl lefel megbnulva rkezik vissza a hborbl. Brando jelents idt tlttt egy fizikoterpis intzetben, hogy tanulmnyozza a betegek lett. A vgy villamosa (1951) utn a A rakparton (1954) cm film kvetkezett Elia Kazan rendezsben, melyrt megkapta els Oscar-djt. A szintn ebben az vben kszlt A vad cm motoros road movie egy generci mondanivaljt fogalmazta meg: „Mi ellen lzadsz, Johnny?" „Mi ellen lehet?”. Az 1960-as vekben sorra kisebb szerepekben tnt fel sikertelen jtkval, pldul az 1961-es A flszem Jackkel, melynek forgatsa alatt tvozsra knyszertette Stanley Kubrickot s Peckinpahot. Majd ez a film lett az els s egyetlen rendezse is egyben. 1962-ben emlkezetes bukst szenvedett el a Lzads a Bounty-n cm filmmel. Habr a film teljes csd volt, megismertette Brandval Tahitit, amelybe annyira beleszeretett, hogy vett magnak egy sajt szigetet a Csendes-cenon, st felesgl vette a Christian Fletcher szerelmt alakt Taritt.
Magnletben teljes zrzavar uralkodott. Els felesgtl egy v utn elvlt. 1960-ban egy mexiki sznszn lett a msodik felesge, de tle is elvlt, amikor beleszeretett egy tahiti nbe – lett a harmadik felesge. Marlon Brando szexualitsa mindig is vita trgyt kpezte. Egy nemrgiben megjelent letrajz szerint Brando szmos frfi-kollgjval folytatott szerelmi viszonyt, tbbek kztt James Deannel, Cary Granttel, Montgomery Clifttel s Sir John Gielguddal. 1985-ben megjelent letrajzban gy vallott: „Mint a frfiak egy jelents rsznek, nekem is voltak homoszexulis tapasztalataim, s ezt nem szgyellem.” Ennek ellenre a hozz kzel llk szilrdan tartjk a nzeteiket: Marlon heteroszexulis volt.
A Bounty-t kveten Brando szmos knnyen felejthet filmben szerepelt.
A Keresztapa
Marlon Brando 47 ves volt, amikor Don Vito Corleont formlta meg A Keresztapa cm filmben. Akkoriban mindenki Brando nagy visszatrsrl beszlt, tntet tvolmaradsrl az Oscar-ceremnirl. A dalok, amelyeket anymtl tanultam cm nletrajzi regnyben kln fejezetet szentelt a Keresztapa-sztorinak. Az r, Mario Puzo elkldtt a szmra egy pldnyt a regny megjelensekor. Nhny sort is mellkelt neki, melyben lerta, hogy filmes feldolgozs esetn t javasolja Don Corleone szerepre. Az ajnlat nem keltette fel Brando rdekldst. Elolvasta a knyvet s megksznte Marinak, hogy r gondolt. Puzo eladta a jogokat a Paramount Picturesnek. Kzben tbb alkalommal felhvta Brandt, hogy jobb beltsra brja, de azt nem kzlte vele, hogy mr trgyalt a nevben a produkcival. Brando ksbb megtudta, hogy a Paramount fnkei hallani sem akartak a nevezsrl a szerepre. Az elzmnyek szerint a Lzads a Bounty-n idejn telekrtltk a sajtt Marlon kicsapongsairl, a Paramount nagy anyagi vesztesgeket knyvelt el, s nem akartak tovbbi kockzatokat vllalni a szemlyvel. Mario vgl elkldte a ksz forgatknyvet. Marlon elolvasta s elnyerte a tetszst. Francis Ford Coppola is megerstette, hogy t akarja a szerepre, s prbafelvtellel igyekezett meggyzni a Paramount vezetit. Brando otthon tartott prbkat: paprzsebkendvel kitmte a szjt, kisminkelte magt, a tkr eltt dolgozott a szvegen. A felvtelek tetszettek a Paramountnak, gy lett Marlon Brando a Keresztapa. 1972-ben a Keresztapban Don Corleone megformlsa jelentette a kzpkor mvsz sznszi jjszletst. Ks negyvenes veiben kt megigz alaktsval azonban visszaszerezte mlt hrnevt. A Keresztaprt megkapta msodik Oscar-djt, s szimbolikuss vlt az a genercis tallkozs is, ahol Brando Al Pacino-val, Robert Duvall-lal s James Caan-nal szerepelt egy vsznon. Legendss vlt a djtads trtnete, melyben a Keresztapa sikerben val frdzs helyett a djtadra maga helyett egy teljes indin ruhzatba ltztetett fiatal nt kldtt el, hogy az nnepls helyett rvilgtson a bennszlttek nehz helyzetre. A gesztus nem aratott sikert (kiftyltk).
Robert Duvall, aki az Apokalipszis mostban jra tallkozott vele, gy emlkszik vissza Marlon Brandra: „ tnyleg a keresztapa volt azoknak a fiatal sznszeknek, akik az 1970-es vekben bukkantak fel, de mg a mai j genercinak is. volt szmunkra a legnagyobb, mg Laurence Olivier-t is megelzte. Kivteles ember volt, de csodlnivalan s knnyedn tiszteletlen, egszsgesen tiszteletlen. Azt hiszem, ez a tiszteletlensg ellaztotta s teljesen sszhangba hozta sajt magval. Ez volt a titka, hogy sznszknt j utakat tudott megtallni.”
A Keresztapa utn
Az Utols tang Prizsban cm film kvetkezett Bernardo Bertolucci rendezsben, melyrt Brando megkapta a 7. Oscar-jellst. A filmben egy, a felesge ngyilkossgt egy titkos szerelmi kapcsolatban feldolgoz frfit alakt.
Larry King, aki egy interj utn sszebartkozott a sznsszel, gy emlkezik vissza r: „Odatette a pnzt, ahol a szja jrt”. „Ha hitt valamiben, tmogatni is hajland volt.” Ugyanakkor jelents sztrgzsikat tett zsebre, gy pldul 1978-ban rekordsszegnek szmtott az a 3 milli dollr, amit a Supermanben Jor-El szereprt val 12 napos munka utn kapott.
Sznsz genercikra volt hatsa jtka, s miatta vlasztottk ezt a szakmt: Brando ltal „pocsk letknt” definilt sznsz-ltet. Hollywood mai legnagyobbjai valljk, hogy az hatsra lptek erre a plyra, s minden egyes munkjukat most is inspirlja. Al Pacino szerint „Brando sszehasonlthatatlanul jobb volt mindnyjunknl. Marlon Brando – egy fogalom. Nem lttam mg egyetlen filmjt sem, amikor elkezdtem a sznszetet, de most bszkn lltom, hogy a hallom napjig t utnzom.”
„A valaha lt legkifinomultabb sznsz” – vallja Barbra Streisand. „13 ves korom ta a blvnyom. Kt emberltre elg munkt vgzett. n pedig brmikor kezdtem j filmbe, feltettem magamban a krdst: 'vajon Brando jtszana-e velem?”
80-as vek
A 80-as vek nagy rszben Marlon Brando nem jtszott. 1989-ben jelent meg jra az antirasszista Forrong vszak cm filmben, melyrt ismt Oscarra jelltk – ez volt az utols hasonl elismers, amit kapott. Ebben az vben rte a slyos csaldi tragdia is. Fia, Christian brsg el kerlt fltestvre, Cheyenne szeretjnek meggyilkolsrt, ahol emberlsrt 10 v brtnre tltk, Cheyenne pedig 1995-ben, 25 ves korban ngyilkos lett.
Az utols tang
Brando idskorra vilgtl elzrkz termszete elhatalmasodott rajta s slyproblmi is megerstettk ezt. Az utols veiben a Don Juan DeMarco, a Dr. Moreau szigete s a 2001-es A szajr cm filmekben tnt fel. Marlon bartja, Jack Nicholson is t tekintette pldakpnek: „Brando a legjobb, akire mindnyjan felnznk. Ha elmegy, mindnyjan egy helyi rtkkel feljebb kerlnk a ranglistn.” Brando 80. vben ez bekvetkezett. s az isteni Brando Nicholsont jellte ki utdjul, akit vgakaratban felkrt a gyszbeszdre.
Bemutat Cm Magyar cm
1950 The Men Frfiak
1951 A Streetcar Named Desire A vgy villamosa
1952 Viva Zapata! Viva Zapata!
1953 Julius Caesar Julius Caesar
1953 The Wild One A vad
1954 On the Waterfront A rakparton
1954 Desiree Desiree
1955 Guys and Dolls
1956 The Teahouse of the August Moon Teahz az augusztusi holdhoz
1957 Sayonara
1958 The Young Lions Oroszlnklykk I-II.
1959 The Fugitive Kind Orfeusz alszll
1961 One-Eyed Jacks A flszem Jack
1962 Mutiny on the Bounty Lzads a Bountyn
1963 The Ugly American A csnya amerikai
1964 Bedtime Story Dajkamesk hlgyeknek
1965 Morituri Morituri
1966 The Chase Az ldzk
1966 The Appaloosa Kaland Mexikban
1966 Meet Marlon Brando
1967 A Countess from Hong Kong A hongkongi grfn
1967 Reflections in a Golden Eye Tkrkp egy aranyos szemprban
1968 Candy
1968 The Night of the Following Day
1969 Queimada Queimada
1970 King: A Filmed Record…Montgomery to Memphis
1972 The Nightcomers Az jszakai jvevnyek
1972 The Godfather A Keresztapa
1972 Last Tango in Paris Az utols tang Prizsban
1976 The Missouri Breaks
1978 Raoni
1978 Superman
1979 Apocalypse Now Apokalipszis most
1980 The Formula A kplet
1989 A Dry White Season Forrong vszak
1990 The Freshman Az jonc
1991 Heart of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
1992 Christopher Columbus: The Discovery Kolumbusz, a felfedez
1995 Don Juan DeMarco Don Juan DeMarco
1996 The Island of Dr. Moreau Dr. Moreau szigete
1997 The Brave A hall ra
1998 Free Money Dolcsi Vita
2001 The Score A szajr
2006 Big Bug Man hang (Brando mg a 2004-ben bekvetkezett halla eltt befejezte a hangfelvteleket)
2006 Superman Returns Superman visszatr (archv felvtelek)
2007 Brando (archv felvtelek)
|